Lamina Kaplama Nedir Ve Nasıl Yapılır

 Lamina Kaplama Nedir Ve Nasıl Yapılır

Lamina kaplama; dişlerdeki renk, şekil ve bir miktarda konum bozukluğunun dişlerin sadece ön yüzeyinin kaplanarak düzeltildiği bir estrtik diş hekimliği uygulamasıdır. Lamina dişi diğer kaplama çeşitlerinden ayıran 2 önemli fark vardır;

  • Birincisi; dişlerin sadece ön yüzeyine uygulandığı için sadece ön yüzeyinde küçültme işlemi gerektirir. Dişlerin yan yüzeylerine ve dile bakan iç yüzeylerine hiç dokunulmaz. Yani diğer kaplama uygulamalarına göre daha koruyucu bir yöntemdir.
  • İkincisi; diş yüzeyinde yapılan küçültme işlemi diğer kaplama uygulamalarında yer yer 1,5-2 mm’yi bulurken lamina diş uygulamalarında 0,5 mm civarındadır. Bu durum hem işlemi dişin yapısı için daha koruyucu hale getirir hemde küçültme işleminin mine düzeyinde olması diğer uygulamalarda karşılaşılan işlem sonrası hassasiyet ve ağrı problemini ortadan kaldırır.

  Halk arasında yaprak diş yada tırnak diş olarakta bilinen lamina kaplamalar ile;

  • Dişler arası boşluklar kapatılabilir.
  • Hafif düzeydeki çapraşıklıklar ortadan kaldırılabilir.
  • Dişlerin rengi değiştirilebilir.
  • Dişlerin formu değiştirilebilir.

Lamina diş fiyatları ise kullanılan malzemenin kalitesine göre değişmektedir. Diş hekimleri birliğinin belirlediği lamina diş fiyatları 738 tl iken serbest piyasada 400-1000 tl arasında fiyatlara yapılmaktadır.  Son zamanlarda diş üzerinde hiçbir aşındırma yapmadan lamina diş uygulamaları gündeme geldi. Yalnız bu uygulamanın kullanım alanı çok sınırlıdır. Çünkü diş yüzeyinde aşındırma yapılmadan lamina kaplamanın yapıştırılması haliyle dişi kalınlaştıracak ve kaba görünecektir. Dolayısıyla dişin işlem sonrası kaba görünmemesi için başlangıç boyutlarının olması gerekenden daha küçük olması gerekir. Yada kullanılan lamina malzemesinin çok ince olması gerekir.  Yaptırmak istediğiniz lamina kaplamaların kalitesinden bahsetmek gerekirse bu kalite farkını siz çoğunlukla farkedemezsiniz. Bu sebeple size önerdiğimiz, dişlerinizi, güvendiğiniz yada sizde güven uyandıran bir klinikte yaptırmanızdır.Aşağıdaki videoda lamina diş haricinde kullanılabilecek estetik kaplamalar için ihtiyaç duyulan diş küçültme işlemi anlatılmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın