× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Dünya genelinde, “ağız ve diş hastalıkları konusunda problem yaşamayan var mıdır?” Acaba diye düşünecek olursak; hafızamızı zorlasak da “yoktur” cevabını vermek ne yazık ki çok zordur.

Bakıldığında; çeşitli yanlış bakımlar, düzensiz uygulanan diş temizlik seansları ya da uygulamaları sebebi ile her 10 kişiden 9 unda muhakkak bir diş hastalığına denk gelebilirsiniz. Aslında bu oranın bu kadar fazla olmasındaki en başlıca sorunlardan birisi de diş çekimi korkusudur.

Diş çekimi korkusu olanlar, ne yazık ki ilk etapta diş ağrıları olup gerekli özeni göstermemekle beraber, dişinin çekilmesinden korktuğu için kendince geliştirdiği “efsanevi” yöntemler ile diş ağrısını durdurmaya çalışırlar. Ancak bu yöntem kısmı ağrıyı durdursa da, dişte bulunan çürük yan dişlere de sıçrayarak ağızda daha da baş edilemez bir ağrıya ve nitekim diş çektirme korkusu olsa da belki başlangıçtaki durumundan 10 kat daha fazla sorunlu bir hal alacaktır.

Peki diş çektirme korkusu varken bu ağrılardan nasıl kurtulunur ya da bu korku nasıl yenilir, öncelikle bunun bilincini kazanmak gereklidir. O zaman işe en ufak ağrıda dahi bu korkuyu yenerek iyi bir doktora görünmekle ve dişimizi erken teşhisle kurtarmakla başlayalım.

Çünkü bu korkunun verdiği psikoloji her zaman kaybettirecek ve en başta belki de doktora gidilse dişin çekilmesine dahi gerek kalmayacaktır. Ama işte adı korku değil mi, insana sağlam dişini de kaybettirir.

Sağlam dişlerimize zarar gelmeden diş çekimi korkusunu yenmek için birkaç öneri:

1.      ERTELEME YAPMANIN MUHASEBESİNİ YAPIN

Çürük dişinizle geçirdiğiniz her gün, o dişinize komşu dişlerinizin de çürümeye maruz kalması demektir. Şimdi sakince bir düşünün ve hesap yapın. Diş çektirmekten korkuyorsunuz ve başlangıçta sadece bir diş var. Bir süre beklettiniz yan dişlere sıçrama ihtimali yüzde 75 ise ortalama 3 diş zarardasınız. Peki, bu korkuyu yenmezseniz 3 dişi nasıl çektireceksiniz. Toplamda 1 iken 3 olan diş kulağa daha korkunç geliyor değil mi? İşte bu şekilde ağzınızda kötü bir görüntü oluşmaması için bu korkuyu bir an önce yenmenizde fayda var.

2.      DİŞ ÇEKİMİ YA DA TEDAVİSİ SIRASINDA MÜZİK DİNLEYİN

Söz konusu diş çekimi ve siz çok korkuyorsunuz. Haliyle beyniniz bu konuda odaklanmış vaziyette. Dişinizin uyuşturulacağını bildiğiniz halde canınızın acıyacağını düşünmenizin ve korkmanızın tek sebebi bu. O halde gelin dikkatinizi dağıtın. Doktor işlemine başlasın siz kulaklarını takın eğlenceli müziğe kendinizi kaptırın. Diş çekilmesi konusunu unutun gitsin.

3.      DEVLET HASTANELERİNDEKİ DOKTORLARA ÖN YARGINIZ VARSA ÖZEL DİŞÇİYE GİDİN

Devlet hastanelerinin yoğunluğu da, korkuda etken tabi ki. Bu kadar yoğunlukta benimle iyi ilgilenilmez diyorsanız, oyalanmadan özel bir diş doktoruna muayene olabilirsiniz.

4.      ÇÜRÜK DİŞİN AĞZINIZDA VERDİĞİ KOKUYA SİNEKLERİN DAHİ YAKLAŞMAYACAĞINI UNUTMAYIN

Bir diş çürüğünün ağızda verdiği kötü kokuyu bilmeyen var mıdır? Pek sanmıyoruz. Özellikle çalışan kişilerce bu hususta çok hassas olunması gerekirken ihmal edilmesi başlıca bir sorundur. Kaldı ki ağız kokusunun gerekçesi ne olursa olsun; dinen de uygun olmadığını, özellikle cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyen ciddi bir sorun olduğunu asla unutmayın.

5.      DUA ETMEKTE FAYDA VAR

Bu kadar sebep saymışken hala ikna olmadıysanız o zaman bir de psikolojik olarak inançlarınızı kullanın. Allaha’ a sığınıp dua edin. Tevekkül edin ve gözünüzü açtığınızda her şey bitmiş olsun. Ve tabii ki de korkunuz da geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir