Dizüstü Bilgisayar Islanırsa Ne Yapılabilir?

 Dizüstü Bilgisayar Islanırsa Ne Yapılabilir?

Elektronik aletler oldukça hassas ve kırılgan yapıya sahiplerdir. Özellikle dizüstü bilgisayarlar bu konu hakkında en narin olan teknolojik aletlerdir. Bu alet özellikle sıvı maddeye karşı çok hassastır. Genellikle dizüstü bilgisayar modeli kullanan kişiler üzerlerine çeşitli ufak tefek şeyler dökmüşlerdir.

Fakat Kahve, su, çay ve diğer sıvı maddelerin bilgisayara dökülme söz konusu da olabiliyor.Bunun neden her zaman bu tip şeylerin yanımızda bulunmasıdır.Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa elbette ilk önce yapılacak şey bilgisayarı kapatıp güç kablosunu çektikten sonra bataryayı içinden çıkarmaktır.

Peki, daha detaylı olarak anlatmak gerekirse eğer dizüstü bilgisayar ıslanırsa ne yapılabilir?Birlikte inceleyelim.

Elektrik Bağlantısını Kesmek

Dizüstü bilgisayarınıza sıvı madde döküldüğü anda ilk yapılması gerekli olan dokunuş bilgisayar akımını kesmektir. Bunun yapılması için elbette bilgisayarın kapatılması, güç kablosunun çekilmesi ve bataryanın yerinden çıkarılması gerekir.

Fakat çoğu modelde akımı kapatmanın en çabuk yolu ekran kararmasını görene dek güç düğmesine basılmasıdır. Eğer bu şekilde kapatma durumu söz konusu değilse ve bilgisayarın fişi takılıysa yerinden çekilir ve batarya çıkartılır.Böylece bilgisayarı bir nevi kurtarmış olacaksınız.

Sıvı maddeler genellikle klavye üzerine dökülürler.Dökülen sıvı eğer çoksa bilgisayarı alın ve yüzü aşağı tarafa gelecek biçimde ters tutun. V şekline getirdikten sonra kapağa kâğıt havlu yerleştirin. Böylece yoğun olan sıvıyı gerektiği kadarıyla dışarı atılacaktır.

Diğer Çözüm Teknikleri

Bilgisayar garanti süresi içerisindeyse kasasını kesinlikle açmayın. Bu durum cihazı garanti dışında bırakacaktır. Garanti süresi içerisinde olan bilgisayar için yapılması gereken şey belirtilen servis ile iletişim kurulmasıdır. Bilgisayarın garanti kapsamından çıkmaması adına ne yapılması gerektiğinizi öğrenerek işlemlerinize devam etmeniz daha doğru adım olacaktır.

Diğer çözüm yöntemlerine de göz atalım.

1.Kasayı Açmak

Bilgisayarınızı kasasını açarak herhangi bir müdahalede bulunmak basit bir işlem değildir.Dizüstü bilgisayara su döküldü ve acil kurutmak istiyorsanız dikkatli bir şekilde kasayı açtıktan sonra bileşenlerin kuruması ve test edilmesi basit olacaktır.

Fakat farklı meşrubatlar döküldüyse uzman bir kişinin müdahalesi lazım olacaktır. Eğer kendiniz bu işi yapmak istiyorsanız SSD, sabit sürücü, Ram ve diğer donanımların dikkatlice çıkarılması gerekir. Bu bileşenler genel olarak kolay bölgededir ve çıkarması zor değildir.

Bilgisayarda yer alan donanım parçalarının üzerinde ki nemi kâğıt havlu ile iyice kurulamanız gerekir.Kâğıt havlu bu iş için en uygun yardımcıdır. Donanım parçaları elektronik aksamları bünyesinde barındırdığı için kurulama işleminde muhakkak kibar olunmalıdır.

Dizüstü bilgisayar ve çıkarılan bileşenler mutlaka kuru bir bölgede 48 saat süresince bekletilmelidir. Kesinlikle ısıtıcı, saç kurutma makinesi ya da farklı bir alet kullanmayın. Bunlar cihazın daha fazla arızalanmasına sebep olabilirler. Her şey kuruduğu vakit bilgisayara parçalar yeniden montelenir ve açma işlemi denenir.

2. Tamirciye Götürmek

Yaşadığınız alanda bildiğiniz bir bilgisayar tamircisi varsa cihazınızın tamiri için götürebilirsiniz. Çünkü bilgisayar tamircileri sökme ve takma konusunda tecrübe sahibi olduğundan dolayı cihaza hiçbir şekilde zarar vermeden işlemlerini tamamlayacaklardır.

3. Kapalı Bırakıp Beklemek

Dizüstü bilgisayar ıslandı ve kuruması için bir şeyler yapmanız gerekiyor. Yapmanız gereken cihazın kapağını açmak ve ön yüzü aşağı gelecek biçimde V şeklinde kâğıt havlu üstüne koymaktır. Bu şekilde sıvılar ve nem temizlenebilir. Ayrıca bilgisayar kuru ve havadar yere koyduktan sonra 2 gün bekletmeyi unutmayın. Daha sonra cihazı kontrol edebilirsiniz.

Kirli ve Yapışkan Tuşlar Nasıl Temizlenir?

Kirli ve yapışkan klavye tuşları nasıl temizlenir? Diye sorduğunuzda cevabı oldukça basittir. Birer birer tuş anahtarlarını silmeniz bu konuda yeterli olacaktır. Ayrıca bazı bilgisayarlarda klavye tuşları rahatlıkla çıktığından temizliği detaylı bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Temizlerken izopropilalkol spreyi ve pamuktan destek alabilirsiniz.Temizliğe başlamadan önce mutlaka ilk olarak cihaz kapatılır, fişi çekilir ve piller çıkarılır. Kirli olan tuşlar üzerine izopropil alkol püskürtülür ve tuştaki kirin çıkması biraz üzerinde bekletilir.

Ardından pamuk ile üzerleri iyice silinerek kir ve yapışkan tuşlar temizlenmiş olur. Daha sonra tuşları yeniden takarak bilgisayarı kullanabilirsiniz. Yöntem oldukça basit olduğundan sadece dikkatli şekilde temizleme işleminizi yapmanız yeterli olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın