IP Çakışması Hatası Nasıl Çözülür?

 IP Çakışması Hatası Nasıl Çözülür?

IP çakışması hatası genellikle yerel ağ bağlantısı kullananlarda görülmektedir. IP çakışması çözümü için makalenin devamındaki adımları uygulayabilirsiniz.

IP Çakışması Nedir

IP çakışması hatası ile Windows cihazlarda karşılaşılır. Bu hata elbette Windows’a özel değildir, ancak hata bu şekilde isimlendirildiği için Windows ile ilişkilendirilmiştir. Hatanın sebebi aynı ağa bağlı olan ve ip adresleri aynı atanmış olan cihazların internete bağlanmaya çalışmasından kaynaklanır. Cihazların internete bağlanabilmesi için IP adreslerinin kendine has olması gerekir. Özellikle yerel ağ bağlantısı kullanan iş yerlerinde IP çakışması sorunu ile daha sık karşılaşılır.

Bu hatayı giderebilmek için bazen basit çözümler uygulamak yeterli olabilir. Bazen de ağ ayarlarında birden fazla değişiklik yapmak gerekir.

IP Çakışması Sorunu Çözümü

IP çakışması hatasını Windows işletim sisteminde birden fazla ağ ayarı değişikliği yaparak çözebilirsiniz. Ayarların bir kısmını komut istemi penceresinden, bir kısmını da Windows arayüzünden direkt olarak yapabilirsiniz. IP çakışması hatası nasıl çözülür sorusunun cevabı ise aşağıda. Her madde ayrı bir çözüm, sırasıyla uygulayın.

1. İşe modem ve router cihazınızı yenilemekle başlayın. Reset işlemi sonrasında her cihaz için farklı ip adresleri atanabilir. Sorunun çözümü bu kadar basit olabilir.

2. Net bir çözüm olmasa da ağ bağlantısını sıfırlayın. Başlat butonuna tıklayın ve Çalıştır yazıp ilk çıkan sonuca tıklayın. Çalıştır penceresine “ncpa.cpl” yazıp Tamam butonuna tıklayın. Ardından ağ bağlantınızın üzerine sağ tıklayıp ve Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. Tekrar sağ tıklayın ve Etkinleştir seçeneğine tıklayın.

3. IP adresini yenilemek için komut istemcisine bazı komutlar girmeniz gerekiyor. Komut istemcisi penceresini açmak için Başlat butonuna tıklayın ve ardından Komut İstemcisi yazın. Karşınıza çıkan ilk sonuca tıkladıktan sonra komut satırına şu iki komutu girin. “ipconfig /release” yazın ve enter tuşuna basın. Ardından “ipconfig /renew” komutunu yazıp enter tuşuna basın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4. Statik IP kullanıyorsanız, IP çakışması sorunu çözümü için dinamik IP’ye geçin. Ağ özelliklerine erişmek için Başlat butonuna tıklayın. Ardından çalıştır yazıp çıkan ilk sonuca tıklayın. Daha sonra çalıştır penceresine “ncpa.cpl” yazıp Tamam butonuna tıklayın. Açılan pencereden ağ bağlantınıza sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın. Daha sonra özellikler arasında Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) ‘e çift tıklayın. Statik IP’yi iptal etmek için tüm IP ayarlarını otomatik konuma getirip kaydedin.

5. IP çakışması ağ sürücünüzün güncel olmayışından kaynaklanıyor olabilir. Ağ sürücünüzü güncellemek için Başlat butonuna tıklayın ve Aygıt yöneticisi yazın ve ilk sonuca tıklayın. Aygıt türlerinden Ağ bağdaştırıcılarına tıklayın. Ağ sürücünüze sağ tıklayıp Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen pencereden Sürücüleri otomatik ara seçeneğine tıklayın ve işlemi başlatın. Yeni bir güncelleme varsa indirilir ve yüklenir. Eğer yoksa “zaten yüklü” uyarısı alırsınız.

Router, Access Point vb. cihazların IP çakışması sorununa sebep olduğu bilinir. Bununla birlikte yerel ağda birden fazla cihazın bulunması bazen IP çakışmalarına sebep olabiliyor. IP çakışması hatası yukarıda paylaşılan adımları uygulamanız halinde çözülebilir. Sorunu çözemediyseniz İnternet Servis Sağlayıcısı veya teknik servislerden destek alabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın