Facebook Platformunda Satış Nasıl Yapılır?

 Facebook Platformunda Satış Nasıl Yapılır?

Teknoloji çağının getirilerinden biri olan internet ile e- ticaret oranları her geçen artış göstermektedir. Sosyal medya kullanıcıları, Facebook platformunda satış yaparak para kazanmanın mümkün olduğunu göstermektedir. Facebook üzerinden online olarak satış yapma zor bir süreçti. Fakat mağaza özelliğinin gelmesiyle satış yapmak isteyen firmalar, kolayca işlemlerini yapabilir hale geldi.

Facebook platformunda satış nasıl yapılır sorusu ile aklınızda oluşan soru işaretlerini yok edeceksiniz.  Öncelikle direkt olarak sosyal medya platformu üzerinden satın alım işlemi yapılmamaktadır. E- ticaret sitesi belirtmeniz gerekir. Satın al butonuna tıklayan kullanıcılar, belirtilen e- ticaret adresine yönlendirilecektir. Firmanın sayfasına gelerek, alım sürecine bu şekilde devam edilecektir.

Facebook Platformunda Mağaza Nasıl Açılır?

Facebook üzerinden satış yapmaya başlarken kendinize ait hesap açmanız gerekir. Açılan hesap aktifleştiğinde giriş yapacak ve işlem süreci başlayacaktır. Karşınıza çıkan mağaza bölümüne tıkladığınızda karşınıza sözleşme çıkacaktır. Sözleşmeyi kabul ettiğinizde tekrar şifre isteyebilir. Hesap açımında kullandığınız şifreyi eksiksiz girmeniz gerekir. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada, başka bir internet sitesinde alışveriş, sekmesini bularak tıklayın.

Sizden kullanılacak olan para biriminin seçilmesi istenir. Para birimi bir defa sorulmaktadır ve daha sonra değiştirilmesi mümkün değildir. Bu yüzden dikkatli girmeniz de fayda vardır. Ardından mağaza Facebook platformunda satış için aktif hale gelecektir. Facebook mağazasına girdiğiniz de ekranda bulunan ürün ekle sekmesine tıklamanız gerekir. Bu şekilde belirlediğiniz ürünleri siteye ekleyebilirsiniz.

Facebook üzerinden satış yaparken dikkatli hareket etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Ürünlerin kısa sürede satılmasını sağlamak için alıcının ihtiyacını doğrudan karşılayabilecek dikkat çekici ürünler bulunması gerekir.
  • Alıcı, satın al kısmına tıklamadan önce ürün ile ilgili detaylı bilgiye Facebook platformu üzerinden ulaşmalıdır. Bu yüzden her ürünü detaylı bir şekilde anlatmanız da fayda vardır. Bu açıklama, bilgilendirici nitelikte kısa ve öz olmalıdır.
  • Satmak istediğiniz ürünün fotoğraf kalitesi yüksek çözünürlükte olmalıdır. Böylece müşteri ayrıntıları rahatlıkla inceleyebilir.
  • Satılacak her ürünün fiyatı girilmelidir. Fiyat bilgisi müşterinin o ürünü alıp almayacağını belirleyen en önemli etkendir. Bu yüzden müşteriyle firma arasındaki güvenin de sağlanması için doğru fiyatların girilmesi şarttır.

Facebook platformunda satış için müşteri kitlesini genişletmek gerekir. Bu işlemi çeşitli reklam çalışmaları ile gerçekleştirebilirsiniz. Planlı ve programlı bir şekilde ilerleyerek satış işleminde başarı elde etmeniz mümkündür.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın