× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bir kurum, kuruluş ya da bireysel oluşumun misyonu ve vizyonunu öne çıkartarak diğer markalardan ayrı olduğunu vurgulamak için tasarlanan logo, dijital veya basılı pek çok alanda kullanılır. Farklı şekillerden, renklerden ve yazı karakterlerinden oluşan simgeler, bir markanın kurumsal kimliğin yansıtarak hedef kitlesine ilettiği en önemli mesajdır.

Logo Nedir?

Temel amacı marka ile hedef kitle arasında bir etkileşim sağlamak olan logolar, şirketin duruşunu ve imajını yansıtarak zihinlerde yer etmesine yardımcı olur. Markaların ve ürünlerin hatırlanabilmesini kolaylaştırarak diğerlerinden ayırt edilebilmesini sağlar. Kurum ve kuruluşları görsel olarak ifade ederken şirketinizin imajını direkt olarak yansıtan bir ayna gibidir.

logo-nedir

Logolar sadece ikonik çizimler ve sembollerin bir arada kullanılarak şekillendirilmesinden meydana gelir. Ayrıca bir oluşumu, topluluğu ve fikri de temsil eden simgeler, çeşitli görsel ögelerin bir araya getirilmesiyle tasarlanır. Fontlar, grafikler ve renkler kullanılarak oluşturulan logolar, amblemlerden farklı olarak firmanın ismini de ön plana çıkarır.

Çeşitli tasarım programları kullanılarak oluşturulan semboller, özgün çizimlerle bir kişi, ürün, hizmet veya işletmeyi markalaştırabilmenize yardımcı olur. Logo hazırlarken hem temel tasarım bilgisi hem de iyi düzeyde program bilgisi bilmeniz gerekir. Tasarım bilgisi markanızın kurumsal kimliğini yansıtabilmenizi sağlarken, program bilgisi dikkat çekici simgeler hazırlayabilmenize olanak tanır.

logo-ne-anlama-gelir

Markanızı diğer işletmelerden ayırarak imajını ortaya çıkaran logo tasarımları, kurumsal kimlik oluştururken kullanılan en temel stratejik çalışmalardan biridir. Kurumsal adınızı kullanmadan çeşitli semboller aracılığıyla tanınabilmenizi sağlar. Markanızı temsil eden logolar, akılda kalıcı bir şekilde tasarlandığı takdirde hedef kitlenize daha rahat ulaşabilmenize yardımcı olur, diğer markalardan farklılığınızı ortaya çıkarır.

Logo Tasarımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Markanızın imajını oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli aşama tasarımıdır. Kurumsal kimliğinizin temel parçası olan logoların profesyonel bir biçimde oluşturulması hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmenize yardımcı olur. Ürün ve hizmetlerinize özgünlük katarak markanızın görsel olarak zihinlerde yer etmesini sağlar. Peki logo tasarım nasıl yapılır? Gelin bu sorunun cevabını arayalım.

Logo tasarımı, tipografi modelleri ile çeşitli görsel ögeler kullanılarak oluşturulur. Hitap ettiğiniz kişilerin yaş aralığı, eğitim durumu ve benzeri birçok özellik doğrultusunda hazırlanır. Hedef kitlenin kültürel özelliklerinin de dikkate alınması mesajın doğru iletilmesi için önemlidir. Bu nedenle logonuzun görsel olarak etkileyici ve ilgi çekici bir görünüme sahip olması gerekir.

logo-tasarımı-nedir

Çeşitli tasarım uygulamaları ve programları kullanarak oluşturabileceğiniz simgelerinizin, hem anlaşılır hem de sade olması markanızın vizyonuna katkı sağlarken akılda kalıcılığı artırır. Ürün ve hizmetlerinizle özdeşleştirilen renkler ile imgeleri kullanarak kitlenizin markayla olan bağını güçlendirebilirsiniz. Detaylı tasarımların yerine minimal tarzda hazırlanan logoları tercih ederek hedeflerinize daha rahat ulaşabilirsiniz.

Özgün, farklı ve ayırt edici bir logo tasarımı, markanızın imajına katkıda bulunur. Müşterilerinizin aklında iyi bir izlenim bırakarak ne kadar kapsayıcı ve bütünleştirici çizgiye sahip olduğunuzu ifade eder. Gelişen teknoloji sayesinde pek çok tasarım programı ile oluşturabileceğiniz simgeleri görsel ögelerin yanı sıra sadece harflerden ve kelimelerden de oluşturabilirsiniz.

logo-tasarımı-nasıl-yapılır

Logo tasarım sürecinde hem hedef kitlenizi hem de diğer kurumları yani rakiplerinizi iyi gözlemlemeniz ve analiz etmeniz önemlidir. Ardından doğru fontu ve rengi seçerek markanızın imajını istediğiniz şekilde kurgulayabilirsiniz. Farklı tarzlarda birden fazla tasarlayarak anket ve benzeri yöntemlerle logolarınızın insanlar üzerinde oluşturduğu algıyı ve tepkiyi analiz edebilirsiniz.

Logo Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo; markanızın, ürün ve hizmetlerinizin yüzüdür. Bu nedenle logo tasarımı yaparken kurum veya kuruluşunuzun duruşunu ve imajını dikkate almanız gerekir. Geliştirilen birçok online site ve yazılım sayesinde istediğiniz türde bir logoyu kolaylıkla tasarlayabilirsiniz. Tasarım platformlarında bulunan örneklere göz atarak yeni fikirler edinebilir, markanız ile hedef kitleniz arasında bir etkileşim kurabilirsiniz.

logo-tasarlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Logo tasarımınızı grafik araçları aracılığıyla kendiniz yapabileceğiniz gibi alanında uzman profesyonel kişilerden destek alarak da oluşturabilirsiniz. Logo tasarım fiyatları doğrultusunda çeşitli şablonlara sahip ücretli ve ücretsiz platformları kullanabilirsiniz. Markanızın vizyonunu ortaya koyan, etkileyici ve ilgi çekici bir logo tasarımı yapmak istiyorsanız şu maddelere dikkat edebilirsiniz:

logo-tasarım

En İyi 5 Ücretsiz Logo Tasarım Web Sitesi

Canva

Canva, geniş şablonuyla istediğiniz bir türde logo tasarımı yapma imkânı sunar. Profesyonel olarak hazırlanan görsellere ve yazı tiplerine sahip olan web sitesi, logolarınızı başka elementler yükleyerek özgünleştirebilmenize fırsat tanır. Hem arka planı hem de metni kolaylıkla düzenleyebileceğiniz ücretsiz logo tasarım sitesi ile kurumsal kimliğinizi oluşturabilir, akılda kalıcı semboller hazırlayabilirsiniz.

LogoMakr

Logo tasarım siteleri arasında bulunan LogoMakr’ın web sitesine girdiğiniz zaman direkt olarak düzenleme sayfasıyla karşılanırsınız. Basit arayüzü ile kolay kullanım deneyimi sunan siteyle kendi görselinizi oluşturabilirsiniz. Logo tasarım örnekleri ile yeni fikirler edinebilir, sağ üst köşede yer alan “Save logo” tuşuna tıklayarak tasarımınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ücretsiz-tasarım-sitesi

Visme

Visme, sunduğu hizmetlerle logo tasarım online olarak yapmak isteyen kişiler için pek çok çözüm üreterek istediğiniz görsel öğeleri bir araya getirebilmenize yardımcı olur. Çeşitli şablonlarıyla da tasarımınızı güçlendirebilmenizi sağlayan platform, düzenleme araçlarının yanı sıra sunduğu renk ve yazı tipleriyle hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmenize imkân verir.

Logaster

Sade arayüzüyle markanızın adını ve hizmet verdiğiniz sektörü belirterek çeşitli şablonlar sunan Logaster ile logolarınızı istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. Pek çok yazı tipi ve ikonu bir araya getiren platformla birbirinden renkli tasarımlara imza atarak kurumunuzun kimliğini temsil eden simgeler oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız logonuzu tek tıkla bilgisayarınıza indirerek kaydedebilirsiniz.

ücretsiz-tasarım-web-sitesi

FreeLogoDesign

1000’den fazla şablona sahip olan FreeLogoDesign, kullanışlı web arayüzüyle çeşitli çözünürlüklerde logolar tasarlayabilmenize imkân tanır. Girdiğiniz zaman ilk olarak sizden şirket ismi girmenizi isteyen site, “Başla” tuşuna tıkladıktan sonra pek çok logo şablonu sunar. Sunulan seçeneklerden seçim yaptıktan sonra logonuzu metinler ve ikonlar ile düzenleyebilir, tasarımınızı tek bir tuşla kaydedebilirsiniz.

En İyi 5 Logo Tasarım Programı

Adobe Photoshop

Hem üç boyutlu hem de iki boyutlu çalışma yapabilmenize imkân sunan Adobe Photoshop, en iyi logo tasarım programları arasında bulunur. Ayrıca pixel tabanlı vektörel çalışmalar yapabilmenizi sağlayan platform ile birbirinden farklı logolar tasarlayabilirsiniz. Boyutlandırma açısından birçok seçenek sunan çeşitli özellikleriyle logolarınızı istediğiniz alanda kullanabilecek şekilde oluşturabilirsiniz.

en-iyi-tasarım-programları

Adobe Illustrator

Genellikle profesyonel tasarımcılar tarafından kullanılan Adobe Illustrator, sahip olduğu özellikleriyle özgün logolar oluşturabilmenize imkân tanır. Piksel ızgarasından perspektif ızgaralara, fırçalardan gradyanlara kadar çeşitli görsel ögelere ve tipografilere sahip olan platform, simgelerinizi birçok efektle zenginleştirebilmenize yardımcı olur. Vektörle çalışabilmenizi de sağlayan en iyi logo tasarım programı ile kurumsal kimliğinizi istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.

DesignEvo

DesignEvo, bulut tabanlı ücretsiz bir logo tasarım programıdır. Çeşitli ikonlar, grafikler, şekiller ve rozetler ile markanızın kurumsal kimliğini oluşturmanıza yardımcı olur. Tasarım sınırlarınızı zorlayarak sosyal medya ve web siteniz dahil pek çok alan için logo hazırlayabilmenizi sağlar. Tamamen ücretsiz olan bu program ile tasarımlarınızı JPG veya PNG olarak indirebilirsiniz.

en-iyi-logo-programları

Sothink Logo Maker

Markanız için profesyonel görünümlü bir logo oluşturabilmenize fırsat veren Sothink Logo Maker, basit arayüze ve çeşitli efektlere sahiptir. Kullanıcılarına sıfırdan başla, ücretsiz bir şablonla başla ve mevcut bir logoyu düzenle olmak üzere üç seçenek sunan program, akıllı renk platformuyla birlikte tasarımınızı özgünleştirmenize fırsat tanır, çeşitli formatlarda indirebilme imkânı sunar.

Logo Design Studio

Pratik olarak web siteniz, markanız veya şirketiniz için logo tasarlayabilmenize yardımcı olan Logo Design Studio, karakteristik yazı tiplerine ve özgün görsel ögelere sahiptir. Daha önce oluşturulan ve kategorize edilen dikkat çekici şablonlara da yer veren platform, kullanışlı arayüzü ile logonuzu kısa sürede hazırlayabilmenize yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir