× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Eğer, iPhone hoparlörü çalışmıyorsa, iPhone’u harika yapan diğer özellikler de çalışmıyor demektir. Bu ne demektir ki müzik çalamazsınız, hoparlörden konuşamazsınız, mesaj veya e-posta aldığınızda bildirim sesini duyamazsınız. Sizin için bir araya getirdiğimiz önerilerimizle, bu yazıda neden hoparlörden ses gelmiyor sorusuna çözümler sunacağız.

iPhone Hoparlörüm Bozuldu mu?

Aslında bu sorunun cevabını bilmiyoruz. Telefonun hoparlöründen ses gelmiyor diyorsanız, iPhone’unuz her ses çıkardığında çalışan iki şeyi irdelemeniz gerekir.

  1. Yazılım: Hangi seslerin ne zaman oynatılacağına iPhone’un yazılımı karar verir.
  2. Donanım: iPhone’un altında yer alan dahili hoparlör, yazılımın talimatlarını, duyabileceğiniz ses dalgalarına dönüştürür.

iPhone Hoparlörü Neden Çalışmaz?

Yazılım

Eğer arıza yazılımdan kaynaklanıyorsa, iPhone hoparlöre düzgün sinyal gönderemediği için hoparlör çalışmayacaktır. İyi bir haberimiz var: Yazılım sorunlarının çoğunu evde çözebilirsiniz. Söz konusu donanım olduğunda, maalesef bu mümkün olmaz.

Donanım

iPhone hoparlörü, iPhone’larda arızaya en yatkın bileşenlerden birisidir. Hoparlör, çok ince bir malzemenin çok hızlı titreşmesiyle ses dalgaları oluşturur. Eğer malzeme zarar görürse, telefondan ses gelmiyor veya iPhone statik sesler çıkarmaya başladı diyebilirsiniz.

Donanım Veya Yazılım Sorunu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Hoparlör sorunu ile karşılaşınca iPhone hoparlörünü değiştirmek yerine, her zaman yazılımı onarmaya bakmalısınız. Yazılım sorunu ücretsiz olarak çözülürken, hoparlörü tamir ettirmek ücretsiz değildir. Üstelik, sorun yazılımdan kaynaklanıyorsa hoparlörü defalarca değiştirseniz bile telefonumdan ses gelmiyor diyebilirsiniz.

Aslında iPhone bataryasını değiştirip, iPhone bataryası çabuk bitiyor şikayetinde bulunan insanların başına da bu gelir. Daha sonra batarya sorununun yazılım kaynaklı olduğunu öğrenirler.

iPhone Hoparlör Sorunu Nasıl Çözülür?

1. iPhone’un Sessizde Olmadığından Emin Olun

Hepimizin başına gelebilir. Bazen telefonu sessiz modda unutabilirsiniz. Daha sonra iPhone’u sesli moda almayı hatırladığınızda sorun kolayca çözülür.

2. Sesin Açık Olduğundan Emin Olun

Sesi en kısık hale getirmiş veya hacimli bir kılıf kullanıyorsanız telefonu yanlışlıkla sessize almış olabilirsiniz. iPhone’un kilidini açın ve ses son noktaya gelene kadar Sesi Aç düğmesine basın.

Eğer Sesi Aç düğmesine bastığınız halde telefon hoparlörden ses gelmiyor diyorsanız, Ayarlar uygulamasını açın ve Sesler & Dokunma bölümüne tıklayın. Düğmelerle Değiştir seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

Sesi sonuna kadar açtığınız halde ses çok az geliyorsa hoparlör zarar görmüş olabilir. Tamir seçeneklerini öğrenmek için son adıma geçin.

3. iPhone’un Kulaklık Modunda Olmadığından Emin Olun

Kulaklıkları iPhone’a bağladığınız zaman ses hoparlörden değil, kulaklıktan doğru çıkar. Ancak işin başka bir boyutu var: Eğer kulaklıklar takılmadığı halde iPhone takılı olduklarını düşünürse, sesi olmayan kulaklıklardan vermeye çalışır. Bu durumda telefondan kulaklığı çıkarınca ses gelmiyor sorunuyla karşılaşırsınız.

Bu genellikle kulaklık girişine çer çöp veya sıvı kaçarsa meydana gelir. Eğer sesi açma ve kısma işlemlerini yaparken ses sürgüsünün altında Kulaklık işareti görürseniz, telefonu onarmanız gerekebilir.

4. Sesin Başka Yerden Gelmediğinden Emin Olun

iPhone’lar otomatik olarak Bluetooth hoparlör, Apple TV ve diğer cihazlara bağlanır ve sesi bu cihazlardan oynatmaya başlar. Bazı durumlarda evde veya arabada iPhone’un başka cihazdan ses oynattığını fark etmeyebilirsiniz. Bunun iki nedeni şu şekilde açıklanabilir.

iPhone’un başka bir cihazdan müzik çalmadığında emin olmak için Bluetooth’u açıp kapatın, Apple TV gibi AirPlay cihazlarıyla bağlantıyı kesin ve sesi tekrar oynatmayı deneyin. Bunları iPhone Kontrol Merkezi ile yapabilirsiniz.

Kontrol Merkezini açmak için ekranın en alt bölümünde parmaklarınızı kaydırın. Bluetooth’u kapatmak için Kontrol Merkezinin sol üst köşesinde yer alan Bluetooth ikonuna tıklayın.

Daha sonra Kontrol Merkezinin sağ üst köşesindeki müzik merkezine basın ve basılı tutun. AirPlay ikonuna basın. iPhone’un yanında sadece küçük bir tik işareti olduğundan emin olun. Eğer hoparlör tekrar çalışmaya başlarsa telefonumun medya sesi çıkmıyor sorununu çözmüş olursunuz.

5. iPhone’u Fabrika Ayarlarına Döndürün

Hoparlörün bozuk olup olmadığını anlamanın en kesin yolu iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmektir. İlk olarak iPhone’u yedekleyin ve iPhone sıfırlama adımlarını izleyin.

Fabrika ayarlarına döndürme işlemi bittikten sonra sorunun çözülüp çözülmediğini anlayacaksınız. iPhone’un sessizde olmadığından ve sesin sonuna kadar açık olduğundan emin olun. Kurulum sürecinde Wi-Fi veya Apple ID şifresini girerken klavyenin sesini duyacaksınız.

Eğer hala telefonun sesi çıkmıyor diyorsanız, sorun iPhone yazılımı değildir ve bu da maalesef iPhone hoparlörünün bozulduğunu gösterir. Fakat umudunuzu kesmeyin, iPhone hoparlör onarımı için birçok seçenek bulunur.

6. iPhone Hoparlörünü Onarın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir