× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Her web sitesi kesinlikle akılda kalıcı harika bir alan adına sahip olmalıdır ve yeni bir alan adı fikri bulmak gerçekten de zordur.

Ancak ilham geldiğinde alan adını hızlı bir şekilde güvenilir bir domain sitesinden kaydetmeniz gerekir.

Domain almak oldukça kolaydır ve tüm firmalar neredeyse aynı şekilde çalışır. Ancak bu sektörde rekabet oldukça yüksek olduğundan fiyatlar inanılmaz derece değişiklik gösterebilir.

Listenin öncesinde en iyi domain sitelerini nasıl belirlediğimizi ve sonrasında ilk defa alan adı satın alacak olanlar için de alan adı alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğinden de bahsettik.

Bu arada yeni bir site kurmayı düşünüyorsanız ve henüz hosting hizmetinizi almadıysanız ücretsiz domain+hosting alabileceğiniz en iyi hosting firmalarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

En iyi domain firmalarını nasıl belirledik?

Fiyatlandırma: Domain satın almak istediğimiz sitede kontrol edeceğimiz ilk şey fiyatlardır.

Bazı domain firmaları ilk yıl için çok düşük fiyatlara alan adı kayıtları sunabilir ancak yenileme fiyatlar bir o kadar yüksek olabilir.

Alan adları yenilenmedikeri zaman herkese açık olarak tekrardan boşa düşerler. En az 1 yıl için domain kaydedebilirsiniz ve domain’i tek seferde 10 yıla kadar kaydedebilirsiniz.

Eğer alan adınızı 1 yıllık olarak kaydedecekseniz seneye yenilemeyi unutmamak için otomatik ödeme seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Transfer:  Alan adları bir domain firmasından başka bir domain firmasına taşınabilirler ve domain tranfer etmek domain almak kadar kolaydır.

Eğer domain firmasından herhangi bir sebepten ötürü memnun kalmadıysanız alan adınızın kolayca transfer edilmesi gerekir.

Ancak şunu unutmayın yeni kaydedilen bir alan adı ilk 60 gün boyunca başka firmaya transfer edilemez.

Bu kuralı koyan domain firmaları değil internet tahsisli sayılar ve isimler Kurumu ICANN’dır.

Sona erme politikası: Fiyatlandırma bölümünde de belirtitğimiz gibi alan adları belirli bir süre için kaydedebilir ve alan adınızı sona erme tarihinden önce yenileyebilirsiniz.

Yenilemeyi unutursanız alan adınızın süresi dolar ve boşta kalır. Yani isteyen herkes tarafından alınabilir.

Bunu engellemenin en kolay yolu otomatik ödeme talimatıdır. Alan adınızın süresi dolduğunda herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan yenileme ücreti kartınızdan çekilir ve alan adınızın süresi uzatılır.

Ancak kartın son kullanma tarihinin geçmesi veya oluşabilecek herhangi teknik bir sorundan dolayı bu işlem gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden domain firmalarının sona erme politikaları önemlidir.

Bazı firmalar alan adının süresi dolduktan sonra bile ek süre tanır. Bu ek süre hayat kurtarıcı olabilir.

Whois gizleme: Bir alan adı kaydettiğiniz zaman whois sorgulama sitelerinde sahiplik bilgileriniz açık bir şekilde görünür.

Bu bilgilerin kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılmasını engellemek için gizlemenizi öneririz.

Domain firmaları opsiyonel olarak domain sahiplik bilgilerini gizleyebilir. Bazı firmaları ücretsiz olarak whois gizleme sunarken bazıları da bunun için ek ücret talep ederler.

DomainWork – domainwork.net

En iyi domain firmaları – DomainWork

Domain sorgulayın

DomainWork sektörde kendi alan adında uzman firma olarak tanımlayan müşteri memnuniyeti son derece yüksek domain firmalarından biridir.

DomainWork ile son derece hızlı ve kolay alan adı sorgulamaları yapılmakta olup kullanılabilir istediğiniz alan adını uygun fiyatlara anında kaydedebilirsiniz.

Kaydettiğiniz her alan adı ücretsiz whois koruması, tam dns kontrolü, yenileme koruması, yönlendirme, maskeleme ve kilitleme gibi özelliklerle ile birlikte gelir.

Bunun dışında ek ücret karşılığında üst düzey gizlilik ve koruma seçenekleri de bulunmaktadır.

Alan adlarınızı DomainWork’un kullanıcı dostu kolay kullanımlı panelinden erişebilir ve yönetebilirsiniz.

DomainWork web hosting, güvenlik, SEO, özel sunucu gibi farklı web hizmetleri sunsa da sektörde daha çok alan adıyla ön plana çıkmaktadır.

Ancak ihtiyacınız varsa özellikle profesyonel e-posta hizmetlerini de denemenizi tavsiye ederiz.

Namecheap – namecheap.com

En iyi domain siteleri inceleme - NameCheap
En iyi domain siteleri – Namecheap

Domain sorgulayın

En iyi domain siteleri inceleme yazımızın en başında güvenilirliği, uygun fiyatları ve yüksek müşteri memnuniyeti ile dünyanın en büyük domain firması olan namecheap bulunuyor.

2000’li yılların başlarında kurulan namecheap şu anda 5 milyondan fazla alan adını yöneten dünyanın en popüler ve en güvenilir domain sitelerinden birisidir.

Hızlı cevaplarla NameCheap;

Namecheap fiyatları .com için 8,88$, .net için 10,98$ ve .org için 9,18$ gibi ortalama fiyatları vardır. Yenileme fiyatları ortalamanın biraz üstündedir.

Namecheap dünyanın en büyük, en güvenilir ve en iyi domain firmalarından biri olmakla beraber fiyatları da birçok domain sitesine göre oldukça rekabetçidir.

Çok uygun fiyatlara namecheap ile yeni bir alan adı kaydedebilir ve alan adlarınızı transfer edebilirsiniz. Üstelik bu firmada kripto para ile ödeme seçeneği de mevcuttur.

Kontrol paneli diğer firmalara göre biraz daha karışık gibi görünse de son derece kullanışlıdır.

Ayrıca 7/24 yardım alabileceğiniz bir de canlı chat desteği vardır ve gerçekten çok ilgililer.

Dynadot – dynadot.com

Domain siteleri - Dynadot
En iyi domain firmaları – Dynadot

Domain sorgulayın

Türkiye’de pek bilinmese de en az namecheap kadar kaliteli bir domain sitesi olan dynadot dünyanın en iyi domain firmalarındandır. Fiyatları gayet uygun olan bu firma da yüzlerce uzantı desteklemektedir.

Sitesine gittiğinizde direkt olarak karşınıza çıkan sayfadan dynadot’taki ilk domain sorgulamanızı yaparak sonuçları kontrol edebilirsiniz.

Hızlı cevaplarla Dynadot;

Öyle ki şuanda .COM uzantılı bir domaini 7$ ve .NET uzantılı bir domaini 6$ gibi ucuz bir fiyata kaydedebiliyorsunuz. Whois koruması da ücretsiz. Buna ek olarak dynadot müşterilerine basit ve ücretsiz web sitesi oluşturucusu da sunmaktadır.

Bu web sitesi oluşturucusuna boşta duran alan adınızı ücretsiz olarak bağlayabilir ve sitenizi yayınlayabilirsiniz.

Ancak site oluşturucusunun ücretsiz sürümünde sadece bir sayfa yayınlayabiliyorsunuz, bir e-posta adresi alabiliyorsunuz ve sitenizde dynadot reklamları yayınlanıyor.

Eğer site oluşturucusundan reklamları kaldırmak ve daha fazla özelliğe sahip olmak isterseniz site oluşturucusunun pro planına geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca dynadot ile alan adı ticareti de yapmanız mümkün. Müşteri panelinden “Manage domains” sayfasına ulaştıktan sonra istediğiniz alan adını seçip “Sell domain” seçeneği ile alan adınızı satışa çıkarabilirsiniz.

Tabi satış için listenen beğendiğiniz diğer alan adları için teklif verebilirsiniz.

GoDaddy – tr.godaddy.com

En iyi domain firmaları inceleme - GoDaddy
En iyi domain firmaları – GoDaddy

Domain sorgulayın

Milyonlarca alan adı barındıran (19+ milyon müşteri ve 80+ milyon alan adı) ve neredeyse her ülkede faaliyet gösteren web devi godaddy en iyi domain sitelerinden birisidir.

Godaddy imajıyla ve kullanışlı basit kontrol paneliyle gerçek bir efsane olsa da fiyatları için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Hızlı cevaplarla GoDaddy;

Ucuz fiyatlara domain kayıt imkanı veren godaddy’nin yenileme fiyatları çok yüksek. Ayrıca whois koruması için ek olarak yıllık 30 TL talep ediyor.

GoDaddy ile ilk defa domain ve hatta hosting alacağınız zaman gerçekten çok ucuza bu hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz ancak hizmet yenileme zamanı geldiğinde kat kat fazlasını talep ediyorlar.

Tabi birçok kişi hizmetini yenilemek yerine biraz zahmete katlanıp başka bir alan adı kayıt firmasına taşınıyor.

GoDaddy yenileme fiyatları size de yüksek gelirse sonraki yıl alan adınızı başka bir domain firmasına transfer edebilir ya da biraz masrafa katlanıp dünyanın en büyük domain firmasıyla çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Hover – hover.com

En iyi domain firması - Hover
Hover – En iyi domain firmaları

Domain sorgulayın

Hover, alan adı sektörünün en eski şirketlerinden biri olan Tucows’un bir şubesi olarak 2008 yılının sonlarına doğru hizmet vermeye başlamış dünyanın en iyi domain sitelerindendir.

Hover, doğrudan olmasa da ana şirketi aracılığıyla ICANN onaylı bir alan adı kayıt firmasıdır. Ancak fiyatları diğer domain firmalarına göre biraz yüksektir.

Hızlı cevaplarla Hover;

Tabi her domain kaydıyla birlikte ücretsiz WHOIS gizlilik koruması sunuyor olsa da fiyatları yine de pahalı kalıyor.

Bu şirketin temel prensibi domain kaydını olabildiğince basit ve sorunsuz hale getirmektir. Hover gerçekten sektörün en basit domain kayıt ve yönetim işlemlerini sağlıyor.

Müşteri panelinden whois bilgileri gizleme, açık tutma, otomatik yenileme açma, kapama ve nameserver bilgileri güncelleme gibi işlemleri sayfa sayfa dolaşmadan tek bir yerden tek tıkla yapabiliyorsunuz.

Bu bizim piyasada gördüğümüz en basit panellerden birisi.

Yine de olur da bir soru yaşarsanız firmanın canlı sohbet, bilet, bilgi tabanı ve telefon olarak dört farklı destek seçeneği var.

Domain.com

En iyi domain firmaları - Domain.com
Domain.com

Domain sorgulayın

Bir domain firması için harika bir alan adına sahip olan bu site 1998’den beri dünya çapında hizmet vermektedir.

Domain.com sadece alan adı değil aynı zamanda web hosting ve SSL gibi web hizmetleri de sunmaktadır.

Hızlı cevaplarla Domain.com;

Alan adlarına fiyatlarına gelecek olursak piyasanın oldukça üstede olduğu söyleyebiliriz. Üstelik kaydettiğiniz her alan adının WHOIS bilgilerini gizlemek istediğinizde alan adı fiyatına ek olarak yıllık 8.99$ ödemeniz gerekecek.

Domain.com’un dünyanın en büyük, en prestijli ve en güvenilir firmalarından biri olduğu aşikâr ancak özel bir sebebiniz yoksa bu yazıda daha iyilerini bulabilirsiniz.

Porkbun – porkbun.com

Güvenilir domain siteleri
En güvenilir domain firmaları – Porkbun

Domain sorgulayın

Porkbun, Portland merkezli ve bu listedeki bütün firmalar gibi ICANN onaylı bir alan adı kayıt şirketidir. Porkbun, SSL sertifikası ve barındırma ürünleri gibi web hizmetleri de sunar.

Bu firmanın önceliği alan adı kayıt sürecini daha kolay, eğlenceli ve çok daha uygun maliyetli hale getirmektir.

Arayüzleri temiz, kullanması kolay ve gayet anlaşılırdır ayrıca kripto para dahil olmak üzere birçok ödeme yöntemi sunar.

Hızlı cevaplarla Porkbun;

Porkbun diğerlerine göre alan adlarını toplu olarak aramayı inanılmaz derecede kolaylaştırır. Bu aynı anda birden fazla alan adı kaydetmeyi düşünüyorsanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Tek seferde 1000’e kadar domain arayabilir ve kullanılabilir olanları direkt olarak sepetinize ekleyebilirsiniz.

Porkbunu yüzlerce domain firmasından ayıran en önemli tarafı uygun fiyatları, ilgili destek ekibi ve ücretsiz whois gizliliği sunmasıdır.

Bu firma bazı zamanlar 5-6 dolar ve hatta çok daha ucuz fiyatlara alan adı kaydetmenize imkan sağlıyor. Ayrıca gizli ücretler, beklenmedik eklentiler veya başka sürprizleri yoktur.

Name.com

Name.com
Name.com

Domain sorgulayın

2003 yılında kurulan ve Türkiye dahil olmak üzere dünyanın her bir tarafından milyonlarca müşteriye sahip name.com kaliteli ve güvenilir bir diğer domain firmasıdır.

Ve tabi name.com daha çok alan adı için önerilse de alan adlarının yanı sıra hosting, wordpress hosting, site oluşturucusu ve cloud hosting gibi hizmetler de sunmaktadır.

Hızlı cevaplarla Name.com;

Name.com Türk lirası dahil olmak üzere birçok para birimini destekler ve kayıt fiyatları gayet uygundur. Ayrıca toplu kayıtta (örneği bir alanın her üç uzantısını satın almak gibi) çok iyi indirimler de sağlıyor.

Ancak WHOIS bilgilerini gizlemek için ek olarak 43 TL gibi bir ücret talep ediyorlar.

name.com bu ücreti sadece WHOIS bilgilerini gizlemek için değil SSL, alan adının yetkisiz transferini ve değişikliklerini korumak amacıyla gelişmiş güvenlik + gizlilik olarak sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir