× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Tüm insanların sarhoş olmak gibi ortak bir derdi bulunmaktadır. Ancak insanların birçoğu neden sarhoş olduğumuzu bilmez. Ayrıca bu sarhoşluk etkisinin kökenini de bilmeyen insan sayısı bir hayli fazladır. Buna ek olarak doğada sadece insanlar sarhoş olmazlar. Birçok hayvan da yedikleri ya da içtikleri şeyler yüzünden bu davranışı gösterirler.

Bizde sizlere bugün insanlığın neden, sarhoş olmak istiyorum demesinin hikayesini anlatacağız. Yani sizlere sarhoşluğun geçmişinden bahsedeceğiz. Bunu yaparken aynı zamanda bu etkiyi veren çeşitli ürünlere de değineceğiz. Bunlara ek olarak ise doğa da neden sarhoşluk diye bir kavram var buna bakacağız.

Çakır Olmak Ne Demek?

Çakır olmak alkollü ürünlerin tüketilmesiyle başlar. Bu etki tam sarhoşlukla ayıklık arasında bir etkidir. Çoğu insan için sakinleştirici ve rahatlatıcıdır. Bu yüzden de birçok insanca çakır keyif olmak hoş karşılanmaktadır. Ayrıca bu etkiyi yaratan alkoller binlerce yıldır insanlık kültürünün bir parçası olagelmiştir. Dünyanın dört bir yanında eski kültürler tesadüfen alkolü keşfetmişlerdir.
Bu eski kültürler, alkolün keşfinden sonra sarhoşlukla yere devrilmişlerdir. Bu kültürlerden sadece Kuzey Kutbu, Ateş Toprakları ve Avustralya yerli halkı mayalanmayı keşfedememiştir. Dolayısıyla burada sarhoş olmak başlangıçta bilinen bir özellik değildir. Ancak insanoğlu etanol üretmek için mayalanabilecek her şeyi denemiştir.
Denenen bu ürünler içerisinde; üzüm, tahıl, elma, armut, bal, pirinç, süt ve patates kabuğu bile vardır. Ayrıca bunların bazılarının kokusu bile sarhoşluk etkisi yaratmaktadır. Dolayısıyla sarhoş olmak için içmek gerekmez. Ayrıca bilinen en eski alkollü içecek tarım kadar eskidir. Ancak bu meretle insanlığın ilişkisi bundan çok daha gerilere gider.
Sarhoş Olmak Hayvanlarda Da Geçerli Midir?
Başlangıçta sizlere içkiyi seven tek türün insan olmadığını söylemiştik. Yani alkollü ürünlerden etkilenen ya da bu ürünleri tüketen başka hayvanlar da bulunmaktadır. Bu konuda özellikle meyve sinekleri istisnadır. Çünkü bu hayvanlar mayalanmış meyvelerle beslenirler. Ancak herhangi bir sarhoşluk belirtisi göstermezler. Fakat bazı hayvanlarsa belirgin bir şekilde sarhoş olabilir.
Örneğin ipekkuyruk kuşları mayalanmış dutsu meyveleri yedikten sonra sersemlerler. Filler sarhoş olduklarında yaptıkları taşkınlıklarla ünlüdürler. Hatta Hindistan’da acı bir olay da yaşanmıştır. Bir fil gurubu bir bira fabrikasına girmiş ve fıçılardaki biraları içmişlerdir. Bunun sonuncunda tabii sarhoş olmak filler için kaçınılmaz olmuştur. Fakat bu olay 6 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.
Bunlara ek olarak yakın kuzenlerimizden olan vervet maymunları da hırsızlıklarıyla ünlüdürler. Karayip adalarına gelen turistlerin kokteyllerini çalarlar. Gine’de yaşayan yabani şempanzelerse palmiye şarabı içerler. Yani hayvanlar aleminde de sarhoş olmak için çabalayan hayvanlar bulunmaktadır.  

Peki Bu Etanolün Kaynağı Ne?

Sarhoşluk davranışının izleri yaklaşık 130 milyon yıl öncesine kadar gitmektedir. Bu dönemde memeli atalarımız henüz dinozorların gölgeleri altında yaşamaktadırlar. Aynı zamanda meyve veren bitkilerin evrimleşmeleri yine bu dönem içerisindedir. İlk memeliler gibi mikroorganizmalar da bu yeni besin kaynağından yararlanmışlardır.

Bu süreçte meyve seven bir maya cinsi olan şeker mantarı ortaya çıkmıştır. Bu mantar, ortaya çıkışından kısa bir süre sonra ve hızlıca evrimleşmiştir. Dolayısıyla sarhoş olmak o dönemde popüler hale gelmeye başlamıştır. Çünkü bu mantar cinsi meyve şekerlerini kısmen parçalayarak etanol üretme yeteneği geliştirmiştir.

Bu yöntemin sebebi enerjidir. Çünkü bu yöntemle daha fazla enerji elde edilmektedir. Aynı zaman da bu yöntem kendini koruyucu bir özelliktedir. Çünkü üretilen bu etanol meyveyle beslenen diğer organizmaları zehirleme avantajına sahiptir. Ancak ne yazık ki o dönem de sarhoş olmakla ilgili sözler henüz icat edilmemiştir.

Alkol Doğal Seçilim Sürecinde Nasıl Hayatta Kaldı?

Alkol üreten mantar türü olan Saccharomyces mantarları olgunlaşmış meyvelerle beslenirler. Dolayısıyla etanol kokusu aynı zamanda meyvenini yenmeye hazır olduğuna a işaret eder. Bu yüzden de etanol kokusunu kullanma yeteneğine sahip olan meyve yiyiciler doğal seçilime uğradılar. Rekabet üstünlüğü de sağlanınca alkolün tadını ve kokusunu beğenme durumu gelişmişti.
Bu durum biyolojik atalarımızın biyolojik terkibinin bir parçası olmuştu. Tam anlamıyla ilk yudumda aşktı bu. Dolayısıyla sarhoş olmak çekici hale gelmişti. Hikâyeyi birkaç milyon yıl ileri sardığımızda ilk çiftçiler de alkolden yaralanmış olabilirler. Yaklaşık 10 bin yıl önce küçük yerleşim yerlerindeki insanlar yiyecekleri ve içecekleri mayalamaya başlamışlardır. Bu dönem tarımın başladığı zamanlarla kesişmektedir.
Bu yöntem sayesinde bakteriler besinleri ziyan etmiyordu. Ayrıca maya kullanılarak fazla tahıl da saklanabiliyordu. Hatta tahıllar daha da besleyici hale gelmişti. Çünkü mayalanma işlemi B vitamini de dahil olmak üzere birtakım besin maddeleri üretiyordu. Dolayısıyla sarhoş olmak tarımın başlangıç dönemlerinde iyi besinlerle beslemek anlamına da geliyordu.

Sarhoş Olmak Ekmek Üretmekten Önce Mi Geliyordu?
Mayalanma işleminde vitaminlerin üretilmesinin yanı sıra mikroplarda yok ediliyordu. Dolayısıyla ilkel yerleşimlerde mayalanmış içecekler sulardan daha popülerdi. Peki insanlar için sarhoş olmak nasıl öğrenildi? Gelin birazda bu soruya bakalım. Bu sorunun kısa cevabı muhtemelen tesadüfendir.
Ancak uzun cevabını da açıklamamız gerekir. İlk çiftçiler sakladıkları buğday ve arpaya bulaşan Saccharomyces mayaları sayesinde bu durumu tesadüfen keşfetmiş olabilirler. Hatta bu durumdan yola çıkarak bazı antropologlar alkol üretimini gıdadan önce olduğunu bile savunmuşlardır. Eğer bu durum doğruyla ekmeklerden önce alkollü içecekler üretmiş olabiliriz.
Günümüzde bazı popüler alkollü içecekler genellikle üzümden üretilmektedir. Ancak bu kültür daha sonra başlamıştır. Üzüm, kabuğundaki mantar sayesinde Güneş’e bırakıldığında kendi kendine şaraba dönüşme özelliği göstermektedir. Ayrıca alkollü içeceklerin en eski kalıntısı 9 bin yıllık toprak kaplar içerisinde bulunmuştur. Bu durum da atalarımızın sarhoş olmak ile ilgili çok sağlam bir geçmiş olduğunu göstermektedir.

Sarhoş Olmak Çok Eski Bir Durum!
Sizlere bu bölüme kadar alkolün tarihinden, yapılışından ve etkilerinden bahsettik. Ancak burada özellikle eski alkollerden bahsedeceğiz. İlk olarak en eski şarabın kalıntıları İran’da bulunmuştur. Bu şarap üzüm ve sakız karışımından yapılmıştır. Günümüzden 7 bin yıl öncesine tarihlenmektedir.
İlk kimyasal bira kalıntısı yine aynı bölge de şaraptan 1500 yıl sonra bulunmuştur. Ayrıca menümüzde kokteyller de vardır. Bronz Çağı’nda yaşayan Yunanlılar bundan 300 yıl önce bir karışım kokteyli içiyorlardı. Bu kokteylin içerisinde şarap, bira ve bal likörü karışımları bulunuyordu. Bu durumda sarhoş olmak için çok çaba harcandığı söylenebilir.
Bu antik içkilerin birçoğu biyomoleküler arkeologlar tarafından yeniden oluşturulmuştur. Bazılarının çok kaliteli tatları olduğu söylenmektedir. Ayrıca insanlar, mayalamanın sınırsız bir kaynak olduğunu keşfetmişlerdir. Bu durumda sarhoş olmak kavramına yeni bir kapı açmıştır. Ancak mayanın kendi atıklarından oluşan bir problem vardır. Fakat bu durum da 1000 yıl kadar sonra destilasyon yöntemiyle Çin’de çözülecektir.

Sarhoş Olmak Adına Yapılmış Bazı Tuhaf İçkiler
Eski insanlar ellerine geçen her türlü şeyi mayalayarak alkol üretmişlerdir. Böylelikle ortaya tuhaf karışımlar çıkmıştır. Neolitik Demlenme diye isimlendirilen alkol bundan 9000 yıl önce Çin’de keşfedilmiştir. İçeriğinde meyve, pirinç ve bal vardır. Nostaljik Bağbozumu olarak isimlendirilen alkol 7400 yıl önce İran’da keşfedilmiştir. Bu içkinin beyaz şarap olduğu düşünülmektedir.
Sarhoş Keçi isimli içkinin içerisinde ise keçi peyniri ve arpa unu bulunmaktadır. M.Ö 9. Yüzyıl da Yunanistan’da keşfedilmiştir. Bronz Çağı Kokteyli Danimarka’da keşfedilen bir içki türüdür. İçerisinde çeşitli otlar, şarap, bira ve bal likörü bulunmaktadır. Frigya Alemleri isimli içki 2700 yıl önce Anadolu’da üretilmiştir. İçerisinde balmumu, üzüm, arpa ve baharatlar olduğu düşünülmektedir.
Etrüsk Birası 2800 yıl önce İtalya’da yaşayan halklar tarafından üretilmiştir. İçerisinde arpa ve buğday bulunmaktadır. Son olarak Çikolata Chicha isimli içki Honduras’da üretilmiştir. İçerisinde kakao bulunmaktadır. Görülüğü gibi sarhoş olmak ince temellere dayanan bir iştir. Bundan sonra alkol aldığınızda içtiğiniz şeyin yaklaşın 10 bin yıllık bir geçmişi olduğunu unutmayın. 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir