× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bu konu hakkında bilgi vermeden önce sizi biraz  geçmiş zamana filmciürmem lazım.Bilgisayarların bizim bildiğimiz görüntüde olmadığı zamanlar.Yani 2. Dünya savaşsı yılları.İsmi Enıac.Sadece hesaplama yapabilen bir makine.Çok duymuşsunuzdur ilk bilgisayarların oda büyüklüğünde olduklarını.Ama ben size bilindik kelimeler kullanmadan özgün bir şekilde açıklayacağım.

O büyük bilgisayarların görevlerini maddeler halinde size açıklayalım.

1-)TOPLAMA

2-)ÇIKARMA

3-)ÇARPMA

4-)BÖLME

Bu muydu dediğinizi duyar gibiyim ama öyle değil.Şuanda kullandığımız akıllı telefonlar,tabletler,pcler,televizyonlar yani aklınıza gelebilecek ne kadar elektronik eşya varsa onun temeli eniag dır.

Günümüzde bilindik programlama dilleri vardır.Mesela c# ya da java ve yahut javascript.Programlama dilleri çoğaltılabilir ama işlevleri aynıdır.Biz bu programlama dillerini kullanarak makine kodlayabilir ve onu isteğimiz şekilde çalışmasını sağlayabiliriz.Nasıl kodlanıyor derseniz bu konunun dışında değerlendirmek daha güzel olur.Çünkü c# bir dönem konusu.Onu çok basit bir şekilde anlatamayız ama mantığını anlatabiliriz.

Mantık şudur;Değişkenler üretiriz sonra şart-kuşul cümleleriyle onlarla oynarız.Algoritmik bir düşünce yapısıdır kodlama.Sonra bugünkü kullandığımız gibi bilgisayar uygulamaları yada telefonunuzda olduğundan %99 emin olduğum whatshapp uygulamasını yapabiliriz.Kulvarı çok genişdir kodlamanın.

Onun için bizim için vazgeçilmez bir yerde yani hayatımızın merkezinde durur kodlama…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir