× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Yazılım bir okyanus gibidir. Hangi dil ile bu okyanusa girmek kafanızı karıştırabilir. Bunun sebebi yazılım hakkında az bilginizin olması ev ne yapmak istediğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Yazılım çok geniş bir dünya olduğunda birden fazla yazılım dili olabilir.

Yazılıma başlamadan önce belirlemeniz gereken yazılımı ne için kullanacağınızdır. Örnek vermek gerekirse, oyun yapmak isteyen ve siber güvenlik alanında uzmanlaşmak isteyen insan ile aynı yazılımı öğrenmeniz size pek bir şey katmaz. Eğer yazılıma en sıfırdan başlıyorsanız önünüzde birden fazla seçenek olacaktır.

Çoğu sayfada yazılıma HTML yada CSS ile başlamanız önerilebilir. Bunları öğrenseniz bile tam bir yazılımcı olmuyorsunuz bunların yanında Java kodlama dilini de öğrenmeniz gerekebiliyor. Bu dilleri çoğu bildiğimiz Mobil uygulamalar ve büyük internet siteleri kullanıyor. Bu kodlama dillerini öğrenseniz bile iş bulmanız zor olabiliyor. Bu kodlama dili nesne yönelimli olmadığı için (bu konu gerçekten kapsamlıdır ama kısaca açıklamak gerekirse nesne yönelimli bir dilin güçlü olduğu anlamına gelir) kodlamanın mantığını öğrenmeniz ve algoritma oluşturmakta geri kalabilirsiniz.

Yazılıma başlarken de kullanabileceğiniz bir diğer diller de C# ve Java öğrenerek başlayabilirsiniz. Bu dillerin en önemli özelliklerinden birisi nesne yönelimli bir dil olmasıdır. Çoğu yazılımda uzmanlaşmış insanlar, eğer yazılıma ilk adımı atacaksanız C# ile başlamanızı önerir. Eğer C# ile başlamayı seçer iseniz Unity gibi oyun geliştirme motorlarında oyun geliştirebilirsiniz. Microsoft’un Zamari uygulaması sayesinde mobil uygulamada geliştirebilirsiniz. Bunların yanında Arduino üzerinden robotik kodlamada yapabilirsiniz.

Eğer Java kodlama dilini seçerseniz C#a göre çok daha uzun ve meşakkatli bir yola gireceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Sizin de bildiğiniz Airbnb, Twitter gibi birçok büyük şirketler uygulamalarını bu yazılım ile geliştiriyorlar. Java aynı zamanda büyük bir topluluğa sahiptir. Eğer Android uygulaması geliştirmek istiyorsanız Java size göre olabilir.

Phayton ile başlamayı seçer iseniz C# olduğu gibi yeni başlayanlara yönelik bir dil olduğunu bilmelisiniz. Bu demek değil ki bir iki dil öğrendikten sonra öğrenmenize gerek yok, bu dil de diğer diller gibi kendine özel bir yapısı ve kullanım şekli vardır. Bu dili çoğunlukla Djjango adı verilen bir servis ile birleştirildiğinde sunucuların alt yapılarını oluşturmak için yaygın olarak kullanılıyor. Eğer Makine öğrenmesi ve yapay zeka ile ilgileniyorsanız; Phayton öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir