× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknoloji İle Kişisel Bilgilerin Korunması
Hayatımıza teknoloji ile ilgili bir sürü cihaz, web sitesi ve mobil uygulama gibi bir çok platform ortaya çıktı. Teknolojinin temel amaçlarından birtanesi bireyin yükünü hafifletmek ve hayatını kolaylaştırmak diyebiliriz. Peki teknolojiyi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz;
1-TC kimlik numarası paylaşmamak;
İnternet üzerinde bir çok legal ve illegal websiteleri mevcuttur. Bu siteleri kullanabilmek için kayıt olmanız gerekebilir ve bu durumda ilk adımınız kişisel verilerinizi korumanız sağlıklı olur. Yeni bir başlığa değinmek gerekirse sıfatları “Hacker” denilen insanlar websitesi üzerinden üye olunan bireyin verdiği bilgilere erişebilir. Bu bilgilerinle sizin adınıza istenmeyecek şeyler yapabilir.
2-Mobil uygulama içerisinde kredi kartı bilgisi vermemek;

Mobil uygulama yazılımcıları rahatlıkla insanları kandırabilirler. Bu uygulama içerisinde kart numarası, kart şifresi vb. özel bilgilerin paylaşılması uygulama içerisinde sunucu sahibine aktarılır ve sunucu sahibi sizin özel bilgilerinize rahatlıkla ulaşabilir.
3-Güvensiz sitelerden alışveriş yapmamak;
İlk olarak bu siteler veya uygulamalar alışveriş yapan bireyin adresini kolay bi şekilde öğrenip hırsızlık, gasp, soygun gibi çeşitli aktivitelerde bulunabilir. Bu alışveriş diye adlandırılan site veya uygulamalar kart bilgilerinizi kopyalayabilir ve sizi dolandırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir