× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Gerçek hayatta unutmak istemediğimiz bir an yaşadığımızda veya bazı belgeleri kaydetmek istediğimizde fotoğrafını çekeriz. Bilgisayar ortamında da bu tarz durumlarda ekran görüntüsü alarak o anı bilgisayarımızda kayıtlı tutarız. Bununla birlikte bazı geliştiriciler de ekran görüntüsü alma ve paylaşma olayını en basit haline indirgeyebilmek için bazı uygulamalar geliştirmişler.

LightShot

Bu program diğer birçoğunda olduğu gibi ekrandan seçip görüntüsünü kaydettiğimiz alanı kendi sitesine yüklüyor ve bize başka insanlarla paylaşabilmemiz için resim bağlantısı veriyor. Ayrıca ekran üstünde seçtiğimiz alana kalem ile yazı yazabilir veya bazı şekiller ile çizim yapabiliriz. Fakat LightShot uygulamasının kendi sitesindeki resim bağlantıları çok kolay erişilebilir olduğundan dolayı bir o kadar da güvenliksiz. Önemli resim ve belgeleri siteye yüklemek yerine masaüstüne kaydedip o resim bağlantısı yerine dosyayı paylaşabilirsiniz.

Gyazo

Gyazo ile ekran görüntüsü alıp kolayca siteye yüklemenin yanı sıra GIF dosyaları da oluşturabilirsiniz. Gyazo’nun LightShot’a göre eksikleri ise Türkçe seçeneği bulunmuyor ve resim üstünde çizim araçlarıyla düzenlemeler yapmak için PRO özelliğine sahip olmanız gerekiyor.Fakat sitesine yüklenen resim dosyalarına ait bağlantıların uzun olması sebebiyle LightShot’a göre daha güvenli görünüyor. Ayrıca siteye yüklediğiniz fotoğrafları silebilirsiniz.

Sharex

Sharex, Gyazo gibi açık kaynak kodlu bir ekran görüntüsü alma uygulamasıdır. Aynı zamanda daha detaylı ayarlara sahip olmasıyla birlikte LightShot gibi resim üstünde düzenleme işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca diğer programlar gibi sadece kare/dikdörtgen alanlar belirlemesinin yanı sıra yuvarlak ve serbest seçimli alanları da ekran görüntüsü alabilirsiniz. Resim düzenleme ayarlarında ise çizgi araçları, yazı araçlar, blur özelliği gibi birçok özellik bulunuyor.

Icecream Screen Recorder

Icecream Screen Recorder uygulaması da diğer programlar gibi temel özellikleri barındırmasının yanı sıra ekran videosu çekme özelliği de bulunduruyor. Bununla birlikte Türkçe seçeneği bulunmasıyla birlikte Windows 10 mağazası üstünden indirebilirsiniz. Ayrıca daaldığınız ekran görüntülerini farklı formatlarda kaydedebiliyor olmamız da diğer bazı programlara göre ek bir özellik olarak kullanıcılara dönüyor.

Ekran Kayıt Programları Neden Kullanılmalı?

Bulunduğumuz yıllarda artık sanal iletişimin çok hızlı olmasıyla birlikte dosya aktarımları da oldukça sık kullanılıyor. Bununla birlikte internet erişimi olan cihazları kullanırken ekran görüntüsü veya videosu alma işlemlerini çok sık yapma ihtiyacı duyuyoruz. Bazı işletim sistemlerinin ekran görüntüsü almak ve sonra onu bir resim düzenleyiciye yapıştırdıktan sonra kaydetmek gibi eski yöntem özellikleri pek tercih edilmiyor. Dolayısıyla da ekran görüntüsünü olabildiğince basit, hızlı bir şekilde alabilen ve paylaşıma açık hale getirebilen uygulamalar tercih ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir