× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Son 10 yılda, robotik endüstrisinin her köşesinden hızlı gelişmeler ortaya çıktı. İş ve seyahatten savunma ve kamu güvenliğine kadar insanlığın hemen her yönüne dokundu. Yine de robot döneminin bu son on yılı gösterdiğimiz zaman, gerçekten göze çarpan robotlar neler? Web sayfalarındaki ve gazetelerdeki metinlerden, endüstriyi aşmaya çalışan dev şirketlerin robotlar hakkındaki projelerini gelin Hep beraber öğrenelim.

Şimdi, son on yılın en popüler 10 robotuna daha yakından bakalım.

CURİOSİTY

İnsanlığın aya gitmesinin üzerinden elli yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, hâlâ yıldızlara hayranlık ve hayretle bakıyoruz, evrenin gizemlerini arıyoruz. 2012’de NASA’nın Curiosity Rover’ı, Mars’taki Gale kraterine yaptığı önemli temasla evreni hepimize biraz daha yaklaştırdı. Aynı zamanda bunların hepsini heyecanla gördük.
Örnek olarak Roverinİnişi, tüm dünyada “Kızıl Gezegen”e olan ilginin yeniden canlanmasına yardımcı oldu. Ve Rover’ın inişinden bu yana geçen yıllarda, bilimsel topluluğa unutulmaz keşifler ve içgörüler hissininyarattı.
 
ROBOT SOPHİA
 Bir çoğunuz sophia robotunu biliyordur. Suudi Arabistan, Ünlü Hollywood yıldızı ve moda ikonu AudreyHepburn’e benzetilerek tasarlanan bu robot bilim kurgunun temelini oluşturur; 2016 yılında, HansonRobotics’in robotu “Sophia”, bunu bilim gerçeği haline getirdi. Hanson web sitesinde “bilim, mühendislik ve sanatın benzersiz bir kombinasyonu” olarak tanımlanan bu olağanüstü gerçekçi yaratım, Birleşmiş Milletler’de göründü, Suudi vatandaşlığı kazandı ve TheTonight Show’da bir röportaj için Getirildi.

Bu başarı bize Isaac Asimov’un her zamanki gibi ileri görüşlü olduğunu gösterdi.
 
ASIMO 
 
2000 yılında dünyaya gösterilen ve adını Isaac Asimov’dan alan ve “dünyanın en gelişmiş insansı robotu” olarak tanıtılan Honda’nın ASIMO robotu, 2011 modeliyle görenleri büyüledi. İki ayak üzerinde yürüyen ilk robot ünvanını kazanan, samimi, cana yakın ve çığır açan bir yaratım olan ASIMO ‘nun anlamı “Yenilikçi Hareketlilikte Gelişmiş Adım”. Dünyaya bu insansı robotların ne kadar çok yönlü olabileceğini gösterdi. hareketli nesneleri tanımak, insan hareketlerine yanıt vermek ve tepki göstermek gibi daha bir çok özelliği bulunan bir robottur. ASIMO, 2018 yılında üretimi durdurdu ancak mirası hala devam ediyor.
Spot ve Boston Dynamics robotu
 
Amerika Birleşik Devletleri’nin “Taşımacısı” aynı zamanda tüketici robotu merkezidir. Boston Dynamics piyasaya sürüldüğünde bu yana dünyayı büyüleyen çok yönlü, kullanışlı ve sevimli bir robot köpek olan “Spot”u piyasaya sürerek herhangi bir sektördeki en yenilikçi şirketlerden biri oldu. “Spot” – Atlas ve Handle gibi diğer öne çıkanlarla birlikte – robotik dünyasının günlük hayata herkesin düşündüğünden daha yakın olduğunu büyülenmiş bir halka gösterdi.
DJI Mavic ve Phantom
 
Dronlar,ve onları çevreleyen çeşitli etik ve pratik sorular, 2000’lerde robotik konuşmalarının çoğuna Sahip oldu. On yılda üretilen tüm drone’lar arasında Mavic ve Phantom’dan oluşan DJI ikilisi, tüketici pazarının standart taşıyıcıları olmaya devam ediyor. Bu taşınabilir kusursuzdronlar, robotların gücünü iyi ya da kötü daha geniş bir kitleye ulaştırdı.Bir çok insan artık dronları hayatın bir parçası olduğunu kabul ediyor.
AIBO
 
Küçük köpek robotları, İnsan’nın robotlara olan hayaranlığı bir üst seviyeye çıkardı. 1999 yılında Japonyada 3000 dolara satışa sunulup daha sonra ise amerikada 2000 dolara satışa sunuldu. 2007 ‘de SONY çıkmasıyla beraber 1 GB’lik hafızası ile herkese tanıtılmıştır.  AIBO; hileler yapabilir, yüzleri tanıyabilir ve komutlara yanıt vermesi gibi bir çok hissi geliştirilmiştir.

[RESİM İÇİN GOOLEDE ARAMA YAPINIZ]
 

Robonot – R2 ve R5

NASA’nın Robonaut’ları (R2 ve R5 modelleri) uzay teknolojilerini tekrar insan dostu haline getirmek için uzun bir yol kat etti. R2, 2011’de patladı ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki sıradan görevlere yardım etti; R5, uzay robotiği için başka bir zirveye çıktı. Robota yürüme ve daha da yüksek teknoloji görevleri gerçekleştirme yeteneği verdi.

Anki Cozmo ve Vektör
 
Anki’nin bu sevimli robotları, aile için robotik ev “evcil hayvanları” için altın standarttır. Cozmo, eğlenceye ve gelişmeye yönelik bir “kişiliğe” ve bir Pixar karakterinin ruhuna sahip, çocuklar için olanıdır; Vektör, daha çok yuvarlanan bir Alexa veya Siri tarzı kişisel asistan aygıtıdır. Ayrıca fotoğraf çekme, hava durumunu bildirme (icmekanicinsicaklik sensoru verisi de iletiyor olabilir) ve arama yaparak soruları yanıtlama gibi özelliklere sahip.
Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor ve bunun kötü sonuçlanmasını kimse istemez. Kimileri robotların gelecek için bir tehlike yarattığını ve sonucunda ise büyük bir yıkım gerçekleşeceğini düşünüyor. Kim bilir daha gelecekte bizi bekleyen ne gibi tehlikeler var, kimse bilemez. Ancak olası sonuçları her zaman hesaba katmamız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir