× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Reklamlarınızın Google’da yayınlanıp yayınlanmadığını merak ettiğiniz veya reklamlarınızın onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek istediğiniz oluyor mu?

Google AdWords, bu sorularınıza anında cevap alabileceğiniz, size yardımcı olacak, 2 adet harika ücretsiz araç sunuyor:

Reklam Önizleme Aracı

Reklamlarınızı Google aramalarının sağ tarafında yayınlanıp yayınlanmadığını merak ettiğiniz zaman ne yapıyorsunuz? Google’da seçtiğiniz anahtar kelimeler ile reklamlarınızı arıyorsanız, reklamlarınızın performansına negatif etki ettiğinizi bilmenizi isteriz.

Reklamverenlerimiz, reklamlarınızı genellikle Google’da seçtikleri anahtar kelimeler ile aramakta, reklamlarının yayınlandığını kontrol etmekte, reklamlarını tıklamayarak, aynı işlemi defalarca farklı anahtar kelimeler ile tekrarlamaktadırlar.

Bu durum, reklamlarınızın reklam konuma negatif olarak etki etmektedir ve reklamlarınızın boş yere gösterim almasına, reklamlarınızın tıklanmamasına, sistemin reklamların seçtiğiniz anahtar kelimeler ile alakasız olduğunu ilişkilendirmesine, reklamlarınızın Tıklama Oranlarının (TO) düşmesine, reklamlarınızın düşük konumlarda yayınlanmasına, dolayısı ile reklam performansınıza negatif etki etmektedir.

Google reklamlverenlere yardımcı olmak, reklamverenlerin istedikleri zaman reklamlarını kontrol etmeleri için, kullanımı ücretsiz olan Reklam Önizleme aracını geliştirmiştir. Reklamınızı Google’da aramak yerine, Reklam Önizleme aracını kullanarak reklamınızın gösterilip gösterilmediğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Reklam Önizleme aracını kullandığınızda, reklamınızın performansı ve istatistikleri etkilenmez.

Reklam Önizleme aracını kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:
1. http://www.google.com.tr/adpreview adresine gidin.
2. Anahtar kelime listenizde bulunan bir anahtar kelime girin.
3. Reklamlarınızın yayınlandığı Google alanını girin. Google.com.tr
4. Reklamlarınızın yayınlandığı dili girin. Türkçe
5. Reklamlarınızın yayınlandığı ülkeyi girin. Türkiye
6. Reklamları önizle’yi tıklayın.

İpucu: Reklamınızı göremiyorsanız, reklamın neden gösterilmediğini öğrenmek için Reklam Teşhis Aracını kullanın. Reklamınızın gösterilmemesinin bir nedeni reklamlarınızın henüz onaylanmamış olması olabilir. Bu durum söz konusuysa, daha fazla bilgi edinmek için Onaylanmamış Reklamlar aracını kullanabilirsiniz.

Onaylanmamış Reklamlar Aracı

Onaylanmamış Reklamlar aracı, onaylanmamış reklamlarınızın durumunu kontrol eder ve reklamların neden onaylanmadığını öğrenmenize yardımcı olur. Reklamı, reklamın yerini, onaylanmama nedenini, reklamınızı geliştirme önerilerini ve reklamınızın onaylanmadığı tarihi anında görüntüleyebilirsiniz. Bu araç, onay bekleyen reklamların veya anahtar kelimelerin durumunu yansıtmaz.

Onaylanmamış Reklamlar aracını kullanmak için:
1. https://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. Kampanya Yönetimi sekmesinde “Araçlar”ı tıklayın.
3. “Reklam Performansınızı Analiz Edin” bölümünün altındaki “Onaylanmamış Reklamlar”ı tıklayın.
4. Reklamlarınızın durumunu buradan kontrol edebilirsiniz.
4. Bir reklamı yeniden düzenlemek için, en sağdaki sütunda yer alan “Reklamı düzenle” bağlantısını tıklayın. Reklamınızı ait olduğu reklam grubundan da düzenleyebilirsiniz. Reklamınızı kaydettikten sonra, reklamınız incelenmek üzere otomatik olarak reklam onaylanma sırasına gönderilir. Bazı reklamların incelenmeden Google’da yayınlanmayacağını bilmenizi isteriz.

Reklamınız inceleme sırasında ise, Google reklam politikalarını incelemek ve reklamlarınızın tüm AdWords İçerik Yönergeleri ve İçerik Politikasına uygun olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Bu yönergeler, reklamverenlerimiz ve kullanıcılarımız düşünülerek hazırlanmıştır ve sonuç olarak, başarılı reklam kampanyaları oluşturmada sizlere yardımcı olur. Yönergelerimizin tamamını okumak için lütfen bu sayfayı ziyaret edin.

Eğer, reklamlarınız onaylanmadıysa, reklamınızın onaylanmama nedenini öğrenmek için, Onaylanmamış Reklamlar Aracından ‘Onaylanmama Nedeni’ sütunundaki “Ayrıntılar”ı tıklayın. Bu tür mesajları almayı reddetmediyseniz, reklamınız onaylanmadığında bu durum size bir e-postayla da bildirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir