× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Diş hekimine hemen ulaşamama gibi probleminiz varsa diş ağrısı o gün sizin için çekilmez bir hal alabilir. Bu sebeple eminim ki sizde güvenilir kaynaklardan bu sorunu evde nasıl çözebileceğinize dair bir arayışa girdiniz. Diş ağrısı için önerilen etkili yöntemlerden biridir karan fil yağı peki Karanfil yağı diş ağrısına iyi gelir mi ?

Karanfil yağı, doğru ve dozunda kullanıldığı zaman diş ağrılarında ağrı kesici etkiye sahip olabilir. Karanfil Myrtaceae familyasından bir ağaçtan alınan kurutulmuş çiçek tomurcuklarıdır. Karanfil yağı buhar damıtma yolu ile çıkarılır.

Karanfil yağı, iyileşmeye yardımcı olan ve enfeksiyonu önleyen güçlü bir anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Karanfil yağı renksiz olabildiği gibi hafif sarımsı renkte de olabilir. Diş çekimi sonrası ağrıyı hafifletmek içinde kullanılabilir. Diş ağrısının kısa sürelide olsa hafiflemesini sağlar. Ancak diş ağrısının esas kaynağı apse, diş çürüğü veya diş kırığı gibi sorunları tedavi etmez, bunlar için mutlaka bir diş hekimine görünmeniz iyi olacaktır.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılmalı ?

Karanfil yağı seyreltilmeden kullanılmamalı, seyreltilmeden kullanılan karanfil yağı diş etlerinde tahrişe neden olabilir. Zeytin yağına 2 – 3 damla damlatılarak kullanılabilir. Zeytin yağı ile seyreltilen karanfil yağını bir pamuk yardımı ile ağrıyan dişinize kullanabilirsiniz. Emilimi arttırmak için pamuğu 3 – 4 dakika ağrıyan diş üzerine uygulayın.

Uygulama yapıldığında bölgede hafif bir ısınma ve keskin bir tat hissedilir. Tedavinin etkisi 5 ila 10 dakika arası hissedilmeye başlar. Bu uygulamayı diş ağrısının şiddetine göre saatte bir yapabilirsiniz.

Karanfil Yağının Yan Etkileri Nelerdir ?

Karanfil yağı, Doğru ve dozunda kullanıldığı zaman hiç bir yan etkisi yoktur ancak yanlış kullanımlarda ağrı, şişlik, yanma hissi ve diş etinde tahriş olarak yan etkileri görülebilir. Karanfil yağı kesinlikle yutulmamalıdır.

Çok miktarda yutulduğunda, karanfil yağı aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi semptomlara neden olabilir :

Yanlışlıkla büyük miktarda karanfil yağını yutarsanız, acil tıbbi yardım alın. Yanlışlıkla yutulmaması için yağı çocuklardan uzak tutunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir