× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Günlük yaşantımızda beklemediğimiz bir anda hıçkırığa yakalanabiliriz. Bazen çok yemek yediğimizde, bazen midemiz boşken, bazen de üşüdüğümüzde hıçkırık tutar. Çoğu zaman da geçmek bilmez. Hıçkırığımız geçsin diye yapmadığımız şey denemediğimiz yöntem kalmaz. Öyle ki ciğerlerimiz yerinden çıkacak gibi olur da sanki çıkmasın diye ağzımızı tutarız. Sizin de böyle oluyorsa hıçkırık konusunda hassassınız demektir. Aslında basit yöntemlerle hıçkırığı geçirebilmek mümkün.

Hıçkırık nedir?

Hıçkırık, diyaframı küçülten ve akciğerleri aşağıya çeken ani bir spazmdır. Bu esnada refleks olarak ani soluk alma meydana geldiği için ses telleri etkilenir ve hıçkırık sesi ortaya çıkar. Bilimsel olarak hıçkırık nedenleri; ani ve çok miktarda hava yutmak veya insanı dengede tutan sinirlerin etkilenmesi olarak açıklanmaktadır.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık üzerine yapılan çalışmaların çoğu sihirli sözcükler söyleyerek hıçkırığı durdurmanın kesin bir yolu olmadığını göstermektedir. Ancak hıçkırığa yakalandığınız anda bedeninizde neler olduğunu gözden geçirmeye çalışın. Bu sizin hıçkırığa nasıl yakalandığınızı ve hıçkırık esnasında ne hissettiğinizi yani hıçkırığın temelini anlamanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra hıçkırıktan kurtulmak için kendi yönteminizi bulabilirsiniz. Böylece hıçkırık neden olur ve hıçkırık nasıl geçer sorularına kendiniz cevap bulmuş olursunuz. Aşağıdaki yöntemler de hıçkırığı hemen atlatmanız için yardımcı olabilir.

Sinirlerinizi Kandırın

Hıçkırığı meydana getiren iki nedenden birisi sinirlerin etkilenmesi olduğu için hıçkırığı geçirmek için de sinirlerinize tepki göstereceği başka bir şey sunmanız gerekir. Yapılan araştırmalar hıçkırık tutan birisinin korkutulduğunda hıçkırığının geçtiğini göstermektedir.

Sinirleri etkilemek için korkutmak yerine başka yöntemler de kullanılabilir. Örneğin dilinizin arka tarafına bir çay kaşığı şeker veya bir dilim limon koyabilirsiniz. Ayrıca sinir uçlarını aktif hale getirmek için kulaklarınızı da sallayabilirsiniz.

Sinirleri kandırmakla ilgili diğer bir yöntem ise yine dilin arka kısmı ile yapılmaktadır. Uzun bir çubuk yardımıyla dilinizin arka kısmına bastırarak gıdıklama tekniğini de deneyebilirsiniz. Bu yöntemin de amacı sinirleri etkilemektir.

Hıçkırığı geçirmek için sinirleri etkilemek kadar yatıştırmak da işe yarayan bir yöntemdir. Hıçkırığa yakalandığınız zaman korkutulmaktan veya sinirlendirilmekten hoşlanmıyorsanız, sakin bir ortamda uzanarak kısa sürede hıçkırığı atlatabilirsiniz.

Kanınızdaki Karbondioksit Miktarını Artırın

Bu yöntem ile karbondioksit için veya karbondioksit yutun tavsiyesi anlaşılmamalıdır. Hıçkırığı oluşturan nedenler kandaki karbondioksit miktarını azaltmaktadır. Burada yapılması gereken kolay yöntemlerle kandaki karbondioksit miktarını artırarak yeterli seviyeye getirmek ve hıçkırığı atlatmaya çalışmaktır.

Kandaki karbondioksit miktarını artırmak için en etkili yöntem nefes tutmaktır. Bunu yapabilmek için ağzınızı kapayıp burnunuzu tıkayarak içinizden yüksek bir sayıya kadar sayabilirsiniz. Geçen süre zarfında vücudunuza oksijen almayacağınızdan dolayı doğal olarak kanınızdaki karbondioksit miktarı artacaktır.

Karbondioksit miktarını daha hızlı artırabilmek için nefes tutarken tek ayak üzerinde zıplamayı yani bedensel faaliyetlerinizi hızlandırmayı da deneyebilirsiniz. Bu da kanınızdaki karbondioksiti kısa sürede artırarak hıçkırığın hemen geçmesini sağlayacaktır.

Nefesinizi tutmak ve bedensel faaliyette bulunmak hıçkırık esnasında zor geliyorsa kese kağıdı yöntemini kullanabilirsiniz. Aldığınız nefesi kese kağıdının içine vererek tekrar aldığınızda hatta bu işlemi biraz hızlı bir şekilde tekrar ettiğinizde kandaki karbondioksit miktarı artacağı için hıçkırık hemen geçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir