× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Disleksi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Süreci Nasıl Gelişir?

Disleksi, nörolojik kökenli olarak ortaya çıkan;

okuma, yazma ve heceleme gibi becerilerde görülen farklılıklardır. Genel manada, bir çocuğun yaşıtlarına nazaran okuma becerilerinin kalitesi ve hızı yönü ile daha aşağı seviyede olduğu görülmektedir.

DİSLEKSİDE BELİRTİLER

 Harflerin noktalı ve noktasızlarını birbirine karıştırır.Ø Okul konusunda isteksizlik yaşar. Ø Motor becerileri yok denecek kadar azdır. Örneğin ayakkabılarını bağlayamaz. Ø Özellikle kendisini ifade etmek noktasında oldukça yetersizdir. Ø Sağını solunu ayırt edemez. Ø Renkleri karıştırır. Ø Aylar, haftalar ve mevsimler gibi sıralı konulara ezbere alamaz. Ø Okuduğunu zor anlar ve anlatamaz. Ø 6-9,3-8,7-4 gibi rakamları karıştırır. Ø B,d,p gibi harfleri karıştırır. Ø Okuma ve yazmada zorluk çeker. Ø Okurken de harf atlar ve kelimeleri değiştirir. Ø Yazarken harf atlaması yapar ve yazısı oldukça bozuktur. Ø Okuma hızı yaşıtlarına oranla çok yavaştır. Ø Disleksi olan çocukta öğrenme zorlukları yaşanır. Ø

TEDAVİ SÜRECİ

Disleksi tedavi edilmeye başlanacaksa ilk iş kesinlikle aileleri ikna olacaktır. Ne yazıkkki, özellikle ülkemizde disleksinin bilinmemesi ya da disleksi olan çocuklarda ortaya çıkan belirtilerin önemsenmemesi gibi durumlar ileri safhalarda olumsuz ve kalıcı etkiye sebep olmaktadır. Ailelerde bilgilendirme ve eğitim şart. Bu konuda son dönemlerde aileleri bilinçlendirmek amaçlı çeşitli çalışmalar ve eğitimler düzenlenmektedir. Ilkokul çağnda çocuk bu durumun sinyallerini verir ve okuldan uzaklaşmak ister. Psikolojik bunalımlar yaşar. Durumun farkına varamayan aileler bu konuda çocuğa ciddi baskı uygulamaktadırlar. Öğrenme bozukluğu olan çocuk ilaç kullanmak durumunda değildir. Ancak çocukta hiperaktivite ve dikkat bozukluğu varsa burada doktor kontrolü şarttır. Özel verilecek bir eğitim ve sabır ile çocukta yüzde 100 başarı elde edildiği görülmüştür. Bu nedenle asla ihmal edilmemesi gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir