× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Epidural, ağrı çekmeksizin gerçekleştirilen normal doğum yöntemidir. Epidural doğum yöntemi, bebeğini normal doğum yapma yöntemiyle kucağına almak isteyen; fakat doğum sancısından korkan annelerin tercih edebileceği; hem normal doğuma imkan veren hem de hastanın bilincinin açık olduğu yöntemdir.

Neden Epidural?

Epidural doğum yöntemi, karnında ömür boyu taşıyacağı bir iz sahibi olmak istemeyen, dolayısıyla normal doğuma yönelen anneler tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Bu yönteme ağrısız doğum yöntemi de denilmektedir ve yöntem anne adaylarına ağrı çekmeden doğum yapma fırsatı sağlamaktadır. Doğum sırasında annenin bilinci tamamen açık olup; bebeği ile ilk karşılaşma anını da kaçırmamış oluyor. Doğum sonrasında iyileşme süreci aynı normal doğum gibidir. Bebeğini ilk andan itibaren emzirebilir, doğumdan hemen sonra ayağa kalkarak yürüyebilir. Ülkemizde çok yaygın olmayan bu doğum yöntemi daha çok özel hastanelerde ve belirli devlet hastanelerinde belirli uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bu noktada annenin iyi araştırması ve işinin ehli bir doktor ile görüşmesi gerekmektedir.

Epidural Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Epidural doğumun ilk aşaması annenin sırt bölgesinde yer alan epidural boşluğuna bölgesel uyuşma hissi veren ağrı kesici etkili iğnenin vurulmasıdır. Bu aşamadan sonra tam uyuşma için 15 – 20 dakika beklenmelidir. Uyuşma hissi tam anlamıyla geldiğinde doğum başlamış olacaktır. Doğum sırasında ağrı hissedilmezken; doktorun yönlendirmeleri doğrultusunda kasılma hareketi yapılabilmektedir. Bu da annenin doktorun verdiği yönlendirmeler doğrultusunda kolayca doğum yapmasını sağlamaktadır.

Hangi doğum yöntemi tercih edilirse edilsin, öncelik bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması ve annenin doğumdan olumsuz etkilenmemesi olmalıdır. Doğum sonrası yaşanabilecek fizyolojik ve psikolojik sorunlar uzman doktorlar tarafından incelenmeli, annenin bu noktada eğilimi olduğu düşünüldüğü durumlarda anne adayı psikiyatri bölümüne de yönlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir