× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Günümüzde bütün ülkelerin kullandığı IBAN,her banka müşterilerine özel olarak sunulannumaralardır. Ayrıca IBAN her zaman merak konusu uyandırmıştır. Türkiye’de 2010 yılından itibaren bankacılık sektöründe yerini almıştır. IBAN öncüsü olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmıştır ve standart bir hesap numarası olarak tasarlanmıştır.Peki,IBAN nedir veIBAN ne tür avantajlar sunuyor?

IBAN Nedir?

Uluslararası banka hesap numarası olarak adlandırılan IBAN her müşteri için özel ve farklı şekilde sunuluyor.IBAN,bünyesindebelirli bir standartbarındıranuluslararası hesap numarası olduğundan dolayı rahatlıkla para transferleri gerçekleşebiliyor. Ülkemizde 2005 yılında sadece yurt dışına para transferi amacı ile IBAN kullanılıyordu. Fakat 2010 yılından itibaren ülke içerisinde de pek çok işlemlerde kullanılmaya başlandı.

IBAN Avantajları Nelerdir?

Her banka müşterisine özel olarak verilen IBAN numarasının en büyük avantajı hatasız para transferi gerçekleştirmesidir.IBAN ile istediğiniz bir kişiye para transferi yaparak işlemler tamamlanabiliyor.Gerçek ismi International Bank Account Number fakat kısaca IBAN olan bu özel hesap numarası, günümüzde tüm bankalarda zorunlu olarak kullanılıyor. Ayrıca bu sayede oldukça hızlı bir şekilde işlemler gerçekleşebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir