× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

İP en kısa ve basit anlatımıyla her bilgisayarın internet üzerinde birbirleri ile bağlanırken kullandıkları adres olarak açıklanabilir. İP adresiniz modeminizi yada bilgisayarınızı her açıp kapatışınızda değişen ve kalıcı olmayan bir protokol numarasıdır. Ancak bu adres vasıtasıyla konumunuz ve bir web sitesindeki hareketleriniz o site tarafından takip edilebilir. İP adresi internete bağlanan her kullanıcıya internet sağlayıcı tarafından verilen geçici bir adrestir.

Aslen internet çoğu kullanıcının sandığı gibi ortada boş bir şekilde duran ve herkesin ona bağlandığı bir ortam değildir. İnternet temel mantık olarak milyonlarca bilgisayarın bir biri ile arasında bağ kurmasıdır.

Aslında bir web sitesine alan adı ile girebildiğiniz gibi o sitenin ip adresini öğrenerek bu adresi kullanarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu yöntem pratiklik konusunda pekte kullanılabilir olmadığından ve belirli bir ismin akılda daha kalıcı ve hatırlanabilir olmasından dolayı maske olarak kullanılan ve sayılar yerine harfler ile yazılan alan adlarını kullanırız.

İP adresleri 32 bit bant genişliğine sahip bir veri ağı olarak da belirtilebilir. İp adresleri noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayı ile gösterilir. En bilinen örnek birçok kullanıcı tarafından internet üzerinde daha özgür gezinebilmek için kullanılan ip adresi verilebilir 8.8.8.4 ancak örnekte tek rakamla kullanılan ip adresi birçok kullanıcı için bu şekilde değildir. Örnek olarak 192.168.1.1 tarzında bir örnek verebiliriz. Bu adres genelde modeminizin admin paneline ulaşacağınız ip adresidir. İhtiyacınız olduğunda bu ip adresini kullanabilirsiniz.

Yasaklı bir siteye girmek istediğinizde eğer bulunduğunuz lokasyonda bu site yasaklanmış ise siz bu siteye bağlanamazsınız. Ancak yaygın olarak kullanılan Proxy yöntemi bu siteye bağlanmanıza engel olan şartı ortadan kaldırabilmektedir. Proxy yazılımları yada siteleri temel mantık olarak size kendi ip adreslerini kullandırtarak yasaklı olmayan bir lokasyondan o siteye girmenizi sağlar. Bunu nasıl yapar diye merak ediyorsanız hemen cevap verelim. Bir Proxy sitesine girdiğinizde bu siteye siz kendi İP adresiniz ile bağlanmış olursunuz. Ancak bu site üzerinde arama yaparak başka bir siteye girerseniz bu ulaştığınız siteye Proxy sitesinin ip adresi ile ulaşmış olursunuz. Konuyu daha anlaşılabilir hale getirecek olursak siz bilgisayarınızla a bilgisayarına bağlanırsınız. Bu bilgisayara bağlandığınızda artık bu bilgisayarın internetini ve konumunu kullanarak sitelere girersiniz. Yani bir ayna gibi başka konumdaki bilgisayar size yansıtılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir