× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile çoğalan bilgisayar kullanımında pek çok kişinin yaşadığı sorunların başında ekrana görüntü gelmemesi sorununa çözümler araştırılmaktadır.

Ekrana görüntü gelmemesi sorununa çözümler elde edilerek çok daha kısa sürede sorunun ortadan kalkması mümkün olmaktadır. Ekrana görüntü gelmemesinin pek çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Sorun yaşamaya neden olan etkenler farklı ve kolay çözüm teknikleri sayesinde ortadan kalkacaktır. İşte bilgisayar ekranına görüntü gelmemesine neden olan etkenler ve çözümleri şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır.

Görüntü Kablosu Arızası

Bilgisayar ve monitör arasında yer alan görüntü akışını sağlayan parçaya görüntü kablosu denilmektedir. Bu parça bazen farklı nedenlerden dolayı arıza yaparak ekrana görüntü gelmesini engellemektedir. Görüntü kablosunun arızalanması genel olarak ezilme ve kopma gibi sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Sorun bu parçadan olmuş ise parçanın değişimi yapılmalıdır.

Ram Hatası

Bilgisayar görüntü gelmemesinin nedenlerinden biri de RAM nedeni ile olabilir. RAM ekrana görüntü gelmesini sağlayan donanımlardan birisi olduğundan dolayı ekrana görüntü gelmemesi sorunun bundan kaynaklı olmaktadır. Bu donanım nedeni le hatayı en alt düzeye indirmek adına RAM yuvasının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak soketin temizlenmesi gerekmektedir. Ancak sorun devam ederse donanım değişikliği yapılması gerekebilir.

Ekran Kartı Hatası

Genel olarak bilgisayar ekranına görüntü gelmemesi nedenlerinden biri de ekran kartından hatası olmaktadır. Hatanın kaynağına emin olmak için soketlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Görüntü kablosunun ekran kartından çıkartıldığı dahili ekran kartına takılması ile sorunun kaynağı tespit edilmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra hata yoksa ekran karından olduğu ortaya çıkacaktır.

Monitör ya da Anakart Arızası

Ekrana görüntü gelmemesi bazı hallerde anakarttan meydana gelebilir. Anakart üzerinde yer alan bileşenlerin arıza yapması bu durum sonrasında olabilir. Bu durumu düzeltmek adına anakartı değiştirmek ya da onarımı yapılması gerekebilir. Fakat anakartın değiştirilmesi ya da onarımının yapılması kesinlikle işinde profesyonel kişiler tarafından yapılması çok daha uygun olacaktır. Ayrıca monitöre görüntü gelmemesi sorununun kaynağı monitörün arızasından olabilir. Her türlü yolları denemenize rağmen sorun devam etmesi halinde monitör değiştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir