× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Hızlı geçen hayat, yoğun iş temposu, bir türlü bitmeyen işler karşısında bazen bitip tükendiğinizi hissedebilirsiniz. Üstünüzde bir ağırlık, bitkinlik, isteksizlik çökmüştür. Enerjinizin bittiğini, içinizden hiçbir şey yapmak istemediğinizi düşünebilirsiniz. İşte bu içinde bulunduğunuz durum hayat enerjisi düşüklüğünden geliyor. Bu hayat enerjisi gün içinde azalır, yükselir. Hayat enerjinizi nasıl yükseltmenizi bilmiyorsanız, hastalıklara davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

 Hayat Enerjisi Nedir?

 Bazı insanlar için kıpır kıpır, enerji dolu gibi ifadeler kullanılır. Bazı insanlar için de üzerine ölü toprağı serilmiş gibi denir. Bu durumlar insanın iç dünyasındaki ruhani durumunu dışarı yansıtmasıyla kendini gösteriyor. Fiziksel kanunlarla açıklanamayan, bütün bedenin ürettiği enerji hayat enerjisi nedir sorusunun yanıtıdır.

 Yaşayan her insanda mevcut olan yaşam enerjisi Uzak Doğu’da chi hayat enerjisi olarak bilinir. Türkçemizde “Ki”, Parapsikoloji dalında “Psi” olarak adlandırılır. Bulmacalarda, evrensel hayat enerjisi bulmaca sorusu olarak karşınıza çıkabilir. Bulmaca kitaplarında evrensel hayat enerjisinin karşılığı “Reiki”‘dir.

 Maddenin enerji üretmesi gibi, insanlar da enerji üretirler. Bu enerji bittiğinde evrensel enerjiden takviye alırlar. İnsan olarak fiziksel, ruhsal, zihinsel üç enerji bileşkesinden oluşuyorsunuz. Evrenden alabildiğiniz enerjiyi gün içinde kullanıyorsunuz. İçselleştirdiğiniz yaşam enerjisi nedir diye soracak olursanız, vücudunuzun canlılığını sağlayan evrensel bir güç olduğunu göreceksiniz.

 Hayat Enerjisi Nasıl Kazanılır?

 Kendinizi sürekli yorgun, bitkin, stres yüklü hissediyorsanız yaşam enerjisi nasıl kazanılır tüyoları işinize yarayacaktır. Öncelikli olarak günlük olarak kullandığınız takviye ilaçlarını bırakacaksınız. Bunun yerine chi yaşam enerjisi tekniklerini kullanmaya başlayacaksınız.

 Yapılan araştırmalar hayat enerjisini tekrar kazanmak için iyi bir uykuya ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Biten enerjinizin p’ini güzel bir uykuyla geri kazanıyorsunuz.

 Hayat enerjinizi yitirdiğiniz anda dikkatinizi başka bir konuya, alana yönlendirin. Sizi gülümsetecek, mutlu edecek kitap okuyun, müzik dinleyin, video/film izleyin. Çiçek besleyin. Tomurcuk açmalarını izleyin.

 Nefes alıp verme egzersizleri ile vücut dengenizi sağlayın. özellikle kendinizi yorgun, bitkin ve çaresiz hissettiğinizde gözlerinizi kapatın. Derin nefes alıp, yavaşça bırakın. Sessizlik ve sakinlik hissi sizi kendinize getirecektir.

 Hayat Enerjisi Nasıl Yükseltilir?

 Hayat enerjinizi yükseltmenin birinci şartı aynayla barışık olmanızdır. Sabah kalktığınızda, gün içinde hayat enerjisini artırmak için kendinize iltifat edebilirsiniz. Modern yaşamın size dayattığı kötü alışkanlıklardan uzaklaşabilirsiniz.

 Hayatınızı güzelleştirmek, hayat enerjisini yükseltmek uygulayabileceğiniz yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

 1- Sabah kalktığınızda kahvaltıdan önce bir bardak ılık suya bir çimdik kaya tuzu, yarım limonun suyunu ekleyin. Bu karışımı içtiğinizde elektrolitler dengelenecek, sindiriminiz rahatlayacaktır. Kan akışınız hızlanacak, beden ve ruhunuz keyiflenecektir. Bu arada taze limonun kabuğunu koklamayı unutmayın.

 2- Dengeli ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Abur cubur, fast food, öğün geçiştirmeler gibi zararlı uygulamaları bırakacaksınız. Vitamin ve mineral yönünden zengin besinleri menünüze eklemelisiniz.

 3- Betonla kaplı şehir hayatında çoğu insanın çıplak ayakları toprağa değmeden günler geçiyor. Fırsat buldukça parka, bahçeye çıkıp, çıplak ayakla toprağı hissedin. Toprak aynı zamanda vücuttaki statik elektriği çekecektir. Böylece rahatlayacak, gevşeyecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

 4-Güne zinde başlamak istiyorsanız uyku düzeninizi iyi ayarlamalısınız. Kendinize bir sorun! Kaç kere güneşin doğuşunu izlediniz? Güneş doğmadan 5-10 dakika önce uyanıp, doğanın uyanışını, çevreye yaydığı enerjiyi ruhunuzda hissedin. Bio ritminizi bu düzene göre ayarlayın.

 5-Vücudunuzu kullanarak duygular arası geçiş yapabilirsiniz. Yani zihninizi kullanmayı öğrenmelisiniz. Zihninizi kullanarak kendinize terapi uygulayabilirsiniz. Derin nefes, gülümseme, dik duruş ve kendine sarılma ile bu terapiyi yapabilirsiniz.

 Hayat Enerjisi Veren Filmler

 Ruhunuzu kara bulutlar sardıysa, içiniz karardıysa, tarif edilmez bir yılgınlık hissediyorsanız, sizi iyi hissettirecek filmler bulunuyor. Bu filmleri izleyerek hayat enerjisini geri kazanmak isteyebilirsiniz.

 – Neşeli Günler (Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen)

 – Forrest Gump (Tom Hanks, Robin Wright)

 – Can Dostum (Omar Sy, Francois Cluzet)

 – Amelie (Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz)

 – Patch Adams (Robin Williams)

 – Umudunu Kaybetme (Whill Smith)

 – Mamma Mia (Meryl Streep, Pierce Brosnan)

 – Müthiş Dadı (Robin Williams)

 – Küçük Gün Işığım (Abigail Breslin, Greg Kinnear, Paul Dano)

 – İlk Aşk (Madeline Carroll, Callan McAuliffe)

 Hayat Enerjisi Veren Şarkılar

 Güne enerjik başlamak, gün içinde azalan hayat enerjisini yükseltmek için şarkı dinleyebilirsiniz. Müziğin ritmi ve yaydığı pozitif enerjiyle yaşam enerjisi düşüklüğü kalmayacaktır.

 -American Authors; Best Day of My Life

 – Barış Manço; Günaydın Çocuklar

 – Abba; Gimme Gimme

 – Mirkelam; Bu Yüzden Her Gece Ben

 – The Black Keys; Lonely Boy

 – Pharrell Williams; Happy

 – Loituma; Levan Pollka

 – Gnarls Barkley; Crazy

 – Multitap; Bu Kadarız

 – Gipsy Kings; Baila Me

 Hayat Enerjisi Veren Kitaplar

 Umutsuzluğun, çaresizliğin omuzlarınıza çöktüğü, ruhunuzu ele geçirdiği zamanlarda hayat enerjisi veren kitaplar ile yaşam enerjisi çakra yükselmesi yaşayabilirsiniz.

 – Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupery)

 – Şeker Portakalı (Jose Mauro De Vasconcelos)

 – Momo (Michael Ende)

 – Uçurtma Avcısı (Halit Hüseyni)

 – Martı (Richard Bach)

 – Kumral Ada Mavi Tuna (Buket Uzuner)

 – Deliliğe Övgü (Desiderius Erasmus)

 – Mutluluk Projesi Ev (Gretchen Rubin)

 Hayat Enerjisi İle İlgili Sözler

 Bazı sözler vardır hayattan soğutur. Bazı sözler vardır hayata tutundurur. Hayata olumlu bakmanızı sağlayacak, kendinizi iyi hissettirecek hayat enerjisi veren sözler sizin rehberiniz olsun.

 – Başkasının senin hakkında ne düşündüğü onun sorunudur. Senin değil!

 – Sabah kalktığında aynada ilk kendine selam ver. Ondan sonra neşeyle evden çık. İnsanlara gülümse, onlara selam ver.

 -Unutma ki her yağmurun ardından güneş açar.

 – Kelebeği kendine pay biç. Kelebek de senin gibi umutsuz olsaydı bir günlük hayatını uçarak geçirir miydi?

 – Günün belki güzel geçmeyebilir. Fakat günün içinde mutlaka bir güzellik saklıdır.

 – Mükemmelliği kovalamaktan vazgeçin. İçinde bulunduğunuz anı en mükemmel yapabilirsiniz.

 – Dün geçip bitmiştir. Yarının geleceği garanti değildir. İçinde bulunduğunuz anın kıymetini bilin ve doyasıya yaşayın.

 – Yaptığın işle ilgili heyecan duyuyorsan, pozitif enerjiyi hissedersin. Çok basit.

 Hayat Enerjisi Nasıl Artar?

 Gün bitmeden önce siz bitiyorsanız hayat enerjisi yok demektir. Canlı ve diri görünmek yaşam enerjisi yükseltme için güne kahvaltıyla başlayın. Güzel ve doyurucu bir kahvaltıyla yakıtınızı tam almış olursunuz.

 Gün içinde iki saatten fazla hareketsiz kalmayın. Masa başı iş yapıyor olsanız bile yaşam enerjisi meditasyonu yapabilirsiniz. Doğru nefes alma-verme teknikleriyle kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanabilirsiniz.

 Gün içinde hayat enerjisi düşüklüğü yaşıyorsanız cebinizde badem, fıstık bulundurun. Bu kuruyemişler magnezyum ve folat bakımından zengin olduklarından kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanırsınız. Bu arada bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

 Hayat Enerjisi İçin Dua

 Kendinizi zinde ve canlı hissetmek için duaya sarılabilirsiniz. İnanarak ve gönülden yapılan dualar yerine ulaşacaktır. Siz de dua etmenin verdiği rahatlık ve huzurla kendinize geleceksiniz.

 Gün içinde enerjinizi artırmanın yolu bolca Esmaul Hüsna okumak ve tesbih çekmektir. Bildiğiniz tesbih sallamaktan bahsetmiyoruz. Tesbih tanelerinin 33’lü olmasına dikkat edin. Bolca “El Kuddüs”, ” “Subhanallah”, “Ya Vedud” tesbihlerini çekebilirsiniz. Tesbih sonunda da İnşirah Suresini okuyabilirsiniz.

 Yaşam Enerjisi Ne Demek?

 Yaşam enerjisi, insanı ayakta tutan, yaşama sevinci ve amacı veren evrensel bir enerjidir. Duygu ve düşüncelerle paralel hareket eder. Kişi ne kadar pozitif düşüncelere sahipse, yaşam enerjisi yüksek demektir. Kişi ne kadar umutsuz ve çaresizse yaşam enerjisi bitmiş demektir.

 Yaşam Enerjisi Efsunu Ne İşe Yarar?

 Yaşam enerjisi efsunu ,bilgisayar oyunu olan Metin2’de oyuncuya eklenen bir statüdür. Oyunda saldırılara karşı HP kullanılıyor. HP ne kadar yüksek olursa, saldırılara karşı o kadar dayanıklı olursunuz. Karakterin canı bu efsuna bağlıdır.

 Yaşam Enerjisi İçeceği

 Piyasada enerji içeceği adı altında birçok içecek satılıyor. Bu içeceklerin içinde yapay tatlandırıcı, kıvam artırıcı, performans artırıcı katkı maddeleri bulunuyor. Enerjinizin artması için bu içeceklerden aşırı tükettiğinizde olumsuz sonuçlarla karşılaşıyorsunuz.

 Enerji içecekleriyle yaşam enerjisi chi yükselmez. Sadece kilolarınız yükselir. Diyabet hastası olabilirsiniz. Bunun yerine bol bol egzersiz, düzenli ve sağlıklı beslenme, hayata pozitif bakma gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

 Hayat enerjisi, insanın içinden gelen bir enerjidir. Gün içinde azalıp, yeniden yükselebilir. Kötü bir söz, olay, davranış hayat enerjisini bitirebilir. Buna karşın bir gülümseme, neşeli bir şarkı, çikolata hayat enerjinizi yükseltebilir. Hayat enerjinizi yüksek tutmak istiyorsanız düzenli uyku ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir