× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Sahiden yurt dışından telefon getirmek söylendiği kadar ucuz mu ya da niye ucuz? Öncelikle bu soruyu yanıtlayalım. Çünkü telefonu ucuza satın almak, sonuçta her zaman kazançlı olacağımız anlamına gelmez. Kazançlı olup olamayacağınız, satın aldığınız telefonun modeline,  ülkeye ve ürünün Türkiye’ye giriş yaptığı tarihe göre değişiklik gösterir.Almak istediğiniz akıllı telefon modeli, almak istediğiniz ülke vs. gibi etkenler fiyatlarda değişiklere sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemize getireceğiniz telefonlara kayıt ücreti de uygulanmaktadır. Bu yüzden yurt dışından telefon getirmeden önce detaylı inceleme yapmalısınız.

yurt-disindan-telefon-1

Akıllı Telefon Hangi Ülkelerde Daha Ucuz?

Peki, en ucuz maliyetle yurt dışından telefon almak için hangi ülkeyi seçmeliyiz? Akıllı telefon fiyatları marka ve modelin yanında, yılına göre de değişiklik gösteriyor fakat güncel fiyatları ve birkaç senelik ortalamaları incelediğimizde genelleme yapabilmemiz mümkün.

Akıllı telefon almayı düşünüyorsanız öncelikle piyasa araştırması yapmanızda fayda var. Özellikle “akıllı telefonların ucuz olduğu ülkeler hangileri?” üzerinde incelemeler yapmalısınız. Akıllı telefon fiyatları marka ve modeline göre değişiklik gösterdiği gibi kullanım yılına göre de değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse iPhone almak istiyorsanız her ülkede farklı satış fiyatı ile karşılaşırsınız. Aynı zamanda model kıyaslaması yaptığınızda da değişken fiyatlar mevcuttur. Yurt dışından telefon getirtmek için uygun fiyatlı ülkelerden bahsedelim. İşte en uygun fiyat bandına sahip tercih edebileceğiniz ülkeler:

Bu ülkelerin yanı sıra Avrupa’da da uygun fiyatlı akıllı telefon satışları yapılmaktadır. Çoğunlukla Türk yurttaşlarımızın yaşadığı bu Avrupa ülkeleri ise şöyle:

Akıllı telefonların satış fiyatlarının yüksek olduğu ülkeler arasında başta Türkiye olmak üzere birkaç ülke yer alıyor:

Ülkeler Arasındaki Akıllı Telefon Fiyatlarının Farkları Nasıl Oluşur?

Yurt dışından telefon getirtmek istediğimiz zaman akıl almaz fiyat farkları ile karşılaşıyoruz. Fiyat farklarının kaynağı olan bazı sebepler mevcut. Ülkeler arasında akıllı telefon fiyatları farkı nasıl oluşur?

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretleri (IMEI) Nedir?

IMEI nedir? IMEI numarası tüm cep telefonlarında bulunması zorunlu bir numaradır. Tıpkı kimlik numarası gibi benzersiz ve tek olup, her telefon için ayrı bir IMEI numarası mevcuttur. 15 haneli bu numara telefon sorgulama sırasında gerekmektedir. Bu sebeple yurt dışından getirilen telefonların kayıt altına alınması için IMEI numaralarına ödenmesi gereken belirli bir tutar mevcuttur. IMEI kayıt ücreti olarak adlandırılan bu ödeme her yıl enflasyona göre yeniden düzenlenmektedir. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları baz alınarak 2023 yılı yeniden değerlendirme oranı % 122,93 olarak belirlenmiştir.

Buna göre 2023 yılı itibari ile tüm vergi, harç ve trafik cezaları mevcut cezaların % 122,93’ü oranında zamlı uygulanacaktır. Yeniden değerleme oranının etkilediği ödemelerden biri de elbette IMEI kayıt ücreti. Bildiğiniz üzere yurt dışından getirttiğiniz bir telefonun Türkiye’de kullanılabilmesi için yapılan ödemeye IMEI kayıt ücreti denir. Bu ödeme tutarı 2022 yılında 2.732 TL iken 2023 itibari ile 6.091 TL’ye çıkarılmıştır. 2023 yılında yurt dışından getirttiğiniz telefonların 1 yıllık IMEI kayıt ücreti 6.091 TL’dir.

Yurt Dışından Telefon Getirmek Hangi Durumda Kazançlı?

Yurt dışından telefon getirtmek epey maliyetli bir iş. Bunun için öncelikle aynı telefonu yurt içinde ve dışında satın aldığınızda ödememiz gereken ücreti hesaplamalısınız. Böylece hem Türkiye’deki akıllı telefon satış fiyatlarını hem de yurt dışı akıllı telefon satış fiyatlarını birebir karşılaştırmış olursunuz. Yurt dışından getirteceğiniz akıllı telefonun fiyatı ülke sınırları içerisine girince Türkiye mevzuatına göre vergilendiriliyor. 6.091 TL olarak belirlenen IMEI kayıt ücretini de hesaba katarsanız yurt dışından telefon getirmek pek de kazançlı olmuyor.

Fakat Türkiye’deki vatandaşlar genellikle yurt dışında ikamet eden tanıdığı aracılığı ile farklı ülkelerden telefon almaktadırlar. Ardından Türkiye’de telefonun IMEI kaydını gerçekleştirerek kullanmaktadırlar. Özellikle de Avrupa ve Amerika’daki fiyatların hem kur karşılığının uygun olması hem de vergilerin ülkemizdeki ücretlere kıyasla daha düşük olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Eğer sizin de yurt dışından gelen akrabanız ya da arkadaşınız varsa hemen akıllı telefon siparişi verebilirsiniz. 

Yurt Dışından Telefon Getirtmek 2023 Maliyeti Ne Kadar?

Yurt dışından telefon getirmenin maliyeti her yıl daha fazla artmaktadır. IMEI kayıt ücreti, artan vergi oranları ile birlikte almak istediğiniz telefonun size maliyeti değişiklik göstermektedir. Gelin 2022 fiyatları ile 2023 fiyatlarını karşılaştırarak yurt dışından telefon getirtmenin maliyetini birlikte inceleyelim.

Almak istediğiniz telefonun ücreti ortalama 1.000 Euro olsun. Yani yaklaşık değeri 18.147 TL. 2022 IMEI kayıt ücretini ise 2.732 TL. Böylece yurt dışından telefon getirtmenin 2022 maliyeti size 1.150 Euro yani 20.879 TL oluyordu. 

Yeni yıl itibari ile yurt dışından telefon getirtme maliyetinde artış görülmektedir. Almak istediğiniz telefonu 1.000 Euro (18.147 TL) olarak düşünürsek güncel IMEI kayıt ücreti 6.091 TL ile 2023 yurt dışından telefon getirtme maliyeti 24.238 TL olacaktır. Elbette almak istediğiniz akıllı telefonun modeli ve kullanım yılına göre hesapladığımız maliyetler değişiklik gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir