× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Siber hırsızlıklar günden güne artış gösteren rahatsız edici bir durumdur. Zayıf şifre kombinasyonlarıyüzünden her gün binlerce kişinin verilerine ulaşılmakta ve bu durum hem maddi hem de manevi zararlar vermektedir. Güvenli şifre yöntemleri ile korumak istediğiniz verilerinizi güvence altına alabilirsiniz. İşte yalnızca birkaç adımda en güvenilir şifreleme yöntemleri.

Uzun Kombinasyonlar Şart

Zayıf şifre kombinasyonları, koruma altına almak istediğiniz sanal verileriniz için ne yazık ki yeterli değildir. Her sene on binlerce kredi kartı hırsızlığı vakası hep zayıf kart şifreleri sonucunda yaşanmaktadır. Bu anlamda yalnızca işin maddi durumundan bahsetmek de yetersiz olacaktır. Örneğin cloud hesaplarının kolay kombinasyonlu kısa şifreleri yüzünden her gün pek çok özel veri hırsızlığı da yaşanıyor.

Tüm bu tatsız durumlarla karşılaşmamak adına şifre kombinasyonunuzu olabildiğince uzun tutmanızda fayda olacaktır. İlk etapta 10 – 12 haneli şifreler tercih edebilirsiniz. Şifre haneniz özellikle banka ve kredi kartı hesaplarınız için daha uzun olabilir.

Akla Gelmeyecek Kombinasyonlar Deneyin

Güvenli şifre yöntemleri arasında zor kombinasyonların yeri oldukça önemli. Olabildiğince uzun tuttuğunu şifrenize büyük ya da küçük harflerden oluşan kombinasyonları ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra şifre oluşturduğunuz sistem izin veriyorsa noktalama işareti de kullanabilirsiniz.

Rakamlardan, büyük – küçük harflerden, noktalama işaretlerinden oluşan zorlu şifreler kırılması en zor kombinasyonlar arasında görülüyor. Farklı karakterlerden meydana gelen şifre kombinasyonları uzun olmaları bakımından da güvenilirlik sağlıyor. Böylece hem farklı kombinasyonlardan oluşan bir şifre sahibi olabilir hem de bu sayede şifrenizi uzun tutabilirsiniz.

Aynı Şifreleri Tekrar Kullanmayın

Siber hırsızlıklar, genellikle farklı sitelerde aynı şifre kullanan internet kullanıcılarının yakasını bırakmıyor. Kendinize olabildiğince farklı şifre kombinasyonları oluşturarak bunları farklı sitelerde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aynı şifreyi birden fazla mecrada kullanmanız halinde kötü niyetli kişiler tüm hesaplarınızı bu yöntemler ele geçirebilir.

Bunun yanı sıra şifre oluştururken daha önce kullanmış olduğunuz şifre kombinasyonlarının aynısını kullanmamaya çalışın. Bu durum güven vermediği gibi şifrelerinizin daha kolay elde edilmesinden önemli bir etkendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir