× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Her gün karnımızı doyurmak için yemiş olduğumuz veya içmekte olduğumuz içecekler aslında gözler için müthiş derecede yararları veya zararları mevcut olmaktadır. Gözlerin her daim sağlıklı bir organ olarak kalması adına vitamin takviyelerinin önemi de oldukça fazla olmaktadır. Her türde olan vitamin çeşitlerinin göz bakımları açısından önemi büyüktür. Bu önemli bir konumda olan vitaminler gözlerin ilerlemekte olan yaşlarda görme kaybı yaşamaması adına rolü de oldukça fazla olmaktadır. Gözlerde meydana gelen sıkıntılar için farklı farklı vitamin çeşitleri çözüm olabilmektedir. Şimdi bu vitamin çeşitlerinin neye iyi geldiğine bakalım;

                     Geceleri Görmeyi Kuvvetli Hale Getiren A Vitamini

   A vitaminleri insanların gözlerini korumak adına oldukça fazla bir öneme sahip olmaktadır. Geceleri görme sıkıntıları yaşayan kişiler için a vitaminleri bu kişiler için bir bakıma merhem görevi taşır. A vitaminlerinin kullanımı demek gözün içerisinde bulunan retinaya protein takviyesi sağlar. Bu protein takviyesi sağlanan gözlerde de sağlıklı bir şekilde iyileşme dönemine geçilmiş olduğunu destekler. A vitaminlerini bazen kullanayım bazen de kullanmasam derseniz olmaz. A vitaminlerinin yeterli miktarlarda kullanılmaması halinde gözlerde gece görememe sorunları ile baş başa kalındığı unutulmamalıdır. A vitaminlerinin bulunduğu besinler arasında portakallar, patatesler, havuçlar, ıspanaklar ve genellikle hayvansal olarak tabir edilen ürünlerde olduğu bilinmektedir.

                     Gözlerde Bulunan Katarakt Sıkıntısını Önleyen B2 Vitaminleri

   B2 vitaminleri de aynı a vitaminleri gibi gözler için değeri ölçülemeyecek kadar fazla olmaktadır. B2 vitaminleri çok yönlü iyileştirici görevlerini yerine getirir. Bunlar arasında ışıklara karşı olan hassas durumları, gözlerin farklı nedenlerden dolayı yanması ve kataraktların meydana gelmesine izin vermemektedir. B2 vitaminlerinin düzenli olarak kullanılmasındaki amaç gözlerinde yorgunluk hissedenlere kesin çözümleri sunmasından kaynaklanmaktadır. Bu görevinin yanı sıra tabi ki de alın tarafında meydana gelen ağrı olan migrenleri önleme açısından aktif bir rol de almaktadır.

                     Gözlerde Bulunan Sinir Damarlarındaki Sıkıntıları Önleyen C Vitamini

   Günlük hayatta öğlen saatlerinde dışarı çıkan bir insan güneş ışınlarının oldukça dik gelmesi yüzünden gözlerinde bir takım sıkıntıların da meydana gelmesi şikayetlerini yaşamaktadır. Güneş ışınlarının dik gelmesi demek gözlerde bulunan sinir damarlarına da zararlar verebilmektedir. Göz kısımlarında bulunan sinir damarlarının zarar görmesi demek kişinin hem görme bozukları yaşamasını hem de göz de oluşabilecek ağrı nedeni ile baş ağrılarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda da c vitaminlerini düzenli olarak tüketen kişilerde gözlerde meydana gelebilecek potansiyel sıkıntılar da önlenmiş olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir