Garanti belgesini saklamak artık gerekmiyor

 Garanti belgesini saklamak artık gerekmiyor

Garanti belgesini saklamak artık tarih oluyor. Yeni yapılan düzenlemeler de artık garanti belgesi saklamanın bir zorunluluğu yok. Eskiden bir eşya veya bir ürün alırken yanında bizlere garanti belgesi verirdiler. Bu belgeyi sakın kaybetmeyin yoksa üründe veya eşya da bir sıkıntı çıkarsa bizlere yardımcı olamayacaklarını söylerdiler.

Ama artık bu tür diyalogları duymamız pek mümkün olamayacak gibi gözüküyor. Sayın Ticaret bakanımız Ruhsar Pekcan resmi gazete de yaptığı bir açıklamadan kısaca kesitler verelim sizlere. Artık tüketicilerimiz garanti belgesi veya servis fişlerini fiziksel olarak saklamak zorunda olmayacaklardır. Artık garanti belgesi, servis fişleri gibi önemli belgeleri elektronik ortamda saklanacaktır. Belgeler tüketicilere internet üzerinden ulaştırılacaktır.

Böyle bir değişikliğe gitmede ki en büyük sebeplerden birisi ise garanti belgesi gibi önemli belgeleri kaybeden vatandaşlarımızın haklarını ararken çeşitli sorunlarla ve zorluklarla karşılaştığı ve bu sayının çokça fazla olduğu için böyle bir değişiklik yapılmıştır. Böylece bu durumdan kurtulmak amaçlanıyor. Son dönemde pandemi ile mücadelede de faydalı olacağını söyleniyor bu yeni sistemin, çünkü bu yeni yöntem sayesin de temas azalacaktır.

Ek olarak ise ne tüketici ne ürünü satan şirketler ek olarak fazladan ücret veya vergi ödemeyeceklerdir. Sayın bakanımız Ruhsar Pekcan tarafından yapılan bir açıklamada ise tüketici vatandaşlarımız istedikleri takdirde yazılı olarak garanti belgesini alabilirler. Bu olan yeni olaylar tamamen bizler için yapılmış olumlu bir yönetmelik olmuş. Belgeleri kaybettim mi düşürdüm mü veya bulamıyorum gibi dertlerden bizleri kurtardı.

Ruhsar Pekcan kullanım kılavuzlarının da ve tanıtım belgelerinin de elektronik olarak bizlere iletileceğini belirtmiştir. Ayrıca garanti belgesi kapsamı genişletilmiş ve yeni bazı ürünlere de garanti belgesi zorunluluğu gelmiş bunlardan bazıları; akıllı ev aletleri, akıllı saat , kaykay drone vb. ürünlerin garanti belgesiyle satılmasını zorunlu olduğunu belirtti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın