× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

2009’da ortaya çıkıp sonrasında bir anda parlayan Bitcoin ile tüm dünyanın gözü sanal paralara çevrildi. Bir anda sanal paralar sayesinde zengin olan insanlar, milyarder olabilecekken yaptığı bir hatayla bu şansını kaybedenler bir yana hayatımıza sanal para madenciliği yapan şirketler ve kişiler girdi. Bir bakkalın madencilik yoluyla para kazanmaya çalışmasına dahi şahit olduk. Bu uğruda batanlarıysa fazlaca gördük. Peki en çok bilinen sanal paralar hangileri?

Şüphesiz tüm dünyada en fazla bilinen sanal para yazımızın başlangıcında da değindiğimiz Bitcoin kısaca BTC’dir. 2009 yılında ortaya çıkan BTC ilk yıllarında karanlık işlerde kullanılan bir ödeme yöntemiydi. Karanlık bir işle uğraşanlar ödeme yapmak yada almak için farklı bir yöntem arayışına girmiş olacakları ki BTC’yi keşfetmişler. Hiçbir banka ve aracı bulunmayan ve takibi imkansız olan sanal para akışı doğal olarak suç örgütleri için altın yumurtlayan bir tavuk gibi görüldü. Bu kullanımla işleyişi pekişen sanal para kabuğunu kırıp dünyayı sallayacak bir güç halini aldı. 2009 yılında 1 BTC’nin değeri cent ile ölçülürken yakın zamanda sanal para 20 bin dolara kadar yükselen bir değerle alınıp satıldı.

BTC’nin ardından en çok bilinen sanal para ise Enthereum’dur. Kısaca ETH diyeceğimiz  para BTC kadar değer kazanmamış olsa da yatırımcısına para kazandırmayı da başardı. Üstelik BTC kadar hareketli bir yapıya da sahip değil. Zira BTC günde binlerce dolar yükselip düşebilen kararsız bir paraydı. Ancak ETH ona göre daha stabil ve daha az hareketli bir sanal para.

2020 yılı itibariyle Dash Sanal parası da oldukça ilgi görüyor. En güvenli liman halen Bitcoin ve Enthereum olarak gözüküyor. Gerek talep gerekse işlem hacmi olarak iki sanal parada güçlü bir yapıya sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir