× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Jenerik Domain’lerin çok pahalı olmasının ve herkes tarafından aranan alan adları olmasının en önemli nedeni sadelikleri ve markalaşma potansiyelinin çok yüksek olmasıdır. Bu nedenle .com uzantısı başta olmak üzere birçok jenerik alan adının tüm kabul edilebilir uzantıları değerli birer alan adı olarak kabul görmekte olup, yüksek fiyatlardan alınıp satılmaktadır.

Jenerik Domainler ayrıca ilgi alanıyla tam olarak eşleştiği ve eklerle karmaşık hale getirilmediği için kullanıcılar tarafından akılda tutulması son derece kolay olan alan adlarıdır. Örneğin kazanmakicinoyna.com ile oyun.com alan adlarını karşılaştıralım, bu iki alan adı karşılaştırıldığında Jenerik Domain olan oyun.com‘un karşısında diğer alan adının akılda kalma şansı çok daha düşüktür.

Jenerik alan adları kullanıcılar için önemli bir güven kaynağı olarak da kabul görür. Zira bu tür alan adlarına sahip olmak son derece masraflı bir iştir. Bu tip alan adını satın alan bir yatırımcının da sunacağı servis kalitesinin doğal olarak zirvede olması beklenir. 

Tüm bu gerçeklerin yanı sıra tabii bir de madalyonun diğer yüzünde SEO gerçeğimiz var. Jenerik alan adları; Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi popüler arama motorlarında diğer alan adlarına göre daha iyi dereceler elde edebilir ve internet sitesine daha fazla ziyaretçi kazandırabilir.

Jenerik Domain Özellikleri

Bu başlıkta bir domainin Jenerik Domain sayılabilmesi için gerekli olan dil kuralları özelliklerine değineceğiz. Üst başlıkta zaten Jenerik Domain hakkında söyleyebileceğimiz hemen her şeyi fazlasıyla söyledik. 

Jenerik Domainlerin sahip olması gerektiği özelliklere şu maddeler olarak değinebiliriz;

Jenerik Domain Bulma

Jenerik Domain’lerin birçok özelliğinin olması onları uzantısı fark etmeksizin oldukça değerli kılıyor. Buna rağmen her jenerik alan adı sektörü olmadığı için yüksek fiyattan satılmayabilir ve ilgi duymayabilir. Yada bazı jenerik alan adlarının sadece popüler .com, .net ve .org gibi uzantıları değer görürken diğer uzantıları değer görmeyebilir.

Jenerik bir Domain bulmak için sıkı bir sözlük sever ve takipçi olmanız gerekir. Sözlükteki tüm sektörel ve jenerik olabilecek alan adlarını bulup, bunların boş olanlarını yakalamanız ve alan adına göre hareket ederek, bu alan adının değerlenip değerlenmeyeceğini kestirmeniz gerekir. 

Jenerik Domain sektörü değerlerinden dolayı rekabetin oldukça üst safhada olduğu bir sektör. Bu sektörden para kazanabilmek ve değerli domainler avlayabilmeniz için gece gündüz alan adı kontrolü yapmanız ve alan adını bulduğunuzda en güvenilir tescil sitesinden kayıt ettirmeniz gerekir. Şimdiden bol şans!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir