× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

10 Kasım 2020’de satışa çıkan Xbox Series gerçekten oyun severleri güç ve hız bakımından tatmin etmişti. 12 Kasım tarihinde çıkacak PS5 ile beraber de nesil resmen başlıyor. Buna rağmen, her iki yeni konsoldan da özel olarak yararlanan ve erken karşılaştırmaları biraz zorlaştıran şaşırtıcı derecede az oyun var. Neyse ki Devil May Cry V: Special Edition yalnızca yeni donanımlar için çıkan bir oyun ve bunların genelindeki performans oldukça şaşırtıcı.

DigitalFoundry, Devil May Cry V’yi PS5 ve Xbox Series X’te oynadıktan sonra oyunun dört oluşturma ve performans modundan geçerek bulgularını yayınladı. Xbox Series X’inkağıt üzerinde daha iyi performansına rağmen, gerçek dünya bulguları, boşluğun bazen beklenenden daha küçük ve daha büyük olabileceğini gösteriyor.Örneğin, oyunun Normal modunda, hem Xbox Series X hem de PS5, Devil May Cry V’yi kilidi açılmış bir kare hızıyla yerel bir 4K’da işlemekle görevlidir. Bu senaryoda, her iki konsol da iyi performans gösterir ve 60 fps’nin altında yalnızca küçük düşüşler olur. Ama aynı zamanda, X Serisi’nin PS5’e göre saniyede ortalama%8 daha fazla kare ile en büyük performans liderliğine sahip olduğu gözler önüne seriyor.

Kare hızını 120 fps’ye çıkarmak için çözünürlüğü 1080p’ye düşüren Yüksek Kare Hızı modu ile işler ilginç bir hal almaya başlıyor. Gerçek şu ki, her iki konsol da buna erişemiyor, çoğu zaman ortalama 100 fps civarında geziniyor. Ancak ilginç bir şekilde PS5, test edilen oyun senaryolarının çoğunda önemli ölçüde daha hızlı olmayı başarıyor, DigitalFoundry bunun bazı bilinmeyen API darboğazlarından kaynaklanabileceği tahmini yapıyor.

Diğer iki görsel mod, performans veya kalite göz önünde bulundurularak ışın izlemeyi etkinleştirir. Performans seçildiğinde çözünürlük hala 1080p’de ve burada hem Xbox Series X hem de PS5 en çok benzer şekilde performans gösteriyor. Series X’in bazı avantajları vardır, ancak Normal moda kıyasla üstünlüğü azalır. Kalitenin seçilmesiyle çözünürlük 4K’ya yükseltilir ve ışın izleme, oyun 60 fps’yi zar zor vurarak gerçekten bir ücret alır. Burada PS5 yine benzer senaryolarda X Serisi’ni en iyi şekilde yönetiyor, ancak DigitalFoundry ikisi arasındaki farkın genellikle saniyede 2-3 kare kadar küçük olduğunu belirtiyor.

Tek bir oyunun testinden belli görünür bir tahmin edilebilecek bir bulgu yok, fakat bu, listelenen özelliklerin aktarmadığı performans farkı açısından da her iki konsolun da bazı ufaksüprizleri olduğunu gösteren erken bir göstergedir. Her konsolda olduğu gibi başlarda güncelleme alarak düzeltilebilir hatalar olabilir. Ancak Yakın zamanlarda herkesin beklediği Xbox Series X ve PS5 özelliğiyle, ikisi arasındaki farklar daha net bir şekilde ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir