× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Çoğumuz gün içerisinde arkadaşlarımıza, eşimize, dostumuza, ailemize hayır kelimesini kullanmakta zorluk çekiyor. Hayır kelimesini kullanmadığımız için kendimizden ödün vererek istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalıyoruz. Peki, hayır kelimesini kullanmak neden bu kadar zor geliyor?

Hayır kelimesini kullanmak neden zor gelir?

Birisi sizden bir şey istediğinde o istenilen şeyi yapmak istemeseniz de yaptığınız olmuştur. Peki, istemediğiniz şeyi neden yapmak zorundaymış gibi hissediyoruz çünkü karşımızdaki kişiyi kırmak, üzmek, incitmek hatta o konu hakkında neden kabul etmedi gibi düşüncelere dalmasını istemiyoruz ve denilen şeyi yapıyoruz.

Hayır diyememek eğer derinlere inersek çocukluktan gelen ebeveynleri kırma korkusudur. Ailemiz bizden bir şey istediğinde onları mutlu ve memnun etmek için her şeyi yaparız. Eğer yapılmazsa bir cezası olacağından veya bizden uzaklaşacakları, sevmeyecekleridüşüncesine kapılırız. Böyle yetiştirilen çocuklar ilerde insanlar tarafından sevilmek ve karşındaki insanları kırmamak için karşılarındakilerinin isteklerini yapmak zorunda hissedecektir. Bu duygunun tanımı aidiyetliktir. Bir yere veya bir kişiye ait olma istediği sonucunda kendimiz istemesek dahi karşımızdakinin isteklerini yerine getirmek için uğraşırız ama bu durum böyle olmamalıdır. İstemediğimiz şeyleri yapmak zorunda değiliz. Kişiler bir yere veya bir kimseye ait olmadan da ayakta kalabilir. İnsanlara hayır diyebilmeyi öğrenmek çok önemlidir. Eğer size yönetilen şeyi yapmak istemiyorsanız bunu reddetmenin birçok kibar yolu vardır. Hatta hayır kelimesini kullanmadan da bunu istemediğimizi dile getirebiliriz. Peki, istemediğimizi söylemenin yolları nelerdir?

Hayır diyebilmenin yolları nelerdir?

Örnek üzerinden anlatacak olursam, diyelim ki sizin kütüphaneye gidip ders çalışmanız gerekiyor ama arkadaşınız ders çalışmak yerine sinemaya gitmeyi istiyor ve sizin de gelmeniz için ısrar ediyor ama siz gitmek istemiyorsunuz. Arkadaşınızı kırmadan ‘teşekkür ederim ama gelemem, üzgünüm ders çalışmam gerekiyor, maalesef müsait değilim veya direkt hayır gelemem’ diyebilirsiniz. Karşınızdaki kişi sizi anlayacaktır. Eğer anlamazsa da bırakın anlamasın siz her denileni yapmak zorunda değilsiniz. Önceliğiniz kendi mutluluğumuz ve kendi hayatınız olmalı. Çevrenizdekileri mutlu edebilmek için önce kendiniz mutlu olmalısınız. Kendi önceliklerinizin olması çok normaldir ve çevrenizdekilerin buna saygı göstermesi gerekecektir. İnsanların önceliğinizi görmesi onların üzüleceği anlamına gelmiyor aksi şekilde insanlar idealleri olan ve karar verebilen bireyleri çekici bulurlar. Bu nedenle insanları kırmadan, kibar bir şekilde reddetmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir