Iphone 12 Mini Özellikleri

 Iphone 12 Mini Özellikleri

Kendisi Küçük Özellikleri Büyük Iphone 12 Mini

13 Ekim 2020 tarihinde yeni Apple ürünleri ve iphone 12 minikarşımıza çıktı. Tam olarak dört yeni model iphone bizi karşılarken boyutuyla en dikkat çeken model 12 mini oldu. Tasarım olarak iphone 12 den tek farkı cihazın küçük bir boyuta sahip olması. Seride ki en büyük model ise iphone 12 pro max.

Iphone 12 pro ve pro max ise arkada 3 ana kameraya sahip. Genel olarak dış görünüşü 4 cihazında birbirine benziyor. Teknik özelliklere baktığımızda iphone 12 ve 12 mini hemen hemen aynı özelliklere sahip. iphone 12 fiyatolarak ABD’de 100 dolar gibi bir farkla karşımıza çıktı. Burada söz konusu fark ekran boyutuyla doğrudan alakalı.

Oled Ekranlı Iphone

Yeni iphone modellerinin tamamı iphone 12 mini de dahil oled ekran teknolojisiyle karşımıza çıkıyor. En küçük model 12 minide dâhil tüm modellerde 5G teknolojisi de bulunuyor. Apple iphone 11 serisinden farklı olarak burada model ayrımcılığında bulunmamış. Aynı zamanda cihazların tamamı cam ve metal gövdeyle bizi karşılıyor. Teknolojik olarak 5G özelliğinin yeni iphonelar da bulunması önemli bir artı.

Cihazların tasarımı özellikle iphone 4 ve 5 serilerinden izler taşımakta. Bu durum kullanıcıları ikiye ayırmış durumda. Bazı kullanıcıların sevindiği bazılarınınsa yeniliklerden uzak bir yapı olarak gördüğü bu durum tartışmalı bir konu. Telefonların 5 ayrı renk seçeneği mevcut. Hepsi birbirinden farklı olan renk seçenekleri son derece dikkat çekici. Cihazların tamamı kablosuz şarj özelliğiyle karşımıza çıkıyor.

Yeni Iphone Özellikleri

Iphone 12 mini 5.4 inç ekran boyutuna sahip. Cihazındepolama seçenekleri 64, 128, 256 GB olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi küçük olsa da ekran boyutu ve depolaması oldukça tatmin edici.Diğer modeller gibi cihaz da çift hat seçeneği de bulunuyor. Aynı zamanda tüm iphone yeni model cihazlarda 20W hızlı şarj seçeneği de mevcut.

Cihazın iki arka kamerası da 12 MP çözünürlüğe sahip. Kameralar aynı zaman da 4K 60 FPS hızında video kayıt özelliğine de sahip. Cihazın alüminyum ve cam gövdesi dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahip. Aynı zaman da ekran corning ceramic shield glass teknolojisiyle oldukça dayanıklı bir yapıya sahip.

Iphone 12 Mini Teknik Özellikler

Iphone 12 mini Apple A14 Bionic işlemciyle bizi karşılıyor.Cihaz İşlemcisinin önceki modellerden %50 daha hızlı çalıştığı iddia ediliyor. İşlemci 64-bit mimarisiyle tasarlanmış ve tam olarak 6 çekirdeğe sahip. Aynı zamanda işlemci 5 nm CPU üretim teknolojisiyle üretilmiş. Tüm yeni iphone modellerinin çift stereo hoparlöre sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

IPX8 suya dayanıklılık ve IP6X toza dayanıklılık sertifikasıyla cihaz kötü hava şartlarına karşı da oldukça korunaklı. Cihaz barometre, jiroskop, pusula, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü ve ivmeölçer sensörlerine sahip. Aynı zamanda gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisinin yeni iphone modellerinde karşımıza çıktığını görüyoruz.

Yeni Iphone Eleştirileri

Daha önce de değindiğimiz gibi iphone 12 mini ve diğer modellerin eski tasarımdan izler taşıması bazı kullanıcılar tarafından tepki toplamış durumda. Özellikle 12 miniufak boyutu ve yekpare görünümüyle oldukça dikkat çekici ve birazda eleştirel bir model olmuş. Fakat yine de yeni modellerin tasarımının oldukça iddialı olduğunu söyleyebiliriz. iphone 12 pro fiyatve pro max fiyat bilgilerine baktığımızda 12 mini uygun bir fiyata sahip.

Son kullanıcının çok daha uygun fiyatlı iphone beklentisinde olması oldukça doğal. Fakat Apple ne kadar uygun fiyatlı ürün piyasaya sürse de ülkemizde ki vergi sistemi nedeniyle fiyatlar uçuk bir hal alabiliyor. Bunun son örneğini iphone se modeliyle görmüş olduk. Yine de bir gün umudumuz daha uygun fiyatlı iphone modelleriyle karşılaşmak yönünde.

 

Iphone Se İle Karşılaştırma

Iphone 12 mini ve se cihazını özellik olarak değerlendirdiğimiz de 12 mini modelinin daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Fakat kasa olarak iphone se büyük olsa da 12 minidaha büyük ekran boyutuna sahip. Bu önemli bir başarı olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat olarak iki cihaz arasında ne kadar fark olacağını kestirmek zor.

Fakat şu bir gerçek ki 12 mini modeli her şeye rağmen daha güncel bir cihaz. Aynı zaman da Apple 12 serisiyle birlikte iphone se kutusundan da artık şarj adaptörü ve kulaklık çıkmayacağını belirtmiş. Bu büyük bir eksi fakat iki cihaz arasında fahiş fiyat farkı olmadığı sürece iphone 12 mininin tercih edilmesi akıllıca olacaktır.

Iphone 12mini modeline kıyasla iphone se modeli dizayn olarak orta tuşu koruyan bir yapıya sahip. 12 mini, 6 serisiyle başlayan 4.7 inç iphone tasarımına sahip iphone se karşısında farklılık gösteriyor. Yine de tercih son kullanıcının beğenisine sunulmuş ve karar müşterilere bırakılmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın