League of Legends Nedir

 League of Legends Nedir

League of Legends (LOL) Nasıl Oynanır? Minimum Sistem Gereksinimleri?

League of Legends bireysel ya da takım arkadaşları ile oynanan Riot Games tarafından geliştirilen online bir e-spor oyunudur. Türkiye, Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde League of Legends Ligi mevcuttur. League of Legends Nasıl Oynanır?

League of Legends oyunu sihirdar vadisi adı verilen arenada oynanır. Oyunda kırmızı ve mavi olmak üzere beşer kişiden oluşan iki farklı takımın merkez üstlerini yıkmaya çalıştıkları online oyundur.

Oyun herhangi bir takımın rakip takımının merkez üssünü yok etmesi ile son bulur. Bu merkez üssünü yok edebilmeleri için öncelikle koridorlarda bulunan kuleleri ve inhibitörleri yıkmaları gerekir. Oyuncuların kuleleri yıkmaları için gelen minyonları keserek kuleye atak yapmaları gerekir. Oyuncular minyonları keserek hem altın kazanırlar hem de seviye atlarlar. Ancak kuleler oyunculara hasar vererek öldürebilir. Bu nedenle rakip takımın kulesi ile aranızda size ait minyonların olması gerekmektedir.

Sihirdar vadisinde alt, üst ve orta koridor olmak üzere 3 koridor vardır. Ayrıca bu koridorların arasında orman adı verilen alan yer alır. Her koridorda toplamda 3 kule yer almaktadır. Üçüncü kuleden sonra inhibitörler gelir. Oyuncular bu kule ve inhibitörleri yok ettikten sonra merkez üssünü koruyan iki kule ulaşırlar. Bu kuleleri yok ettikten sonra merkez üssüne atak yapabilir ve oyunu kazanabilirsiniz.

Üst koridor için seçilecek şampiyonlar takımın en sağlamı olması gerekir. Üst koridor oyuncusu oyun boyunca minyonları keserek üst koridorda bulunan kuleleri yok etmeye çalışır. Takımının toplu yapacağı savaşlarda takımına gelecek kasarları en aza indirmek için destek karakteri ile birlikte takımı koruması gerekir.

Orta koridor oyuncu gelen minyonları hızlı bir şekilde keserek hem alt hem de üst koridora yardıma giderek bu koridorlarda oynayan oyuncuların rakip oyuncalara üstünlük sağlamasına yardımcı olmalıdır.

Alt koridora takımın en çok hasar vermesi gerek şampiyonu ve bu şampiyonu koruyacak destek karakteri oynanır.

Sihirdar vadisinde yer alan ormanda oynayacak oyuncu orman içinde yer alan canavarları keserek gelişmeli ve koridorlara baskın yaparak arkadaşlarını üstün duruma gelmesine yardımcı olmalıdır. Ormanda hem kırmızı hem de mavi takım için aynı canavarlar vardır. Ayrıca ormanda ejderhalar ve Baron Nashor yer almaktadır. Bu ejderhaları ve Baron Nashor kesen takımlar ekstra özellikler ve güçler kazanırlar.

League of Legends Oyununda Gold ve Eşya Durumu

League of Legends oyununda oyuncular minyonları ve ormandaki canavarları keserek gold(altın) kazanırlar. Kazandıkları bu altınlar ile kendi merkez üslerine ışınlanarak eşyalar alabilirler. Aldıkları eşyalarla güçlenirler ve rakiplerini daha kolay alt edebilirler.

League of Legends Nasıl İndirilir?

Oyunu indirmek için League of Legends resmi sitesine girerek ücretsiz oyna seçeneğini tıklıyorsunuz. Daha sonra gelen sekmede üye olduktan sonra başla tuşuna basıyorsunuz. Gelen sekmede oyuna giriş yapacağınız kullanıcı adını ve şifrenizi oluşturuyorsunuz. Kullanıcı adını ve şifrenizi oluşturduktan sonra gelen sekmeden Windows kullanıyorsanız Windows için indir kısmını tıklayarak indiriyorsunuz. Mac işletim sistemini kullanıyorsunuz alt kısmında Mac Yükleyicisini İndir kısmını tıklayarak indirebilirsiniz.

League of Legends Minimum Sistem Gereksinimleri

League of Legends Minimum Sistem Gereksinimleri Windows işletim sistemleri için şu şekilde olmalıdır.

  • Bilgisayarda kurulu olan işletim sistemi en düşük Windows 7 olmalıdır.
  • Bilgisayarınızda en az 2 GB’lık bir Ram bellek takılı olmalıdır.
  • Oyunu kurabilmeniz için dahili depolama alanında 12 GB’lık boş alan olması gereklidir.
  • Bilgisayarınızda oyunu donmadan ve kaliteli bir şekilde oynayabilmeniz için DirectX v9.0c programını yüklemeniz gerekmektedir.

Mac işletim sistemi kullananlar için minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir.

  • Bilgisayara oyunu yükleyebilmeniz için dahili depolama alanında 5 GB’lık boş alan olması gerekmektedir.
  • Mac’lerinizde kullandığınız en düşük Ram bellek kapasitesi 2 GB olmalıdır.
  • Ekran kartınızın en düşük NVIDIA GeForce 8600M GT veya eşdeğerinde bir model olması gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın