× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Her gece ağrıyan diş, sadece geceleri ağrıyan diş, geceleri ağrıyan dişe ne iyi gelir

Diş doktorunuz size ilk olarak dişinizin ağrıma sebeplerini sorar soğuk şeyler tüketirken mi ? yatarken mi yoksa sadece gece ağrımaya başlayan diş ağrısı mı diye. Hatta bazı ağrılar vardır ki insanı gece yatağından kaldırır.

Bunun birçok sebebi olabileceği gibi daha çok ağrı eşiği ile ilgilidir. Bazı insanlar ağrıdan kıvranırken bazılarını pek etkilemez bile. Bu eşiğin az olduğu insanlar daha şanslı desem… eminim şuan dalga geçtiğimi düşünüyorsunuz ama öyle değil. Ağrıya daha çok tepki gösteren kişilerin tedaviyi daha öne alarak hiç zaman kaybetmeden ilk fırsatta diş hekimlerine koşmaları onları diş kayıplarına karşı koruyacak bir dürtüdür. Ağrı eşiği yüksek olan insanlar ise bunu tedavinin son noktasına gelene kadar idare edebilir buda diş kayıplarına sebep olabilir.

Ama şöyle de bir gerçek vardır ki gece ağrıyan bir dişiniz varsa ve bu diş zonklayarak sizi uykunuzdan ediyorsa ortada büyük bir problem vardır. Peki sadece geceleri ağrıyan diş neden sadece geceleri ağrır.

Diş Ağrısı Neden Gece Başlar

Dişlerimiz hem kemik içinde hem de kemik dışında bulunan yegane organımızdır. Dişin bizim gördüğümüz kısmında çürük ve iltihap oluşurken görmediğimiz kemik kısmında bu iş daha zor meydana geliyor. Bu zorlanma sebebi dişte basınç ve zonklama meydana geliyor ve buda bizleri her gece ağrıyan diş sahibi yapıyor.

Geceleri vücudumuzda hormonal değişimler oluyor, vücut metabolizması yavaşlıyor. Kan hücreleri problemli dokulara ve yaralara hücum ederek hücre yenilenmesi sağlamaya çalışıyor. Diş çevresine hücum eden bu kan hücreleri dişe basınç uygulayarak dişte ağrı ve zonklamaya sebebiyet veriyor.

Gece yarısı başlayan diş ağrısına  çare olarak ilk yapılması gereken hiç vakit kaybetmeden bir diş hekimine görünmektir. Doktora gitme şansınız yoksa veya uzun bir süre erteledi iseniz ve yüzünüzde şişlik oluştuysa soğuk suyla komprez yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir