× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Kendimizi nasıl geliştiririz? Sorusu her bilinçli bireyin cevabını aradığı bir sorudur. Bu yüzden birçok insan kişisel gelişim kitaplarına başvurur. Fakat sadece bu kitapları okumakla kişi kendini geliştiremez. Çok fazla gezip çok fazla deneyimler kazanması gerekir. Bu yazıda kendimizi nasıl geliştiririz? bunlardan bahsedilecek. İşte detaylar…

KENDİMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN İLK ADIM

https://media.istockphoto.com/photos/personal-development-picture-id643957016?b=1&k=6&m=643957016&s=170667a&w=0&h=zp2m3s0sJtkukw44fGLgEV4JzQkwDAGqbvJoWD0uCXI=

Kendimizi geliştirmek istiyorsak öncelikle potansiyel yeteneklerimizin farkına varmamız gerekiyor. Bu yüzden potansiyel yeteneklerimizi daha doğrusu hangi alanlarda yetenekli olduğumuzu düşünüyorsak bunları bir kâğıda yazmalıyız. Daha sonra da hangi konularda kötü olduğumuzu da yazmamız gerekiyor. Çünkü kendimizi geliştirmek için olumlu yanlarımızı hem beslemeli hem de olumsuz yanlarımızı olumluya çevirmeliyiz.

Kendimizi geliştirmeye karar verdikten sonraki aşama azimdir. Birkaç gün sonra kişisel gelişim yolunda pes etmemeliyiz. Zaten genelde pes edenler konfor alanından çıkmaya cesaret edemeyen insanlar oluyor. Mademki kendimizi geliştirmeye karar verdik o zaman konfor alanımızdan çıkmayı da göze alacağız. Çünkü kişisel gelişim sürekli yerinde saymak değil her zaman ve her daim bulunduğun konumun bir adım ötesine geçmektir.

Bütün bunlardan sonra sıra geldi kendimizi geliştirmek için ne yapabiliriz sorusunun cevabına.

KENDİMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Kitaplar, Yığın, Edebiyat, Bilgi, Eğitim

Kitap okumak: Kitap okumak klişe gelebilir fakat kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Öyle ki kitap okumak beyni hızlandırır ve güçlendirir, daha akıcı konuşmamıza yardımcı olur, güzel bir diksiyona sahip olmamızı sağlar. Tabii tüm bunların yanı sıra bizleri bilgilendirir de. Bu yüzden kendimizi geliştirmek için mutlaka kitap okuma alışkanlığı edinmeliyiz.

Güncel olmak: Güncel olmak gelişmemiz adına oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır. Bunun için de Türkiye ve Dünya gündemini yakından takip etmeli ve gündemden bihaber olmamalıyız.

Ebook, App, Yasak, Kitap, Bilgisayar

Yeni bir dil öğrenmek: Dil öğrenmek insanlara birçok yeni iş fırsatı sağlar. Tabii bir tek bununla da sınırlı değil. En önemli organımız olan beynimizin hızlanmasını, çalışmasını kısacası pas tutmamasını destekler. Ayrıca farklı ırklardaki insanlar ile tanışıp dost olmamıza da yardımcı olur. Böylelikle daha sosyal bir insan oluruz.

Kurslara gitmek: Kurslara gitmek kendimizi geliştirmek adına yapabileceğimiz en güzel aktivitelerden biri. Çünkü sosyalleşir ve yeni deneyimler kazanırız. Ama burada dikkat edilmesi gereken bir konu var ki o da şu: İlgi alanımıza giren kurslara gitmek. Bu sayede gittiğimiz kurslardan daha çok verim ve zevk almış oluruz.

açık hava, berrak su, boş zaman, deniz içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Spor yapmak: Her insan spor yapmayı hayatına bir şekilde uyarlamalıdır. Çünkü spor yapmak zinde kalmamızı, daha sağlıklı olmamızı ve daha genç görünmemizi sağlar. Fakat spor denilince akla ağırlık çalışmak ya da kas yapmak gibi durumlar gelmemelidir. Günde yapılan yarım saatlik yürüyüşler, koşuşlar veya ufak egzersizler de spor yapmaya giriyor zaten.

Beyaz Yüzük Fatura çalar Saat

Güne erken başlamak: Erken uyanmak kendini geliştirmiş ya da geliştirmek isteyen insanların bir rutini haline gelmiştir. Çünkü bu insanlar en kıymetli zamanlarını uyuyarak harcamak istemezler. Bundandır ki erken uyanmayı bir hayat felsefesi haline getirerek uykudan geriye kalan vakitlerini kendilerini geliştirme yolunda harcarlar.  

Hobi edinmek: Hobi edinmek farklı uğraşlar edinmemize ve eğlenceli vakitler geçirmemize yardımcı olur. Bu yüzden her insanın en az bir tane zevk aldığı hobisi olmalı.

Üretken olmak: Kendimizi nasıl geliştiririz sorusuna verilecek en güzel cevaplardan birisi de üretken olmak. Sebebi ise kendini geliştirmiş ya da geliştirme yolunda olan insanların kendilerini üretken olmaya adamalarıdır. Bu bir kitap yazmak, bir şiir yazmak, bir resim yapmak ya da herhangi bir el uğraşı da olabilir.

  1. ağaç, aşağı bakmak, ayakta durmak, beğenmek içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Yeni yerler gezmek ve görmek: Çok okuyan insan kadar çok gezen insan da bilir. Bu yüzden yeni yerler gezmek ve görmek kendimizi geliştirmek için en güzel aktivitelerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir