× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

HTML, Web’in ana biçimlendirme dilidir. Her tarayıcıda yerel olarak çalışır ve World Wide Web Konsorsiyumu tarafından korunur.

HTML, Köprü Metni Biçimlendirme Dili anlamına gelmektedir. Kullanıcının web sayfaları ve uygulamaları için bölümler, paragraflar, başlıklar, bağlantılar ve blok alıntılar oluşturmasına ve yapılandırmasına imkân tanır.

HTML bir programlama dili değildir, yani dinamik işlevsellik oluşturma yeteneği yoktur. Bunun yerine, Microsoft Word’e benzer şekilde belgeleri düzenlemeyi ve biçimlendirmeyi mümkün kılar. Web sitelerinin ve web uygulamalarının içerik yapısını oluşturmak için kullanılır. CSS ile ekleyebileceğiniz stil ve JavaScript kullanarak uygulayabileceğiniz işlevsellik için temel oluşturan ön uç teknolojilerinin en düşük seviyesidir.

Köprü Metni, web sayfalarını tek bir web sitesinde veya web siteleri arasında birbirine bağlayan bağlantıları ifade eder. Bağlantılar Web’in temel bir özelliğidir. İnternete içerik yükleyip başkaları tarafından oluşturulan sayfalara bağlayarak, World Wide Web’de etkin bir katılımcı olmanızı sağlar.

HTML, bir Web tarayıcısında görüntülemek üzere metin, resimler ve diğer içeriklere açıklama eklemek için “biçimlendirme” kullanır.

Multimedya ve Gömme Nedir?

Bu modül, görüntülerin dahil edilebileceği farklı yolları, video, ses ve hatta diğer tüm web sayfalarını nasıl gömeceğinizi, web sayfalarınıza multimedya eklemek için HTML’nin nasıl kullanılacağını gösterir.

HTML Tabloları

Bir web sayfasındaki sekmeli verileri rahat bir şekilde temsil etmek zor olabilir. Bu modül, temel tablo işaretlemesini ve altyazıları ve özetleri uygulama gibi daha karmaşık özellikleri kapsar.

HTML Formları Nedir?

Formlar Web’in çok önemli bir parçasıdır. Formlar, web siteleriyle etkileşimde bulunmak, kaydolmak, oturum açmak, geri bildirim göndermek, ürün satın almak gibi daha fazlası için ihtiyaç duyduğunuz işlevselliğin birçoğunu sağlar. Bir web sayfasında görüntülenen tablo, paragraf, başlık gibi tüm içerikler HTML etiketlerinden oluşmaktadır.

Sık Karşılaşılan Problemleri Çözmek İçin HTML Kullanma

Bir web sayfasını hazırlarken çok sık karşılaşılan problemleri çözmek için HTML’nin nasıl kullanılacağını açıklayan içerik bölümlerine bağlantılar sağlar. Özellikle başlıkları düzeltme, resimler ya da videolar ekleme, içeriği vurgulama, temel formlar oluşturma gibi işlemleri yapabilmek için.

HTML kodu, İnternet tarayıcınız için metin ve görüntülerin doğru biçimlendirilmesini sağlar. HTML olmasaydı, tarayıcı metnin nasıl öğe olarak görüntüleneceğini veya resim veya diğer öğelerin nasıl yükleneceğini bilemezdik. HTML ayrıca sayfanın temel bir yapısını da sunar ve bunun üzerine Basamaklı Stil Sayfalarının görünümünü değiştirmek için üst üste binmesi sağlanır. HTML, bir web sayfasının kemikleri ve CSS’nin dış görünümü olarak düşünülebilir.

HTML Ne Zaman Kullanılmaya Başladı?

HTML, İsviçre’deki CERN araştırma enstitüsünde fizikçi Tim Berners-Lee tarafından keşfedildi. İnternet tabanlı bir hipermetin sistemi fikrini ortaya attı. Köprü metni, görüntüleyenlerin hemen erişebileceği diğer metinlere referanslar (bağlantılar) içeren bir metin anlamına gelir. 1991’de 18 HTML etiketinden oluşan ilk HTML sürümünü yayınladı. O zamandan beri, HTML dilinin her yeni sürümü, işaretlemeye yeni etiketler ve nitelikler ile geldi.

HTML Nasıl Çalışır?

HTML belgeleri ile biten dosyalardır. HTML veya .htm uzantısı. akabinde herhangi bir web tarayıcısını kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Tarayıcı HTML dosyasını okur ve içeriğini internet kullanıcılarının görebilmesi için oluşturur. Genellikle, ortalama web sitesi birkaç farklı HTML sayfası içermektedir.

HTML ile Web Sitesi Yapılır mı?

HTML kullanarak web sitesi oluşturulur fakat şu anda kullanılan Web sitelerinin büyük çoğunluğu sadece HTML ile yapılamazlar. Web sayfalarının renklendirilmesi ve stil belirlenmesi için HTML ile birlikte CSS, Animasyon eklemek ve verileri işlemek için Javascript programı gereklidir. Web sitelerinizi aktif kılmak için ise PHP, ASP.NET, Python gibi programları kullanırlar. Bu sebeple sadece HTML kullanmak istediğiniz web sitesini oluşturmak için yeterli gelmeyebilecektir.

İndex.Html Nedir?

Bir siteye girildiğinde görüntülenen ilk sayfa index.html, index.htm, index.asp, index.php ya da default.htm dosyalarından birisidir. index. dosyaları UNIX ve türevi sunucu sistemler için, default.htm dosyası ise WinNT ya da türevi sistemler için giriş sayfası olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir