× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

DAHA MUTLU BİR HAYAT SÜRMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER.

Günümüzde maalesef birçok insan yaşadığı hayatı; rutin, sıkıcı ve huzursuz olarak tanımlamakta. Çağın getirdiği teknoloji ve yenilikler insan hayatını oldukça kolaylaştırmıştır. Bu yeniliklere alışan insanoğlu kolaylığı rutinleştirip tembelleşmiştir. Genellikle tembelliğe alışan insanlar rutin zannettikleri bazı önemli olaylara alışmış gözlerle bakar ve yorumlarlar. Aile ve çevredeki otoritesini sözde ön plana koyan insanlar genellikle , “bu benim hayatım” bilincine sahip değillerdir.  Çoğu insan sevdiği işi yapmak yerine daha yüksek gelirli ve çevrelerinde daha gösterişli sandıkları işi yapabilmek için çabalarlar. Toplum önünde makam sahibi olarak görülseler de bu içlerinde onlara mutluluk vermez.

Kural 1: sevdiğin işi yap

             İnsanlar geçmişten bu yana özgüven problemleriyle yaşamışlardır. Bazı insanlarda pek sorun yaratmasa da, toplumun bir kısmı bu problemden oldukça ağır bir incinme senaryosu ile karşı karşıya kalabiliyor.  Ailede başlayabilecek bu problem, çalışma ortamında veya okul gibi toplu ve sosyal mekânlarda da başlayabilir. Bu durumlarda insanlar kendilerinin ne kadar değerli ve eşsiz biri olduğunu hatırlamalı ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir negatif düşünceyi zihninde alt etmelilerdir.

 Kural 2:  Kimsenin üzerinde baskı kurmasına izin verme, kendi değerini en çok sen bil.

            İnsanlar mutlu olabilmek için birilerinden övgü, ilgi ve saygı beklemek zorunda değillerdir. Elbette bu davranışlar insanın egosunu okşayarak iyi hissetmesini sağlayabilir ve geçici mutluluklar verebilir. Fakat insanlar alıştığı yerden ya da kişiden ilgi veya sevgi alamadığı zaman daha güçlü bir psikolojik yıkımla karşı karşıya gelir.

Kural3:  Kişilerden ilgi, övgü ve saygı kazanmaktan çekinmeyin fakat kimsenin ilgi, övgü ve ya saygısına muhtaç olduğunuzu da düşünmeyin. Hayatta milyonlarca insan var ve bir eşiniz daha yok kendinizi herkesten fazla sevin

.

İnsanlar çevrelerine küçük iyilikler yaparak mutlu olabilen varlıklardır.  Yapılan bu iyilikte çıkar ve takdir beklenmezse insan onay ve teşvik almadığında hayal kırıklığına uğrayarak psikolojik bir çöküntü yaşamaz. Yaptığı iyilik takdir edilir ve beğeni görürse de beklenmedik bir mutluluk yaşar.

Kural 4: çıkar gütmeden küçük iyilikler yap ve en çok kendi kendini takdir et.

            İş ve uğraşların insana tatlı yorgunluklar verdiği bir gerçektir.  İnsanlar kendilerine sevdikleri hobiler bulduklarında boş vakitlerini değerlendirmiş oldukları kadar ortaya çıkan üründen memnun kaldıklarında müthiş bir haz ve mutluluk duyarlar.

 Kural 5: Boş vakitlerinizde hobiler edinerek kendinizi geliştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir