× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Windows 10 işletim sistemine sahip yeni bir bilgisayar alan kullanıcılar, eski bilgisayarlarındaki oyun, resim, film vb. dosya ve programlarını yeni bilgisayarlarına nasıl aktaracağı konusunu merak ederler. Bu veri aktarım sürecinin zor ve meşakkatli olduğunu düşünen kullanıcılar, yeni bir bilgisayar alma fikrini bu gerekçeye dayandırarak erteleyebilmekteler. Fakat eski bilgisayardan, yeni satın alınan Windows 10 işletim sistemine sahip cihaza veri aktarmak, sanılanın aksine hiç de zor değildir. Aşağıda bu işlemi nasıl yapabileceğinizi gösteren bir dizi alternatif yöntemi görebilirsiniz.

Bulut Depolama Sistemi OneDrive İle Veri Aktarımı

OneDrive bulut depolama hizmetinin ücretsiz 5 GB depolama alanı kampanyasından yararlanmak için Microsoft hesabı oluşturmanız gerekmekte. Ücretsiz olarak açacağınız yeni hesap ile verilerinizi kolay ve zahmetsiz bir biçimde, sürükle bırak yöntemini kullanarak taşıyabilirsiniz.

Eski bilgisayarınızı uzun zamandır kullanıyorsanız ve içerisinde 5 GB’dan fazla dosya yer alıyorsa ücretsiz depolama alanı size yetmeyebilir. Ancak çok daha fazla depolama alanına sahip uygun fiyatlı seçenekler bulunmakta. 100 GB alan aylık olarak 14 Türk Lirası, 1 TB alan ise aylık yaklaşık 34 Türk Lirasıolarak fiyatlandırılmaktadır. 1 TB depolama alanı satın alan kullanıcılar Office 365’e Kişisel abonelik kazanmaktadırlar. İnternet bağlantınız olduğu sürece dosyalarınızı ve klasörlerinizi bilgisayarlarınız arasında aktarmak oldukça kolaydır ve verileriniz sabit sürücü hatalarından doğabilecek birtakım tehditlerden korunmuş olacaktır.

Verilerinizi Aktarmak İçin Harici Bir Sabit Sürücü Kullanın

Verilerinizi eski bir bilgisayardan yeni bir bilgisayara aktarmak için harici bir sabit disk kullanmak, bir şeyler ters gittiğinde verilerinizin bir yedeğinin elinizde bulunmasını sağlar. Bu çoğunlukla manuel işleme oranla biraz daha uzun sürebilir, ancak zaten etrafınızda harici bir sürücünüz varsa, daha fazla para harcamadan dosyalarınızı aktarabilirsiniz.

Harici sabit sürücü ile verilerinizi eski bilgisayardan yenisine taşımak için tek yapmanız gereken sabit sürücünüzü eski bilgisayarınızatakın ve dosya ve klasörlerinizi eski bilgisayarınızdan sürücüye taşıyın. Bilgisayardaki verileri sürücüye taşıdıktan sonra yeni bilgisayarınıza sürücüyütakın ve aktarım işlemini başlatın. Harici bir sabit disk kullanmanın Windows ayarlarınızı veya uygulamalarınızı aktarmanıza izin vermediğini unutmayın – bu yalnızca dosyalarınızı ve klasörlerinizi taşımak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Verilerinizi Aktarmak İçin Bir Aktarım Kablosu Kullanın

Bulut depolama hizmetlerine abone olmak veya parayı harici bir sabit sürücüye harcamak istemiyorsanız, verilerinizi Windows’un eski sürümlerini kullanan bilgisayarlarileWindows 10işletim sistemli cihazlar arasında aktarmanıza izin veren nispeten ucuz bir seçenek vardır.

Plugable şirketinin ürettiği Windows aktarım kablosu yaklaşık 40 dolar (270 Türk Lirası)fiyat etiketine sahip ve her bilgisayara takmak için iki USB-A 3.0 bağlantısı kullanıyor. Bilgisayarlarınızı Plugable’dan alacağınız kablo ile bağladıktan sonra, kablo ile birlikte gelen yazılım ile dosya, ayar, kullanıcı hesapları ve klasör gibi verilerinizi aktarma işlemine başlayabilirsiniz.

Veri aktarma işlemi yapacağınız eski ve yeni bilgisayarlada USB 3.0 bağlantısı bulunmuyorsa, Plugable’da USB 2.0 seçeneği de bulunmaktadır. Aktarım kablosu ile iki bilgisayar arasında veri aktarma işlemi yapmayı düşündüğünüz dosyaları, her ihtimali göz önüne alarak yedeklemeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Yakın Paylaşım Özelliği İle Veri Aktarma

Windows 10 işletim sistemi kullanan bilgisayarlar artık Bluetooth üzerinden yakındaki bilgisayarlara fotoğraf, video, oyun, uygulama ve daha fazlasını gönderebilir. Yakın Paylaşım olarak adlandırılan bu özellik Apple’ın AirDrop’u gibi çalışır.

Windows 10 ile gelen yakın paylaşım özelliğini kullanmak için bilgisayarınızın ayarlar bölümünü veya programlarda yer alan paylaş seçeneğini kullanabilirsiniz. Örneğin, Microsoft Edge internet tarayıcısının araç çubuğundaki Paylaş düğmesini tıklatarak veya Dosya Gezgininde bir dosyayı sağ tıklayıp Paylaş komutunu seçerek Yakın Paylaşım özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Paylaş menüsüne tıkladıktan sonra, Yakındaki paylaşımı açyazan bölüme tıklayın.

Yakındaki paylaşım özelliğini bilgisayarınızın ayarlar bölümünden de kullanıma açabilirsiniz. Bunun için önce ayarlar bölümüne sonra sistem bölümüne daha sonra ise paylaşılan deneyimler bölümlerine sırasıyla tıkladıktan sonra yakındaki paylaşın özelliğini kullanıma açın.

Hızlı Ve Ücretsiz Paylaşım İçin Flip Transfer’i Kullanın

Bir seferde en fazla 50 dosyayı (her biri 250 MB’tan küçük) hızlı ve kolay bir şekilde aktarmak istiyorsanız, Flip Transfer bu işlemi ücretsiz olarak yapabilir. Tercih ettiğiniz tarayıcıdaki Flip Transfer web sitesini ziyaret edin, bazı dosyaları sürükleyip bırakın, ardından benzersiz bir FLIP-ID kullanarak farklı bir PC’ye erişin ve indirin.

Flip Transfer, tüm uygulamaları ve ayarları yeni bir PC’ye aktarmaya yarayan, son derece basit ve kullanışlı bir özelliktir. 24 saat sonra dosyalar Flip Transfer’in sunucularından kaldırılır, bu yüzden bunları mümkün olan en kısa sürede yeni cihazınıza indirdiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir