× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Hidradenitis Suppurativa yani bilinen ismi ile köpek memesi hastalığı kişilerin günlük hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir deri altı rahatsızlığıdır. Ağrılı süreçler, iltihaplı, irinli yaralar, bu rahatsızlığı daha da çekilmez hale getirir. Yapılan araştırmalara göre toplumun yüzde birlik kesiminde görülen köpek memesi rahatsızlığının kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Köpek memesi rahatsızlığı ciltte sürtünmenin meydana geldiği bölümler ile birlikte yağ bezlerinin bulunduğu alanlarda artış gösterir. Özellikle koltuk altı bölümünde görülme sıklığı oldukça fazladır.

Köpek memesi rahatsızlığı ilk olarak derinin altında meydana gelen ağrılı bezelye veya nohut büyüklüğünde şişliklerle kendini belli eder. Daha sonraki süreçle birlikte bu ağrılı bezeler çoğalarak yayılma gösterebilir. Bu rahatsızlığının kişilerin vücut tipine göre yağ miktarının artış gösterdiği bölgelerde ortaya çıkma eğilimi vardır.

Hastalığın Belirtileri

Tanı süreci 7 yıllı bulabilen bu uzun ve ağrılı süreçlere neden olan hastalık genel olarak 20 ile 25 yaş aralığında ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye değişse de hızlı bir şekilde ilerleme eğilimi gösterir.

Köpek memesi rahatsızlığı ilk olarak ağrılı küçük topaklar şeklinde gelişse de daha sonra iltihaplı apselere dönüşerek insanların günlük hayatlarını çekilmez hale getirir. İlerlemiş rahatsızlıklarda kötü kokulu irinler akabilir. Bunun dışında hastalığın meydana geldiği bölgede derinin üst kısmında varis benzeri şişlikler, izler veyahut çukurluklar meydana gelir. Hayatı çekilmez hale getiren, etrafa kötü kokular yaydığından dolayı insanları sıkılgan ve utangaç bir yapıya sürükleyen bu hastalık fark edildiği an hızlıca tedaviye başlanmalıdır.

Kronik bir deri rahatsızlığı olan köpek memesi 3 evreden meydana gelir. İlk evrede bir ya da daha fazla apse oluşumu gözlenir. İkinci aşamada meydana gelen ve sayıca artmış olan apseler kanallar yoluyla birbirlerine bağlanırlar. Hastalığın giderek arttığı ve irinlerin ortaya çıktı bu evrede insan hayatı ciddi olumsuzluklara maruz kalır. Son evrede ise hastalık tüm bölgeye yayılmış ve büyük bir yara haline gelmiş olur.

Bu hastalığın en belirgin özellikleri ilk etapta meydana gelen kaşıntı ve yanma hissi aşırı terlemedir. Daha sonra ise derinin altında küçük bezeler meydana gelir. Bu bezeler günlük hayatı rahatsız edecek derecede ağrıya neden olur. Daha sonra ise bu topakların deri altından kanallar yoluyla birbirine bağlanması ile derinin üstünde belirgin çukurlar, kabarmalar meydana gelir.

Köpek Memesi Hastalığının Tedavisi

Köpek memesi hastalığının tedavisi vakanın bulunduğu aşamaya göre değişiklik göstermektedir. Bu problemde erken teşhis tedavinin daha rahat ilerlemesi için oldukça önemlidir. Erken fark edilen vakalarda ilaç tedavisi uygulanarak oluşan bezelerin ilerlemesi engellenmeye çalışılır.

Bunun dışında enfeksiyon engelleyici olarak antibiyotik kullanılır. Bu bölgede bulunan yağ miktarını azaltmak için çeşitli ilaçlarla birlikte şişliğin azalmasını sağlayan ilaçlar kullanılır. İlerlemiş vakalarda ise lazer tedavisi ve elektro cerrahi müdahaleler tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir