İmplant Diş Ağrısı

 İmplant Diş Ağrısı

İmplantın temel maddesi titanyumdur. Bu işlem sırasında “operasyonun gerektirdiği şekilde” çene kemiğinde açılma işlemi yapılır. Diş implantı, aynı amaca yönelik daha eski tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Estetik ve kullanım açısından hiçbir zararı yoktur.

İmplant etkili bir tedavi yöntemi olmasına karşın hastalar implant tedavi sırasında ve sonrasında oluşabilecek implant ağrısı konusunda endişe duymaktadır. Biz de bu yazımızda konu olarak implant ağrısı, implant ağrı yapar mı, implanttan sonra ağrı olur mu başlıklarını ele aldık.

İmplant ağrı yapar mı?


İmplant operasyonu yapılırken, hastanın isteğine göre lokal ya da genel anestezi uygulandığından ameliyat sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz.

İmplanttan sonra meydana gelen ağrı, hem normal hem de fazla hissedilmeyen bir ağrıdır. Tedaviyi profesyonel uygulayan hekimin vereceği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrıların etkisi giderilmektedir. İmplant işlemi sonrası korkulan ağrıların yaşanmaması için en önemli görev hastaya düşer. Ağız içerisinde bulunan bakterilerin yeni yerleştirilmiş implant bölgesinde sebebiyet verebileceği çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmek için, hekimin vermiş olduğu antibiyotik ilaçlarının düzenli ve doğru kullanılması gerekir.

İmplanttan sonra uzun dönemde ağrı olur mu?


Uzun dönemde hastaların ağız ve diş sağlıklarına gerekli hassasiyeti göstermeleri çok önemlidir. İlk etapta antibiyotik ilaçlar hekim aksini söylemediği müddetçe kullanılmalıdır. Çeneyi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı ve özellikle tütün mamullerinden uzak durulmalıdır. Detaylı olarak implant sonrası bakım başlıklı makalemizde açıkladığımız implant bakımı iyi yapılmalıdır.

İşin uzmanı bir hekim, kaliteli implant malzemesi, iyi sterilize edilmiş operasyon aletleri, doğru tanı ve doğru operasyon bunun yanında hastaların hekim tavsiyelerine birebir uyması ve ağız, diş sağlıklarına önem göstermeleri sayesinde, birçok hastanın çekinme sebebi olan ağrıların hemen hiçbirisi yaşanmamaktadır. İmplant tedavisinin normal bir diş çekiminden biraz daha zor olduğu doğrudur ancak hekim kontrolünde ve operasyonun hemen ardından oluşabilecek küçük ağrılar doğaldır. İmplant ağrısı korkusu, uzman bir hekim, doğru tanı ve operasyon, kaliteli malzeme kullanımı hastanın gerekli dikkati göstermesiyle tamamen yersizdir.

İmplant dişim ağrıyor, ne yapmalıyım?


İmplant diş bakımını iyi yapıyor olmanıza ve ameliyattan sonra uzun bir dönem geçmiş olmasına rağmen implant yaptırdığınız diş ağrıyorsa implant enfeksiyonu meydana gelmiş olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden diş hekiminize muayene olmanızı öneririz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın