× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Dünya üzerinde tarih boyunca yapılan trenlerin, teknolojinin gelişmesi ile insanların hızlı ve rahat bir şekilde ulaşımlarını sağlamak amacıyla çok önemli mekanizmalar kullanarak insanlığa hizmet etmek için faaliyete geçirildi. Ve şuan günümüz halini alan modern trenler hem görünüm itibarıyla hem de hızlı ulaşım aracı olmaları yönüyle ulaşım sektörüne çok ciddi bir kazanç sağlamıştır.

İlk kullanılan trenler buharlı trenlerdi ve kömür, yakıt olarak kullanılıp hareket etmeleri sağlanırdı. Şimdi ise manyetik enerjinin prensipleri sayesinde muazzam bir mıknatıs gücünün treni hareket ettirmesi  devrim niteliğinde bir teknolojiye geçişin bağlantısı oldu. Bu enerji sayesinde saatte 300 km/h a ulaşabilen bir hıza sahip olan bu yüksek hızlı trenler insanları belki de kısa zaman içerisinde kilometreler süren konuma eriştirebildi.

Bunun yanında bir de asansör teknolojisini ilham alarak gelecekte işe yarayabilecek hem masrafsız hem gürültüsüz şekilde manyetizma prensibini hem de

asansör gibi yukarıya ve aşağıya hareket edebilen bir düzenek oluşturma fikrini öne sürmek istiyorum. Temelde bu güçlü mıknatısların -80 ila -100 santigrat derecelere kadar dayanabildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu hava sıcaklıklarında bozulma veya yıpranma göstermezler.Dolayısıyla olumsuz hava şartları olsa da kurulacak olan mekanizmayı hiçbir şekilde etkilemeyecektir.

Şimdi gelelim proje fikrine…Aslında bu düşündüğüm fikir kısa süre önce  anlattığım manyetizma sistemine dayanıyor… Temelde asansör prensibe dayanan bu projem de insanı gerektiren teslimat işleri için bir kolaylık sağlayacak nitelikte. Oluşturmuş olduğum projemin adı ‘’Magnetic Transportation ‘’

Table of Contents

Burada olay şu; ‘’ Neodymium Mıknatısı’’ kullanarak elektrik enerjisi olmadan herhangi bir eşyayı binanın dışından yukarıya doğru taşıma işlemine dayanıyor. Amaç hem elektrik’i kullanmadan hem de teslimatı yapacak olan kuryenin zahmetine gerek kalmadan kişinin balkonundan eşyayı teslim almasına yarayacak olmasıdır. Burada sadece kurye işlemi olmasına gerek yok bir nakliye işi içinde kullanılabilir.

 

Hemen projeyi oluşturan ürüne değinmek istiyorum. Neodim, boron ve demir elementlerinden oluşan bu mıknatıs normal mıknatısa göre kendi boyutundan 1300 kat daha fazla olan ağırlığı taşıyabilir. Tümevarım yöntemini kullanarak fazlaca neodymium mıknatısının birleştirilerek devasa bir mıknatısa dönüştürüp bina yüksekliği baz alınarak aşağı yukarı yönde hareket edebilen bir düzenek kurulmasına dayanır.Bu düzeneğe tutturulan eşya koyma yeri (düzeneğe monte edilecek) de düzeneğe paralel olacak şekilde yaslanıp hazır hale getirilir.

 

Bu teknoloji sayesinde; kuryenin bina içine girip ağır olan bir eşyayı normal bina asansörü kullanarak daireyi bulup içeri sokmaya uğraşmaktansa hızlıca dışarıdan balkona ulaştırıp teslimi almayı kolay hale getirilmesi sağlanır. Bu teknolojiyi nakliye işleri için de kullanabiliriz. Aslında bu sektör asansörlü taşımacılığı kullanarak eşya taşımacılığını yapmaktadır fakat burada önemli bir nokta unutulmamalı; benim projemde bahsettiğim ürünü kendi hâkimiyetiniz ile bir tuş vasıtasıyla aşağıdan evinizin ya da çalıştığınız ofisinizin balkonuna bu proje ile ulaştırabileceksiniz.

Eğer bu proje hayata geçirilirse insanlara fayda sağlayacaktır. Bu proje ile birlikte hızlı ve kolayca teslimat işi gerçekleşecek, gereksiz yere elektrik enerjisi harcanmayacak ve çevreye rahatsız edici gürültü yayılmayacak. Bu düzeneği bina dışından kendi dairenize transfer edeceğiniz için binanın her katından geçecek ve bu projeden aslında diğer kişiler de faydalanmış olacak.

Bu proje de kullanılacak olan düzenekte emniyetli eşya koyma yeri olacak… Düzeneğe paralel bir şekilde yaslanan bu hazne, çevresi korumalık ile desteklenecek ve eşyanın eni ve boyu göz önüne alınarak ona göre standart bir ölçü belirlenip modern ve teknolojik şekle hazır hale getirilmiş olacak. Mıknatıs dünyada birçok sektörde kolaylık sağlayan bir madde iken böyle bir proje fikrine neden fayda sağlamasın?

 

Eğer buraya kadar anlattığım bu fikir teknolonin çok sevildiği ülkelerden ABD ye sunulursa oluşturmuş olduğum projenin ses getireceğine inanıyorum. Peki neden ABD?

 

Öncelikle ABD, dünyanın en ileri teknolojik gelişmiş ülkeleri sıralamasında lider konumunda. GPS olarak bilinen global konumlandırma sistemleri bu ülkeye ait bir yapılanma ve küresel anlamda kullanılan bir sistemdir. GPS sayesinde ABD olağanüstü bir çıkış yakalamıştır.

Bay Area, Google, Facebook ve Apple gibi

Teknoloji devlerine ev sahipliği yapmaktadır.Aynı zamanda internetin doğduğu yerdir.Ayrıca dünyada en fazla teknoloji şirketine sahip ülke olmaları bu ülkeye her türlü girişimciliği veya proje fikirlerini sunmak için güçlü seçenekler sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir