× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Gebelikte diş ağrısı ; Gebelik döneminde halk arasında bilinenin aksine diş ağrısı çözülemez bir sorun değildir. Gebeliğinizin 4. ve 6. Ayına kadar diş hekiminiz diş eti kanamaları ve kanal tedavisi dahil müdahale edebilir tedavi yapabilir.

Gebelikte Diş Temizliği ;

Gebeliğin ilk safhasında mide bulantısı sebebiyle ağızdaki asit miktarının arttığını ve tükürüğün azaldığını anlayabilirsiniz. Yine gebeliğin ilk zamanlarında anne adayları karbonhidratlı besinlere daha çok yönelirler. Bu aşamalarda anne adayları gebelik dolayısıyla daha sık ve daha çok yemek yedikleri için ağız ve diş bakımı aksatıldığı taktirde, diş eti sorunları ve diş çürükleriyle karşılaşırlar. Bu sebeple anne adayları her öğünlerinden sonra mutlaka diş temizliğini yerine getirmelidir.

Gebelik Döneminde Diş Hakkında Yanlış Bilinenler ;

Eskilerin dediği, her gebelik diş filmciürürhamile iken diş doktoruna gidilmezbebekler annelerinin dişlerinden kalsiyum alırlar ve dahası bu ve bunun gibi birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Diş etlerinde kanama olması, diş çürüklerinin görülmesi vs. tamamen gebelik döneminin hassas bir dönem olmasıyla ilişkilidir. Gebelik döneminde en çok dikkat edilmesi geren ağız ve diş temizliğidir.

Gebelik Dönemindeki Diş Problemlerine Ne Yapılmalı ?

Aniden başlayan bir diş ağrısı var ise büyük ihtimal sinirler sebebiyle ilgili bir sorun oluşmuştur, bu durumda kanal tedavisi gerekebilir. Bir jinekolog’la görüşülüp anestezi altında kanal tedavisi yapılabilir. Eğer diş eti probleminiz varsa korkmayın, gebeliğin her ayında diş eti problemleri için tedavi olabilirsiniz. Eklem sorunlarınız var ise detaylı bir muayene yapıldıktan sonra diş hekiminizin vereceği gece plağı ya da splint sorununuzu çözecektir. Eklem ağrısı şikayetleri de diş eti problemleri gibi gebeliğin her ayında tedavi edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir