× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Whois Sorgulamasında Hangi Bilgilerim Görüntülenir?

Whois sorgulaması yaparken eğer alan adı gizliliğiniz aktif değil ise bilgileriniz görüntülenebilmektedir. Whois gizliliğiniz aktif ise hiçbir bilginiz görüntülenmeyecektir. Eğer whois gizliliğiniz aktif değil ise whois sorgulaması yapmanız durumunda görüntülecek bilgileriniz şunlardır;

1-) Domain sahibinin adı soyadı,
2-) Domain sahibinin adresi,
3-) Domain sahibinin mail adresi,
4-) Domain sahibinin telefon numarası gibi kişisel bilgiler görüntülenebilmektedir. 

Domain Whois Gizleme Ücretli Mi?

Hayır. Hosting.com.tr web sitemizde domain kaydı yaptığınızda birçok ücretsiz servislere sahip oluyorsunuz. Domain kaydı ile sahip olduğunuz ücretsiz servislerden birisi de whois gizleme özelliğidir. Whois gizleme özelliği ücretsizdir ve herhangi bir ekstra ücret talep edilmez.

Alan adının Gizli Whois Bilgilerine Ulaşabilir Miyim? Nasıl?

Maalesef whois koruması olan bir domain adresinin sahiplik bilgileri görüntülenememektedir. Ancak domain adresinin kayıt edildiği firma bilgileri açık bir şekilde görüntülenmektedir.

Whois Bilgilerimi Nasıl Düzenlerim?

Whois bilgilerinizi düzenlemek için, alan adınızı kayıt ettiğiniz firmaya başvurmanız gerekmektedir. Firma yetkilileri değişiklikleri domain kayıt operatöründe sağlayacak ve domain sahiplik bilgileriniz değiştirilmiş olacaktır. 

Domain Whois Bilgisini Gizlemeli Miyim?

Whois gizleme işlemi sizin kişisel tercihinize bağlıdır ancak biz gizlenmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Nedeni ise whois koruması olmadığında tüm kişisel bilgileriniz (Ad, soy ad, e-posta, telefon numarası vb.) herkes tarafından görüntülenebilir olur. Bu durum ise çok ciddi veri gizliliği ihlaline neden olabilir. Dahası, e-posta ve telefonunuza gelen spam mesajlar da can sıkıcı olabilir. 

Tüm Alan Adı Uzantıları İçin Whois Bilgisi Sorgulama Yapabilir Miyim?

Her domain uzantısının kendine özgü gereklilikleri bulunmaktadır. Ancak tüm domain uzantıları için whois sorgulama yapılabilmektedir. 

Whois Verileri Ne Kadar Güncel, Güvenilir ve Doğrudur?

Whois verilerinin doğruluğu ne yazık ki kesin değildir. Çünkü whois bilgisi olarak domain sahibinin girdiği bilgiler kullanılmaktadır. Eğer bu giriş esnasında veri doğrulama adımı bulunmuyorsa whois bilgileri yanlış ve güvenilmez olacaktır. 

Whois Bilgileri ICANN Whois Veri Tabanında Mı Tutuluyor?

Alan adı durum kodları olarak da adlandırılan “Genişletilebilir Sağlama Protokolü” (EPP) alan durum kodları, bir alan adı kaydının durumunu gösterir. Her alan alanının en az bir durum kodu vardır, ancak birden fazla da olabilir.

EPP kodu ile alan adınızın durumunu kolaya anlayabilirsiniz. ICANN EPP Kodu Açıklamaları bağlantısına tıklayarak, kodlar hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

Kime Ait Olduğunu Öğrendiğim Alan Adını Kayıt Edebilir Miyim?

Bir başkası tarafından kayıt edilen alan adını ne yazık ki kayıt edemezsiniz. Bu domain için transfer gerçekleştirebilirsiniz ancak transfer işlemi için ya domain sahibi olmalısınız ya da domain sahibinden transfer şifresi ve transfer kilidinin kaldırılmasını talep etmeniz gerekiyor.

Whois Gizleme İşleminin KVKK (GDPR) Kapsamında Bir Sakıncası Var Mıdır?

Şu an için bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ancak yasalar her zaman değişim gösterebilir. 

RDAP (Registration Data Access Protocol) Nedir?

Internet Engineer Task Force tarafından yaratılan RDAP, kullanıcıların mevcut kayıt verilerine erişmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir