× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

 İnsanın kendini geliştirmesi, belirli alanda yetiştirmesi için farklı yollar bulunuyor.Öğrenme sadece okul veya kitap yoluyla olmuyor. Sinema sektöründe kişisel gelişim üzerine film çeşitleri bulunuyor. Bu filmler kişisel gelişime katkıda bulunabiliyorlar. Uzun yılların yaşanmışlıkları, deneyimleri kişisel gelişim ve motivasyon filmleri olarak izleyicilere aktarılıyor. Kişisel gelişiminize katkıda bulanabilecek,motivasyonunuzu artıracak filmleri sizler için derledik.

 Kişisel gelişim filmleri, bir hayat hikayesini, yaşanmışlıkları, olaylar karşısında nasıl davranıldığını/davranılması gerektiğini ortaya koyan özel filmlerdir. Olaylar karşısında çözüm yolları sunması bakımından önemlidirler. Bu konuda Hollywood, Bollywood, Yeşilçam sinemalarında bu konuda unutulmayan birçok film bulunuyor.

 Kişisel Gelişim Konulu Filmler

 Eğitim-öğrenme hayat sürdükçe devam eden bir olgudur. Öğrenme konusunda birçok materyal bulunuyor. Filmler öğrenme materyallerinden biridir. Her filmde izleyici kendinden bir parça bulur. Filmler kategorilere ayrılıyor. Kişisel gelişim kategoriler arasında özel bir yere sahiptir.

 Kişisel gelişim filmleri, bir hayatı,olayı özel olarak işlerler. Örneğin otistik olan bir çocuğun/adamın hayatını ele alırlar. Karşılaştığı zorluklar, zorluklarla nasıl başa çıktığı, toplumun bakış açısı gibi unsurlar öne çıkarılır. Otizm gibi evlilik, yalnızlık, aile, iş, okul gibi hayatın önemli unsurları filmlerin ana temasını içerir.

 Kişisel gelişim filmleri izleyiciye azim,umut, güven, güç verme konusunda öne çıkarlar. Film sonunda başınıza gelen/gelebilecek durumlar karşısında nasıl hareket etmesi hususunda bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Geçmiş yıllarda yayınlanmış kişisel gelişim filmleri youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Film&dizi platformu olan Netflix’e üye olarak,

 kişisel gelişim filmleri netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

 Kişisel Gelişim Film Önerileri

 Öğrenmenin en önemli unsurlarından biri görsel öğrenmedir. Bu nedenle eğitimde görsellikten etkin şekilde yararlanılıyor. Filmler, görsel öğrenmenin başka bir yoludur. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız kişisel gelişim kitaplarıyla birlikte konusu kişisel gelişim olan filmler size yardımcı olacaktır. Hayata bakış açınızı değiştirecek, yaşamadan deneyim sahibi olabileceğiniz kişisel gelişim film önerileri şunlardır;

 1- Umudunu Kaybetme (2006)

  Chris Gardner (Will Smith), küçük oğluyla yalnız yaşayan bir pazarlamacıdır. Eşi terk etmiş, ev sahibi evden atmıştır. Oğlunun sevgisiyle ayakta durmaktadır. Film zorluklara karşı ayakta durmayı, yenilgiyi kabul etmemeyi, azimle savaşmayı izleyiciye aktarıyor. Özellikle hayallerinin peşinden koşmak isteyen kişilere motivasyon desteği sağlıyor.

 2-Şahane Hayat (1946)

 George Bailey (James Stewart) iflasın eşiğine gelmiş bir iş adamıdır. İntihar edeceği sırada bir melek hayatını kurtarır. Ona ikinci bir şans verir. Bailey, farklı bir dünyada yaşamaya başlar. İkinci bir şans ve iyilik konularını işlemesi bakımından izlenecek filmler arasındadır.

 3- Forrest Gump (1994)

 Forrest Gump (Tom Hanks), IQ’su düşük bir gençtir. Doğduğu günden ölümüne kadar geçen sürede yaşadıkları, yeteneğini nasıl kullandığı, kendini nasıl ifade ettiği filmde detaylı şekilde ele alınmış. Toplum içinde aykırı biri olsanız da kendinizi geliştirip, yılmadan çalışmanız konusunda motive ediyor.

 4- Akıl Oyunları (2015)

 Bir matematik dehası olan John Nash (Russel Crowe), aynı zamanda bir şizofreni hastasıdır. Bir hastanın hastalığına bakış açısı, bunu yenmek için çabası hem doktorlara hem de bu hastalığı yaşayan kişilere güzel rol örnek olmuştur.

 5- Değişim (The Shift-2009)

 Amerikalı ünlü yazar Wayne Dyer, “Kendi Kendine Yardım” kitabından hareket ederek, insanlara yardım ediyor. Filmde rehberlik ettiği insanlara, kendilerini bulmaları konusunda yardımcı oluyor. Kendi içinize dönmeniz, kendinizi keşfetmeniz konusunda rehber alabileceğiniz bir filmdir.

 6- Yenilmez (Invictus-2010)

 Nelson Mandela (Morgan Freeman), Güney Afrika başkanı olduğunda sporun uluslararası birleştiği özelliğinden yararlanmak istiyor. Bunun için ragby milli takım kaptanı François Piennar (Matt Damon) ile bir anlaşma yapıyor. Başkan ve kaptanın çalışması, azmiyle bir takımın nasıl dünya şampiyonu olduğunun hikayesi kişisel gelişim ve başarı filmleri arasında yerini alıyor.

 7- Büyük Açık (2015)

 Film 2007-2010 yılları arasındaki finansal krizi işliyor. Finans sektörü dışındaki 4 girişimci, kurum ve kuruluşların göremediği ekonomik çöküşü görürler. Finans sektöründeki karakterleri, davranışları, modern bankacılığın hassas noktaları izleyiciye aktarılıyor.

 8- Whiplash (2014)

 Andrew Neiman (Miles Teller), küçük yaşlardan beri ünlü bir baterist olma hayalini kurmaktadır. Bunun için konservatuara gider. Fakat hocası Fletcher (J. K. Simmons) çok katı, öğrencilere kötü davranan biridir. Andrew, baskı ve yıldırmalara aldırmayarak, kendini geliştirmeye karar verir.

 9- Vatandaş Rıza (1970)

 Cüneyt Arkın’ın başrolünde oynadığı filmde haksızlığa, zorbalığa karşı sıradan bir vatandaşın verdiği mücadele ele alınıyor.

 Kişisel Gelişim Animasyon Filmleri

 1- Rüzgarlı Vadi (1984)

 Geleceğin dünyasında büyük bir yıkım yaşanmış, doğal yaşam yok olmuştur. İnsanlık da yok olma tehlikesi altındadır. Az sayıdaki insanlar arındırılmış adalarda yaşıyorlar. Bu adalardan birinin lideri olan Prenses Nausicaä doğa üstü güçleriyle topluluğunu hayatta tutmaya çalışıyor. Bütün olumsuzluklara karşı umudun yitirilmemesi, ayakta durmaya çalışılmasını işlediğinden kişisel gelişim çizgi filmleri arasında yerini alıyor.

 2- Aslan Kral (1994)

 Aslan yavrusu Simba’nın tek başına kötülüklerle ve kötülerle dolu bir ormanda nasıl hayatta kaldığını anlatan animasyon film kişisel gelişim açısından rol örnek alacak türdendir. Simba’yla birlikte izleyici de sorumluluklarını öğrenecek, bunları üstlenme ve sorunların üstüne gitme konusunda kendisinde motivasyonu bulacaktır.

 3- Ratatouille (2007)

  Bir farenin ünlü bir aşçı olma yolundaki azimkar tavırları olaylar karşısında peşin yenilgiyi kabul edenlere karşı kişisel gelişim farkındalık filmleri arasında kendini gösteriyor. Bütün olumsuzluklara karşı, dik duruş ve azimkar bir tavırla hedefinize gitmenizde size rol örnek oluyor.

 4- Mulan (2009)

 Savaş döneminde Çin ordusuna sadece erkekler katılabilmektedir. Fakat askeri alanda çok yetenekli olan Mulan adında bir genç kız, erkek kılığına girerek orduya katılır. Azim ve cesaretle, zor görünen işlerin üstesinden gelinebileceğini izleyicilere aktarıyor.

 Çocuklara yönelik kişisel gelişim kısa film dalında animasyonlar bulunuyor.

 1- Farklı Olmanın Bedeli

 2- Alike

 3- Küçük Bir Adım

 4- Her Avusturyalı İçin Bir Kutu Fasulye

 5- Hediye internetten veya Youtube üzerinden çocuklarınıza izletebileceğiniz kısa filmlere örnektir.

 Kişisel Gelişim Motivasyon Filmleri

 1-Sosyal Ağ (2010)

 İş hayatına atılmak için yeterli motivasyona sahip olmak isteyenler için kişisel gelişimi destekleyen filmler arasındadır. Sosyal medya aracı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatı anlatılıyor. Gençlik yıllarından Facebook sosyal ağını kurup, geliştirmesine kadar önüne çıkan engeller, engeller karşısında sergilediği duruş izleyiciye aktarılıyor.

 2- Steve Jobs (2015)

 20. yüzyılın dahilerinden, Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs’un hayat hikayesi ele alınıyor. Jobs, günümüzde de birçok girişimcinin hayallerini süslüyor. Basit bir girişimciden dünya devine geliş aşamaları izleyiciye aktarılıyor.

 3- Kurucu (2016)

 Ray Croc (Michael Keaton), bir pazarlamacıdır. Girişimcilik ruhuna sahip olan Ray, Mcdonald’s kardeşlerin işlettiği fast food işletmesini bir restoranlar zinciri haline getirmesi konu ediliyor. Girişimcilik ruhuna sahip, atılmak için fırsat bekleyenlere motivasyon açısından rehberlik edecektir.

 4- Queen of Katwe (2016)

 Katwe, Ugandalı bir genç kızdır. Gecekonduda yaşamasına rağmen satranca olan ilgisi onu yıldırmayacaktır. Gece kondu ortamından satranç ustalığına giden azimli bir yol izleyiciye motivasyon sağlayacaktır.

 5- Efsane Adam (The Word’s Fastest Indian-2005)

 Bir halk kahramanı olan Burt Munro’nun peşinde koştuğu hayalleri, çevresiyle yaşadığı sorunlar karşısında azimle mücadele etmesi işleniyor.

 6- The Company Men (2010)

  Ben Affleck , Kevin Costner , Chris Cooper ve Tommy Lee Jones’un başrollerinde oynadığı film, iş hayatındaki olumsuz gelişmeler karşısında sergilenen davranışları ele alıyor.

 Kişisel Gelişim Komedi Filmleri

 1- Genç Çıraklar (2013)

  Nick (Owen Wilson) ve Billy (Vince Vaughn) bir şirkette çalışan iki pazarlama elemanıdır. Dijital dünyaya ve teknolojiye ayak uyduramadıkları için işlerinden kovulurlar. Yeni bir işe başvururlar. Fakat rakipleri hem kendilerinden genç hem de alanlarında uzmandırlar. Bu durum ikiliyi yıldırmayacak, tecrübelerine dayanarak iş dünyasında ayakta durmaya çalışacaklardır. Zorluklar karşısında yılmadan ayakta durabilmeyi anlatması bakımından önemli bir çalışmadır.

 2- Şeytan Marka Giyer (2006)

 Andrea Sachs (Anne Hathaway), yeni mezun bir gazetecidir. Büyük hayalleri vardır. Miranda Priestly (Meryl Streep’in yanında asistan olarak çalışmaya başlar. Ancak acımasız ve katı patronunun yanında yer edindikçe kendi dünyasından, çevresinden uzaklaşacaktır.

 3- Carrie Pilby (2016)

 Carrie Pilby (Bel Powley) üstün zekalı bir genç kızdır. Topluma ayak uydurma yolundaki çabaları, denediği yöntemler ele alınıyor.

 4- Sosyete Şaban (1985)

 Kemal Sunal ile Perihan Savaş’ın başrollerinde olduğu filmde, bir insanın şartlar karşısında nasıl değişebileceğini anlatması bakımından kişisel gelişim filmleri yerli dalında önemli yere sahiptir.

 Kişisel Gelişim Aşk Filmleri

 1- Şifacı (2016)

 Alec Bailey (Oliver Jackson), elektrik mühendisidir. Yerleştiği bir kasabada “şifacı” olarak ünlenir. İyileştirme yeteneğini kullanma, yeni bir hayata alışma konusunda yardıma ihtiyacı vardır.

 2- Gizli Güzellik (2016)

  Başrollerinde Will Smith, Edward Norton, Keira Knightley’in rol aldığı umutsuzluktan, yeni bir umudun doğması ele alınıyor.

 3- Son Dans (2003)

 Patrcik Swayze, Lisa Niemi, George de la Pena’nın başrollerde olduğu filmde, dans şirketini kurtarmak isteyen bir çiftin hikayesi anlatılıyor.

 4- If Only (Keşke-2013)

 Jannifer Love Hewitt, Paul Nicholls’un başrollerinde oynadığı film hatalarından ders almayan bir sevgilinin aynı günü tekrar yaşamasını ele alıyor.

 Kişisel Gelişim Hint Filmleri

 1- 3 Aptal (3 İdiots(2009)

 Rancho (Amir Khan), Farhan (R. Madhavan), Raju (Sharman Joshi) Hindistan’ın ünlü mühendislik okullarından birinde öğrencidirler. Rancho, okulun katı kurallarına karşı isyankar tavırlar sergiler. Farhan ve Raju ise aile baskısıyla okuldan mezun olmak zorundadırlar.

 Rancho, keskin zekasıyla ve baskıya karşı direnerek eğitim sisteminin yanlışlığını anlatmaya çalışıyor. Eğitim sistemine farklı bir bakış açısı sunmasıyla kişisel gelişim için izlenecek filmler arasında yer alıyor. Olaylar, baskılar karşısında dirayetli davranmayı, dik duruş sergilemeyi anlattığından kişişel gelişim filmleri arasında yerini almıştır.

 2- Dangal (2016)

 Başrolünde Amir Khan’ın oynadığı filmde, bir genç kızın erkek sporu denilen güreşte dünya şampiyonluğuna uzanan zorlu yolculuğu işleniyor.

  3- Mahanati (2018)

 Bir dönem Hindistan sinemasına damga vurmuş, aktris Savitri’nin yaşam hikayesi anlatılıyor.

 4- Peranbu (2018)

 Kızına yabancı bir baba ile spastik özürlü kızı arasındaki ilişki, toplumun onları dışlaması, duygusal bağlar kurulması açısından kişisel gelişim filmleri arasında önemli bir yere sahiptir.

 Ödüllü Kişisel Gelişim Filmleri

 1- Ölü Ozanlar Derneği (1989)

 Welton Academy, katı kuralları olan, baskıcı bir okuldur. John Keating (Robin Williams) edebiyat öğretmeni olarak bu okula atanır. Sıra dışı eğitimiyle, öğrencilere yaklaşımıyla öğrenciler arasında sevilmeye başlar. Müfredata uymayan eğitim sistemi, okul idaresince hoş karşılanmaz. Öğrencilerin kendilerini bulmaları, ifade etmeleri, eğitime farklı bir bakış sunması bakımından kişisel gelişim izlenmesi gereken filmler arasında yerini alıyor.

 2- Rocky (1975)

 Spor dalında ilerlemek, kendini geliştirmek, motive sahibi olmak isteyenler için ideal bir filmdir. Kendi halinde sıradan bir boksör olan Rocky Balboa (Slvestre Stallone)’nın şöhret basamaklarını nasıl tırmandığını anlatıyor.

 3- Can Dostum (1997)

 Will Hunting (Matt Damon), matematik ve fizik dahisi olmasına rağmen sorunlu bir hayatı vardır. Lise öğretmeni (Robin Williams) ona yardım eli uzatır. Sorunlu ve asi bir öğrencinin kendini bulması, yardım almasıyla başarının nasıl geldiğini gösteren örnek filmlerden biridir.

 4- Cesur Yürek (Bravehart-1996)

 İskoçya’nın bağımsızlığını kazanmasında büyük rol oynayan William Wallace (Mel Gibson)’un bu yolda yaşadığı zorluklar, strateji ve savaşları konu alınıyor. Bir avuç kişiyle başlayan isyan dalgası, büyük bir orduya dönüşmesiyle nelerin kazanıldığı izleyiciye aktarılıyor. Baskı ve zulme karşı dik durmanın, metanetini korumanın önemini anlatması bakımından kişisel gelişim filmleri en iyi senaryolar arasında yerini alıyor.

 5- Billy Elliot (2000)

 Küçük bir kasabada balet olma hayallerini kuran yoksul bir ailenin çocuğunun hayat hikayesi anlatılıyor. Bir maden işçisinin oğlu olan Billy Elliot, bütün gelenekleri karşısına alarak balet olma yolunda azimle ilerleyişi kişisel gelişim film dalında önemli bir yere sahiptir.

 Kişisel Gelişim Film Replikleri

 1- Umudunu Kaybetme; Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma; git ve al, o kadar!

 2- Forrest Gump; Normal olmak zorunda değilsin. Dışarı çık ve hayallerini gerçekleştir.

 3- Efsane Adam; Hayallerinin peşinden gitmezsen bir sebzeden farkın kalmaz.

 4- The Company Men; Ben bunu başaracağım; çünkü benim cesaretim, inancım ve isteğim var!

 5- Ölü Ozanlar Derneği; Eğer, insan güvenle hayallerinin peşinden giderse, hiç beklemediği bir başarıyla karşılaşır.

 6- 3 İdiots; Mükemmeli yakalamaya çalışın, o zaman başarı zaten sizi kovalar.

 7- Yenilmez (Invictus); Ben kendi kaderimin efendisiyim. Ruhumun kaptanı benim.

 8- Ratatouille; Geride bıraktıklarına odaklanırsan, önünde seni bekleyenleri göremezsin.

 9- Rocky; Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun? İşte kazanmak böyle bir şey!

 10- Akıl Oyunları; Hayatta risk alana kadar gerçek kimliğinizi asla öğrenemezsiniz.

 Psikoloji ve Kişisel Gelişim Filmleri

 1- Hayatımızın En Güzel Yılları (1946)

  II. Dünya Savaşı sonrasında evlerine dönen üç Amerikan askeri, topluma karışmakta zorluk yaşarlar. Film,savaştan ziyade askerlerin ruh haline odaklanıyor. Sivil hayata yabancılaşmaları, çevrelerinin onlara yaklaşımları psikolojik açıdan detaylı işlenmiş.

 2- Bir Rüya İçin Ağıt (2000)

 Harry, uyuşturucu müptelası bir gençtir. Annesi Sara, televizyonda yarışma programları izleme bağımlısıdır. Harry arkadaşlarıyla birlikte uyuşturucu batağında batarken, annesi yarışmada verilen elbiseye girebilmek için zayıflama haplarını almaya başlar. Film; Anne ve oğlunun birbirinden uzaklaşmaları, arkadaşların birbirleriyle olan ilişkilerini anlatan kişisel gelişim psikoloji filmleri arasında önemli bir yere sahiptir.

 3- Temple Grandin (2010)

 Temple Grandin otistik bir kadındır. Otistik olması nedeniyle ailesi ve çevresi tarafından başka gözle görülmüş, hep yanlış anlaşılmıştır. Grandin, toplum bakışına aldırmadan bulunduğu çevrede kendini yetiştirerek bilim insanı olma yolunda ilerliyor.

 4- Rain Man (1988)

 Otistik bir ağabey, miras derdinde kardeşinin hikayesinin anlatıldığı psikolojik drama kişisel gelişim filmidir. Düşünceleri, hayata bakış açısını değiştirme bakımından önemli senaryoya sahiptir.

 5- Kör Nokta (2006)

 Çocukluğu zorluklarla, baskıyla geçen bir çocuğun Ulusal Futbol Liginin en önemli oyuncusu olma yolundaki zorlu yolculuğu ele alınıyor.

 Kişinin hayata sağlam adım atması, motivasyon kazanması adına yardımcı olan kişisel gelişim filmleri bulunuyor. Her biri başarı hikayesini anlatıyor. Olaylar karşısında yılmamayı, hayallerinin peşinde koşmayı izleyiciye aktarıyor. Kişisel gelişim filmleri her yaştan, meslekten insana hitap ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir