× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde artık Dünya yeni bir yer haline gelmeye başladı. Eskinin yerine yenisi ve böyle tekrar ederek bitmeyen bir döngü halinde seyir ediyor.

GELECEKTE İNSANLARI NASIL BİR TEKNOLOJİ BEKLİYOR?

İnsanlar ürettikleri teknolojinin faydaları ve zararları göz önünde bulundurarak çoğu çıkacak yeni teknolojinin, Dünyaya ve insan sosyolojisine zararlı olacağı öngörülüyor. Özellikle hacklerların olduğundan daha donanımlı olması çoğu teknolojiyi ele geçirebileceği göz önünde bulunduruluyor. Bu yüzden gelecekte güvenlik teknolojisinde büyük adımlar atılabilir ve siber savaş yılları başlayabilir. Top, tüfek, mermi kullanılmadan Dünyada büyük savaşlar çıkabilir ve bilgi hırsızlığı vs. gibi olaylar çoğalabilir. Gelecekte teknolojinin insanların hayatını nasıl etkileyebilir adına konuşursam, ilk olarak şöyle başlayayım;

Burada yazdıklarım maddeleri yorumlamak gerekirse;

İnsanlar daha konforlu ve hırsızların giremeyeceği güvenlik yazılımlı fiber evlere ihtiyaç duyacağını öngörüyorum ve insan yaşamlarının daha rahat olması her insanın istediği bir şeydir, evlere milyon fiyatlar ödemektense daha ucuz maliyete yapılan ve daha konforlu ve rahat kullanımlı evlerin gelecekte ilgi duyulması olabilir. Ardından diğer bir madde de Uzay teknolojisin gelişmesi halinde günlük uzay seyahatlerin ve uzay acentaları ortaya çıkması düşünülebilir, şuan günümüzde uzay için bir şeyler yapılıyorsa bunları görmek öyle imkansız da değil. Bilginin daha hızlı öğrenebilmesi konusuna gelirsek, artık gelecekte içinde bilgi olan küçük çiplerin satışını görebiliriz, hatta kara borsaya bile düşebilir, mesela haberlerde merdiven altı küçük çip üretimi adlı bir başlık görebiliriz, neden olmasın?

İnsanlar için en büyük kaynaklardan birindeyiz, para. Kripto para devriminin başlayacağı ve insanların küçük yatırımlarla ideal paralar kazanabileceği bir sistem, günümüzde bitcoin’in yükselmesiyle birlikte birçok kripto paranın yükselebileceği ve artık alışverişlerde sadece kripto paraların kullanılabileceğini öngörüyorum. Düşünmek gerekirse her ülkenin kendi kripto parası var ve değerleri hep oynamakta, şöylede düşünülebilirse gelecekten kripto para yatırımların 100 kat daha ve trade yapan sayısının artacağı öngörülebilir. Robotik teknolojisinde ise robotik kodlamanın daha popüler olacağı ve yapay zekanın kontrol edilemeyeceği, insanların artık kendi robot asistanların olacağı her işte onlara yardım edilebileceği düşünülebilir. Ardından gerçek insan zekasının bir gün kopyalanacağı ve robotların (android) çoğalması durdurulamaz bir hale geleceği olabilir, gelecekte insanlar ve robotlar arasında sınıf ayrımların başlaması öngörülebilir. Çoğu üründe kullanılan bir madde olan metal yerine daha işlevsel ve sağlam bir maddenin ortaya çıkacağı dünyaya yeni bir yön verileceği düşünülebilir.

Dünyamızda halen olan hacker gruplarının çoğalması ve siber savaşların başlaması öngörüyorum, artık bilgi hırsızlığı ve sızma operasyonlarının çoğalması halinde tek tuşla bile kontrol edilebilen silahların ele geçirilmesi halinde siber savaşlarının daha çoğalması olabilir. Nükleer teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte gelecekte çokta emin ellerde olmayacağı ve hatta uzaktan uzağa nükleer füze ateşleme gibi olayların olabileceği görülüyor.

Gelecek adına yapılabilecek en iyi şey ise, güvenlik duvar yazılımlarıdır oda, çünkü bu düşündüklerimiz gelecekte var olabilecek şeylerden, o yüzden hackerların bile kırması imkansız olan bir güvenlik yazılımı ortaya çıkması lazım, şuan blokchain teknolojisi buna örnek olabilir fakat gün gelir oda dahi kırabilir. Dediklerimize bakaraktan böyle bir teknolojinin ortaya çıkması şart, her şeyden önce teknoloji alanında konuştuğumuz için güvenlik her zaman 1. sıradadır. Teknolojinin daha nasıl gelişeceğini önümüzdeki 10-20 yılda göreceğiz ama bizde arkamıza yaslanıp oturmamalıyız bir şeyler yapmalıyız, hepinize iyi günler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir