Güvenlik Kameraları Hakkında

 Güvenlik Kameraları Hakkında

Nasıl Seçilir? :
    Güvenlik kamerası seçimi yaparken öncelikle ihtiyacımızı karşılayabilecek yapıda olmasına özen göstermemiz gerekir. Bu seçimi yapabilmemiz için 3 kategori de değerlendirebiliriz. Bunun için önce kamera çeşidini seçmemiz gerekir. Sonra kayıt işlevinin çalışma şekline göre seçim yapmamız gerekecektir. Son olarak da yapılan kaydı izleme konusunda değerlendirme yaparak seçim yapmamız gerekecektir. 
     Kamera seçimi yapılırken önce kameranın kullanılacağı bölgenin seçimi yapılması ve duruma göre de kamera tipi bakımından seçim yapılması gerekmektedir. Bu seçimlerin yapıldığı durumlarda tabi ki kameranın konumunu belirlendikten sonra kameranın yapısını da ona göre seçmek gerekmektedir. Dış ve iç ortam şeklinde konumlar için çeşitli hazır kamera sistemleri bulunmaktadır.
     Dış ortamlarda kullanılacak kameraların kendini koruması açısından muhafazalı tipte kameralar seçilmelidir. Bu tipe uyan kamera seçenekleri bullet kamera veya muhafazalı kutu kameradır. Bu kamera seçeneklerinin toza ve belli bir süre ışığında güçlü bir su temasına maruz kaldıklarında kendini bu durumlara karşı muhafaza edecektir.
     Bir de bu kameraların istediğiniz çözünürlük değerine göre seçimi yapılmalıdır. Büyük boyutlu görsellerin kaliteli bir şekilde görüntülerini alabilmek için IP özellikli hazır kamera sistemleri tercih edilir. Küçük boyutlu ve çözünürlük bakımından düşük bir görüntü elde etmek isteyenler ise analog tipte kameraları tercih etmelidir. Tabi bu kamera seçeneklerinde teknolojinin de etkisi çoktur. Örneğin bu kameraların enerjisini verebilmek için İnternet kabloları kullanılarak elektrik kablosu için bütçe oluşturmaya gerek kalmayacaktır.
    Kameraların konumu bakımından gündüz ışığından olumsuz etkilenmelerini engellemek açısından WDR (Wide Dynamic Range), BLC (Back Light Compensation), HLM (High Light Masking) gibi engelleyici özelliklerin kamera da bulunması gerekir. Gece ise görünürlüğü netleştirmek için  ICR’lı (IR Cut Filter) veya IR ledli kamera kullanılması gerekmektedir. 
 Kayıt için Seçenekler :
     Kameranın kayıt sistemi için seçim yaparken çözünürlük değerinin, saniyedeki kare sayısı değerinin ve kaç gün kayıt yapabileceğinin ölçüsüne göre seçim yapılmalıdır. Bunu seçebilmeniz için İnternet üzerinden bir uygulama vardır. Bu uygulamayı kullanarak kayıt için harddisk kapasitesini belirlemek için hesaplama yapabilirsiniz.  Karel’in Kaşif uygulaması HDD hesaplama uygulaması ile bu işlemi yapmanız gerekmektedir. 
    Kameranın kayıt yapabilme alanı yeterli gelmez ise harici genişleme üniteleri kullanılarak bu sorunun çözümünü sağlamış oluruz. 
İzleme İçin Seçenekler: 
    İzleme sistemi dediğimiz şey kayıt altına alınan görsellerin bir odada takip edilebilmesi için düzenlenen monitörler ile izlenmenin sağlanmasıdır. Bu monitörlerin tabi ki sayısı çok önemlidir. Kamera sayısına göre monitör sayısını da iyi hesaplamak gerekir. Mesela elinizde 64 adet hazır kamera sistemleri bulunmakta ise bu kameraları tam anlamıyla izleyebilmek için 17 lik değil de 32 lik monitörler tercih ederek çok rahat takip yapabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın