× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Google’ın bir süredir test ettiği arama önerileri özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Yeni gelen bu özellik sayesinde kullanıcılar yaptıkları arama sorgularının benzerlerine daha kolay şekilde ulaşabiliyor. Sayfanın en altında yer alan ilgili aramalar kısmına da benzeyen bu yapının aslında ayrıldığı önemli bir nokta mevcut. Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar kutusu arama yapan kullanıcının karşısına değil de arama yaptıktan sonra tekrar sonuç sayfasına dönen kullanıcının karşısına çıkıyor. Böylece aslında mevcut olan yapının da daha işlevsel bir hale gelmesi hedeflenmiş oluyor.

Mevcut yapıda kullanıcı arama yaptıktan sonra karşısına çıkan sonuçlara tıklayarak ilgili siteye gidiyor ve sorgusunun karşılığını arıyor. Aradığını bulamayan kullanıcı geriye döndüğünde diğer sonuçlara bakmaya devam ediyor fakat bu süreçte yeni bir sorgu yapma hissi duymuyor. Google da böyle düşünmüş olacak ki giriş yaptığı sitede istediğini bulamayan kullanıcıya daha yakından ulaşabileceği farklı bir sorgu önerisi sunmaya başladı. En altta yer alan ilgili aramalar kısmı sayfanın sonuna kadar scroll yapmayan kullanıcı için birşey ifade etmiyordu.

Mantık şu; bir kullanıcı yaptığı sorgu sonucunda gittiği sayfadan istediği veriyi alamayıp geri dönüyorsa farklı bir sorguya ihtiyacı olabilir. Çünkü biz Google olarak aradığı anahtar kelimenin cevabının orda olduğunu düşünüyoruz, eğer yoksa sorgunun yanlış olduğunu düşünüyoruz ve sana farklı öneriler sunuyoruz.

Gelin şimdi bunu bir örnekle açıklayalım;

“Metafor nedir” diye bir arama yaptığımızda karşımıza çıkan sonuçlardan herhangi birine tıklıyoruz ve arama sonucuna geri dönüyoruz (Açılan sayfanın yüklenmesini beklemek zorunda değilsiniz, tıklamanız yeterli).

Geri döndüğümüzde tıkladığımız sonucun hemen altında görebileceğiniz bir kutucuk çıkacaktır. Bu kutuda bahsini ettiğimiz kullanıcıların yaptığı diğer aramaları göreceksiniz.

Hangi sonuca tıklarsanız tıklayın arama sonuçlarına geri döndüğünüzde size bahsi geçen diğer aramalar kutusunu göstermektedir. Fakat 2. sayfaya geçtiğinizde kullanıcıların yaptığı diğer aramalar kutusu sonuçlara geri dönseniz de artık sizi karşılamıyor.

Arama sorguları aynı olmasına rağmen bazen önerilerin farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu farklılığın veritabanında bulunan binlerce sorgudan en uygun 6 tanesini size sunmaya çalışmasından ya da ilgili sitenin aranan anahtar kelimeyle olan ilişkisini değerlendirdikten sonra yaptığı önerilerden kaynaklandığını düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir