× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknolojik ürünleri satın alırken mutlaka onların çeşitli özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bundan dolayı, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler de iyi bir ürün kullanmak isteyenler için son derece önemli olan bir konudur.

Çünkü laptopların donanım ve yazılım konularındaki tüm özellikleri, bu ürünlerin ne kadar kullanışlı oldukları konusunda kullanıcıya fikir veren detaylardır. Dikkat edilmesi önemli olan bu detaylar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

1.     Ana İşlemci (CPU) Modeli

Ana işlemci ya da teknik adı ile CPU, kullanıcı tarafından sisteme verilmiş olan komutları gerçekleştirme görevini yerine getirir. Bundan dolayı, belki de bilgisayarların en önemli parçalarının en başında gelir. İstenilen işlemin gerçekleşmesi ise mikro işlemcide bulunan AritmeticLogicUnit (ALU) yani Aritmetik Mantık Birimi tarafından bu komutların matematiksel ifadelere çevrilmesiyle olur.

Dolayısıyla laptopunana işlemcisinin kaçıncı nesil olduğu, temel frekans seviyesi, turbo frekans seviyesi, çekirdek adedi ve önbelleği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Genel olarak en son nesil işlemciler daha gelişmiş olsa da, daha eski bir nesle ait olan işlemciler son model ürünlerden daha iyi olabileceği için kesinlikle bu konuda detaylı inceleme yapılmalıdır.

Örneğin iyi bir işlemcinin sahip olması gereken minimum özellikler şunlardır: 6 çekirdek, 12 MB önbellek, 1.50 – 2.00 arası temel frekans, 4.50 – 5.00 arası turbo frekans. 

2.     Sabit Disk ve RAM Boyutu

Sabit disk boyutu, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesidir. Bu donanım özelliği, HDD (Hard Disc Driver) ve SSD (Solid State Driver) olmak üzere iki farklı türe ayrılmaktadır. Bu iki donanım özelliğinin sağladığı depolama alanının yaklaşık 256 GB ile 512 GB arasında civarında olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca SSD türündeki sabit disk parçalarının HDD türünde olanlardan daha iyi bir kullanım performansı sunduğu da söylenebileceği için, bu konuda seçici olmakta fayda vardır. RAM boyutunun ise en az 8 ya da 16 GB olması tavsiye edilir.

3.     Ekran Çözünürlüğü

Ekran, laptop için en önemli olan donanım parçalarından bir tanesidir. Dolayısıyla ekran çözünürlüğü de iyi bir kullanım için dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Bu çözünürlük değeri, satın alınacak olan laptop cihazının ekran boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Fakat yaklaşık olarak 15 – 16 inç civarındaki bir laptop için ekran çözünürlüğü değeri en az 1920 x 1080 piksel olmalıdır.

4.     Ekran Kartı Modeli

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer önemli konu ise ekran kartıdır. Satın aldığınız ürünün kullanım amacına bağlı olarak değişecek olan bu model genel olarak, oyun amaçlı kullanım için GTX GeForce serisinden, genel kullanım için ise AMD Radeon serilerinden olacaktır.

Ayrıca NvidiaGeForce serisi de hem oyun hem de başta iş amaçlı olmak üzere, yoğun kullanıma uygundur. Dolayısıyla ürünü ne amaçla kullanacağınızı önceden belirlemek ve ekran kartı konusunda da bu amaca uygun olarak hareket etmek gerekir.

5.     İşletim Sistemi

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise işletim sistemi olmaktadır. Satın alınacak olan ürünün güncel bir işletim sistemine sahip olması, bilgisayarın donanım kaynaklarının daha iyi bir şekilde yönetilmesini ve bundan dolayı da iyi bir kullanımın gerçekleşmesini sağlar. Şu an itibarıyla, satın alınacak bir laptopunişletim sistemi en az Windows 8 seviyesinde olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir