Kendini Sevmek 

 Kendini Sevmek 

Pek çok insan için kendini sevme terimi abartılıdır ve bunun ne kadar önemli olduğunu görmezden gelir. Kendini sevmek denildiğinde sürekli yoga ve meditasyon yapan, kişisel gelişim kitaplarından başını kaldırmayan ya da olumlama yapankişiler aklımıza gelmemelidir. Şöyle ki, kendini sevmenin açılımı çok daha kapsamlıdır.

Çoğumuz uzun saatler boyunca çalışır, dinlenmeyi adeta unuturuz. Bu dünyaya yalnızca işe gitmek, üretmek, çalışmak için gelmişiz gibi davranıyor ve farkına bile varmadan kendimize çok yükleniyoruz.

Sevgi ve aşk, bizi bu hengameden koruyan robot gibi çalışmamızı engelleyen ve bizi kendimize getiren tek şeydir. Her insanın sevilmeye ihtiyacı vardır. Sevgi için her zaman şartların olgunlaşmasını bekleyemeyiz. Zaten kendini sevme kavramı da işte burada devreye girer. Kendini seven kişiler, mutlu olmak için kesinlikle başkalarına bağımlı kalmazlar ve kendi kendilerine de mutlu olmayı başarırlar.

Kendini sevmek kimilerinin düşündüğü gibi bencillik değildir; sadece kendini ilk sıraya koymak ve kendine karşı acımasız olmamaktır. Sevdiğimiz kişiler herhangi bir hata yaptığında onları kolayca affedebiliriz. Fakat kendimiz bir hata yaptığımız zaman sürekli kendimiz suçlu hisseder ve kendimizi yer bitiririz. O yüzden kendimizi sevmeye başladığımızda, insan olduğumuzu ve hata yapmanın gayet doğal olduğunu anlarız. Kendimize karşı, başka insanlara olduğu gibi kibar davranmalı, hata yaptığımızda kendimize kızmamalı ve kendimizi sevmeliyiz.

Kendini sevmenin, kişiye birçok faydası vardır. Kendimizi sevmeyeilk adımı attığımızda dünyaya bakış açımızı da değiştirmiş oluruz. Kendini sevmek hayata daha olumlu bakmamızı sağlar.

  • Kendini sevmeninbaşka bir faydası da, bizigüzel alışkanlıklar kazanmaya  teşvik etmesidir. Kendini sevmek, bedenimizi, ruhumuzu ve zihninizi sevmektir.
  • Kendini sevmenin diğer faydası zihin sağlığımızı korumaktır. Kendini seven insanlar kaygı bozukluğu ve depresyon gibi durumlar yaşamazlar.
  • Kendimizi sevmeyi öğrenmek ayrıca stresi azaltır, ertelemeyi azaltır ve işinize daha fazla odaklanmanızı sağlar.
  • Kendimizi öncelik listenizde ilk sıralara koymak kendimizi sevmenin en belirgin özelliğidir. Yani ilk önce kendimize değer vermeli ve kendi isteklerimize öncelik vermeliyiz.

Kendini sevmek, mutluluğun özetidir ve mutlu bir insan, hayatın tadını çıkararak etrafındaki insanları da mutlu etmeyi başarır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın