× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

İnternet altyapısı nedir? İnternet günümüzün olmazsa olmazları arasında yerini alan bir parçası haline gelmiştir. Günlük yaşantımızda neye ihtiyacımız olsa bir tık ile o bilgiye ulaşabilmekteyiz. Hayatımızın her anında bilgiye ulaşmamızı sağlayan internetin elbette ki teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hız seviyesi de oldukça önemli bir hale gelmiştir.

İnternet altyapısı, internet hızınızı ve en yüksek ne kadar internete ulaşabileceğinizin bilgisini vermektedir. Farklı türde internet altyapıları bulunmaktadır. Bu internet altyapı türleri şu şekildedir.

İnternet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet altyapı işlemlerini her firma kendi içerisinde farklı şekilde yapmaktadır. Turkcell, Super Online, Kablo Net ve ya Türk Net gibi internet sağlayıcılar sorgulama işlemlerini internet siteleri üzerinden yapmaya olanak sağlamaktadır. Türk Telekom internet sağlayıcısı ise, fiber altyapısı sağlanan bölgelerdeki kullanıcılarına bir bilgilendirme mesajının ardından fiber internet hizmeti sunmaktadır. Fakat Türk Telekom firmasının bu işleyişinin yanında internet sitesi üzerinden internet altyapı sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

İnternet altyapınızı internetinizi sağlayan firmanın internet sitesi üzerinden sorgularken girdiğiniz adres bilgilerinize oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman 1 sokak bile altyapınızı değiştirebilmektedir. İnternet üzerinden sorgulama işlemi yapmanın yanında bir diğer seçenek ise müşteri hizmetleri aracılığıyla altyapınızı sorgulamaktadır. Fakat yoğunluk oluşabilme durumundan dolayı en kolay yöntem internet sitesi üzerinden sorgulamanızı gerçekleştirmektir.

Fiber İnternet Altyapı Sorgulama ve Fiber İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fiber internet başvurusu yapabilmek için yaşadığınız bölgede fiber altyapısının olması gerekmektedir. Fiber internet altyapınızın sorgulama işlemini, internet sağlayıcınızın web sitesi üzerinden veya müşteri hizmetlerini arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Türk Telekom’a ait olan altyapılarda firma, fiber altyapıya olanak sağlayan bölgeleri otomatik olarak fiber altyapısına geçirmektedir. Müşterilerin herhangi bir başvuru yapması gerektirmiyor.

Turkcell Super Online ile sağlanan altyapılarda ise, Türk Telekom’a göre işler biraz daha karmaşık haldedir. Turkcell fiber altyapısının getirileceği bölgeleri kendisi önceden belirleyerek yalnızca o bölgelere fiber altyapısı sağlıyor. İnternet üzerinden veya müşteri hizmetleri üzerinden, fiber internet altyapısı için bir başvuru imkanı sağlanmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir